KOLUMNE / 7 DANA NA 4 RIJEKE

7 DANA NA 4 RIJEKE: KŠZ bez pravih saznanja o nastupu karlovačkih studenata - sportaša na 3. ESI igrama

7 DANA NA 4 RIJEKE: KŠZ bez pravih saznanja o nastupu karlovačkih
studenata - sportaša na 3. ESI igrama

Karlovac je na veslačkim natjecanjima 3. Europskih sveučilišnih igara imao tri predstavnika – veslača VK Korana Dominika Šutala (student PMF-a) i veslačicu Anu Katušin (studentica Medicinskog fakulteta) te karataša KK Karlovac 1969 Dinu Povrženića (student Građevinskog fakulteta). Nastupilo je više od 500 veslača iz 84 sveučilišta iz 22 države. Najbolje je Zagrebačko sveučilište s ukupno 7 osvojenih medalja: 4 zlatne, 2 srebrne i 1 brončana medalja.

DOMINIK ŠUTALO

Dominik Šutalo je osvojio po jednu zlatnu i jednu srebrnu medalju. U dvojcu na pariće za lake seniore Šutalo i Luka Pap (član Mladosti) zauzeli su 2. mjesto u A finalu osvojivši srebrnu medalju. Postignuto vrijeme u finalu je za svega dvije sekunde slabije od norme za nastup na SP-u seniora u kolovozu u Rotterdamu pa je za očekivati njihov nastup u Nizozemskoj. U četvercu na pariće za lake seniore ponovno su veslali Šutalo i Pap te Tin Pozaić i Juraj Prokopec. Bili su prvi ispred posada engleskih sveučilišta iz Nottinghema i Newcastllea osvojivši zlatnu medalju. S osvojenom zlatnom i srebrnom medaljom na ovogodišnjim Europskim sveučilišnim igrama Šutalo se svrstao među najuspješnije veslače 3. ESI.

Ana Katušin veslala je u ženskom osmercu Zagrebačkog sveučilišta osvojivši 5. mjesto u A finalu. Spomenima još da je na Igrama nastupila i Karlovčanka (članica VK Trešnjevka, Zagreb) Marcela Milošević, iako je diplomirala na Fakultetu farmacije još uvijek ima status studentice. Ona je u dvojcu na pariće s Pejić zauzela 1. mjesto osvojivši zlatnu medalju.

DINO POVRŽENIĆ

Odličan rezultat na 3. ESI igrama postigao je karataš, član KK Karlovac Dino Povrženić, osvojivši osvojio dvije medalje za Zagrebačko sveučilište – zlato i broncu. Povrženić je ovime potvrdio da se nalazi u top formi i da trenutno spada u sam vrh europskog karatea. Nedavno je osvojio 5. mjesto na Svjetskom kupu. Slijede pripreme za kvalifikacije  i nastup na seniorskom SP-u u Linzu, u listopadu ove godine gdje dobiva novu priliku za dokazivanje.

KARLOVAČKA ŠPORTSKA ZAJEDNICA

I dok je predsjednik KŠZ Želimir Feitl bio u Rotterdamu (53rd IGFR World Championship) gdje je branio naslov svjetskog prvaka u golfu za rotarijance osvojenog prošle godine u Turskoj, ali je zbog izmjena Pravilnika o natjecanju ostao bez prelaznog pehara, no primio je „utješnu“ nagradu za osvojeno 1. mjesto u neto medal konkurenciji, u KŠZ-u nam nisu znali točno odgovoriti tko još, pored članova VK Korana, od karlovačkih studenata nastupa na 3. ESI igrama. Tek navečer, nakon završnih nastupa, trener Keča mi šalje obavijest da je njegov pulen član KK Karlovac 1969, kluba kojega je osnovao Feitl, osvojio dvije medalje. Na taj me je propust idući dan upozorio dugogodišnji poznanik, inače gradski vijećnik koji, kako kaže, redovito čita moje sportske kolumne.

Nevjerojatno je da je KŠZ bez pravih saznanja o nastupu karlovačkih studenata - sportaša na 3. ESI igrama. Postoji da bi komunicirao i surađivao sa svojim članicama i zato je najmanji problem da se uoči većih natjecanja svim svojim članicama dostavi upit o tome dali itko iz njihova kluba nastupa. Dakako da je u interesu klubova da i sami, bez prethodnog poziva, takvu informaciju pošalju u svoju krovnu sportsku asocijaciju, ali i medijima. Pojedini kubovi to redovito i čine. Konačno, to je i svojevrsni vid promocije karlovačkog sporta. Očito je da nešto ne štima organizacijski na relaciji KŠZ - članice.

DOMINIK SMOJVER I LUKA PREZELJ

Donedavni rukometaši HRK Karlovac Dominik Smojver (24) i Luka Prezelj (23) nova su pojačanja slovenskog prvoligaša MRD Dobova. Smojveru je to već treći inozemni klub. U redove slovenskog prvoligaša kojeg trenira Aleš Sirk došao iz banjalučkog Borca, a prije toga bio je u mađarskom FKSE Orshazi. Prezelj koji spada u red vratara s izuzetnim fizičkim predispozicijama, nakon odlaska iz HRK Karlovac u RK Dubovac je održavao formu i čekao strani angažman. Nakon nekoliko proba i ponuda iz Njemačke ipak će se prvo okušati u susjednoj Sloveniji. Obojica su potpisala dvogodišnji ugovor (1+1), a naravno o rezultatu će ovisiti daljnji nastavak suradnje.

Za karlovački sport je važnija informacija od spomenute o tome kada započinju priprema novog rukometnog drugoligaša, a još više od toga kad će biti izborna skupština na kojoj bi trebalo biti izabrano novo vodstvo kluba? Podsjećam da je dobrim dijelom zbog nerada dosadašnje uprave HRK Karlovca podosta igrača napustilo klub a što je bila posljedica ispadanja iz Premijer lige.

ŠEĆER ZA KRAJ

Prvi put otkako se natječe u Davis Cupu hrvatska reprezentacija preokrenula je zaostatak 0:2 u pobjedu, ali protiv koga i na koji način! Nakon što je izgubila u oba pojedinačna meča slijedila je briljantna pobjeda u paru, a onda su uslijedila dva sjajna izdanja, ovaj put Marina Čilića i Borne Ćorića, za potpuni preokret u Portlandu te pobjedu protiv SAD-a 3:2 i ulazak u polufinale Svjetske skupine, prvi put od 2009. godine. Reprezentacija SAD-a je posljednji put izgubila susret s ovakvim scenarijem još 1994. kad je Švedska nadoknadila zaostatak 0:2. Protiv Hrvatske, pak, i dalje ne zna za pobjedu jer je ukupan omjer za hrvatske tenisače sada 4:0. Idući suparnik Hrvatskoj, od 16. do 18. rujna, bit će Francuska, a igrat će se u Hrvatskoj.