Osviještenost stanovnika Karlovačke županije o važnosti šuma je na visokoj razini no za bolje razumijevanje i nadogradnju znanja osmišljen je dinamičan model
Važnost šuma i njihovog očuvanja je opće poznato no brojnim aktivnostima Uprava šuma podružnica Karlovac nastoji i dalje educirati što veći broj građana o tome. Zadnjih tjedana provodile su se različite aktivnosti s ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti šuma, a posljednja je u nizu aktivnosti je održana juer povodom Međunarodnog dana šuma. To je “Zelena štafeta”, osmišljena kao niz kratkih terenskih predavanja o šumama i šumarstvu.
– Osviještenost stanovnika Karlovačke županije o važnosti šuma je na visokoj razini no za bolje razumijevanje i nadogradnju znanja osmišljen je dinamičan model gdje su 4 renomirana stručnjaka iz područja biotehnologije održala kratka izlaganja nakon kojih je 40-ak okupljenih sudionika moglo uz šetnju do iduće lokacije postavljati pitanja i razgovarati sa stručnjacima. Šumarima su se pridružili članovi županijskih planinarskih udruga, rangeri Karlovac, učenici Šumarske i drvodjeljske škole, članovi Hrvatskog šumarskog društva ogranka Karlovac, udruga Korana iz Krnjaka i brojni pojedinci, kažu nam u UŠP Karlovac.
Niz predavanja započeo je kod Uprave šuma podružnice Karlovac gdje je Tomislav Katić iz UŠP Karlovac pojasnio temelje gospodarenja šumama u Hrvatskoj. Uslijedila je šetnja Arboretumom Šumarske i drvodjeljske škole uz koju je prof. Milke Konta sudionike upoznala s poviješću arboretuma te ispričala mnoge zanimljivosti o pojedinim biljnim vrstama. U Vrbanićevom je perivoju Leopoldina Dakić iz JU Natura Viva uz crtice o perivoju pojasnila okupljenima zakonsku regulativu zaštite prirode i okoliša s naglaskom na šume. Posljednje je predavanje, pod svjetiljkama arboretuma, bilo Marka Ožure iz Veleučilišta u Karlovcu o nijansama koje uvjetuju razvoj određenih šumskih ekosustava i važnosti očuvanja različitih staništa.
Udruženi u organizaciju zajedničkih aktivnosti, Hrvatske šume, Hrvatsko šumarsko društvo, Javna ustanove Natura Viva, Veleučilište u Karlovcu, Šumarska i drvodjeljska škole, s pridruženim partnerima Aquatika, Nikola Tesla Experience centar, planinarska društva i udruge, ostvarili su dojmljiv niz događanja s ciljem senzibiliziranja javnosti i podizanja svijesti o važnosti šuma. Organizirane su izložbe, izleti, markiranje staza, predavanja o povijesti šumarstva, predstavljanja stručnih brošura, akcije sadnje, čišćenja okoliša, programi “Škole u šumi, šume u školi” za dječje vrtiće i osnovne škole i brojne druge aktivnosti namijenjene građanima različitih interesa.
– Osim učenja o šumama i šumarstvu svi su mogli naučiti i ponešto o svom gradu i njegovom okolišu, pronaći još više motiva za odlazak u prirodu i ono najvažnije – podsjetiti se na važnost šuma za naš planet, navode u Hrvatskim šumama.