Gotovo nestvarna situacija – karlovački vozač odbio platiti cestarinu umjesto poslodavca prije 14 godina – sada su ga ovršili

Borna Filic/PIXSELL

Hrvatske autoceste su ovršno od karlovačkog vozača naplatile 270 kuna autocestarine, kao i kamate na taj iznos. Ne bi slučaj bio toliko zanimljiv da se ovaj predmet nije razvlačio nevjerojatnih 14 godina. Dakako, naplatit će mu i troškove postupka koji u ovom slučaju iznose 572,60 kuna.

U svojoj tužbi Hrvatske autoceste navode kako se njihovo potraživanje odnosi na neplaćenu cestarinu u iznosu od 270 kuna na ime korištenja autoceste kojom upravljaju, a na temelju računa od 11. studenog 2005. godine. Tuženi vozač se pozivao na zastaru potraživanja, odnosno, smatra da ako dug i postoji, da bi ga trebao podmiriti njegov tadašnji poslodavac, autoprijevozničko poduzeće za koje je tada radio i za koje je tom prilikom vozio kamion.

Sud je utvrdio da mu je uručen račun za korištenje autoceste na relaciji Ivanja Reka – Okučani, da je tada upravljao vozilom u vlasništvu jedne leasing kuće, kao i da ga je odbio platiti. Za to im je tada potpisao izjavu.

-Prigovor tuženika da bi predmetni iznos trebao platiti njegov tadašnji poslodavac nije osnovan obzirom da je upravo tuženik bio korisnik autoceste, pa prema podacima koje je tuženik dao, tužitelj i ispostavlja račun, a u računu nigdje nije naveden poslodavac odnosno po čijem je nalogu i u čiju korist tuženik koristio autocestu. Stoga je tužitelj opravdano postupao po pravilima Pravilnika te utuženi iznos potražuje upravo od tuženika, zaključio je Općinski sud u Karlovcu.

Smatraju i da se ne radi o zastari jer “unatoč tome što je tuženiku rješenje o ovrsi javnog bilježnika dostavljeno tek 2017. godine jer je prijedlog za ovrhu javnog bilježniku podnesen 28. prosinca 2006., čime je nastupio prekid zastare potraživanja, a s obzirom na dospijeće zastarni petogodišnji rok nije protekao niti od dospijeća računa do podnošenja prijedloga javnom bilježniku”.

KAportal.hr

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest