GDJE I KAD?

Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić danas nizom događanja slavi svoj dan, uvodi se i nova usluga "E-knjiga"

Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić danas nizom događanja slavi
svoj dan, uvodi se i nova usluga

Svoj 182. rođendan Gradska knjižnica Ivana Gorana Kovačića danas slavi nizom događanja, ali i novih usluga. Posebno zanimljiv je projekt E knjižnica, s novim elektronskim uslugama.  Tako karlovačka knjižnica od danas svim korisnicima nudi uslugu korištenja e-knjižnice na mobilnim uređajima i tabletima putem aplikacije ZaKi Book, prve hrvatske knjižnične aplikacije za e-knjige.

Korisnic će također putem E-laboratorija moći pronaći videozapise knjižničnih događanja, preporuke za čitanje, stop animacije uređenja odjela za djecu i mlade te mnoge druge sadržaje, a tu je i E-izložba "Sve naše zgrade - povijesni pregled zgrada knjižnice koji su pripremili Aleksandra Mikić-Grginčić, Maja Žužak Horvatić, Mario Šimić tei Lidija Šajatović.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

U Izložbenom salonu Ljudevita Šestića u 18 sati bit će otvorena izložba autorice Rosane Mikulić pod nazivom “To bi lěpo, krasno bilo: Hermina i Josip Eugen Tomić i njihov kulturni krug”.  Hermina Tomić rođ. pl. Prešern, glumica i književnica, svojim je nastupima na priredbama Društva narodne čitaonice karlovačke u mnogome pridonijela buđenju nacionalne svijesti i širenju narodnoga jezika te si priskrbila status počasne članice Društva. Osobito se isticala u interpretacijama rodoljubnih pjesama Ivana Trnskog koji upravo 1860-ih boravi u Karlovcu i objavljuje u “Glasonoši” Abela Lukšića, čiji je suradnik u to vrijeme i literarno nadareni Požežanin Josip Eugen Tomić s kojim će Hermina kasnije zasnovati obitelj. Tomićevi će prelaskom u Zagreb otvoriti vrata svoga doma brojnim značajnim ličnostima iz domaćih i inozemnih umjetničkih krugova, te svojim djelovanjem obilježiti književnu i kazališnu scenu na razmeđu stoljeća. Izložbom će se obuhvatiti djelovanje Tomićevih i ljudi s kojima su tijekom boravka u Karlovcu usko surađivali (Edo Zvonimir (Josipović) Asanger, dr. Miroslav Dražić, Skender Fabković, dr. Nikola Ivančević, Stjepko Ljuboje Lopašić, Abel Lukšić, Gjuro Klarić, Ivan Trnski).

U 19 sati bit će predstavljena zbirka književnih kritika Danka Plevnika pod nazivom “Iza konteksta”, koja obuhvaća čak 40 godina rada. Posvećena je Miroslavu Krleži čija je djela autor najviše elaborirao. Pored istaknutih domaćih i svjetskih pisaca, od Veselka Tenžere, Igora Mandića, Mirka Kovača, Danila Kiša, Ive Andrića, Milana Kundere, Aleksandra Solženjicina, Zvonimira Goloba, Gorana Tribusona, obrađene su i knjige karlovačkih autorica i autora, Stanka Lasića, Josipa Vanište, Miljkana Maslića, Gojka Nikoliša, Gorana Gerovca, Borisa Škvorca, Irene Lukšić, Ane Postružnik i drugih.

Rođendanom knjižnice počinje i projekt "Odjel u bojama", tijekom kojeg će karlovački umjetnici oslikavati Odjel za djecu i mladež, a danas će svečano biti predstavljen prvi mural koji je izradila mlada umjetnica Tally Rayne Adams.

Mališani će danas uživati i u radionici "Isprintana povijest" na kojoj će uz pomoć 3D printera "oživjeti" dinosaure, dok one starije očekuje radionica izrade košara od recikliranog papira, koja će se održati i 16. ožujka.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!