U Ulici bana Josipa Jelačića već nekoliko godina malo po malo uređuju se okoliši zgrada koje su mahom građene pedesetih, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Kako to obično bude, dio građanstva je zadovoljan izvedenim radovima, a dio nije. Slična situacija dogodila se i u ponedjeljak kad su djelatnici Čistoće krenuli uklanjati stabala crnogorice. Niz stanara navedene ulice na Facebooku su pokrenuli živu raspravu i oštro su kritizirali potez Grada kojim će se porušiti borovi i napraviti nova parkirališna mjesta.
Grad Duga Resa svake godine kroz program održavanja uredi dio amortiziranog okoliša višestambenih građevina u Ulici bana Josipa Jelačića. Tijekom radova koji su u ponedjeljak počeli na uređenju okoliša na adresi Jelačićeva 30 a, 30 b i 38 uklonit će se stabla crnogorice koja su neprimjerena za urbani okoliš, posadit će se nova stabla javora i uredit će se parkirališna mjesta. Procijenjena vrijednost hortikulturnih i građevinskih radova je oko 300 tisuća kuna. Hortikulturne radove izvodi gradska tvrtka Čistoća Duga Resa, a građevinske radove će izvoditi tvrtka Arkada – poručili su iz dugoreške Gradske uprave.
Pročelnik zadužen za prostorno planiranje Mladen Rakočević navodi kako su prije nego su radovi počeli, održali niz sastanaka sa stanarima navedenih zgrada, a konačni dogovor o načinu i opsegu posla je dogovoren na zboru građana održanom u velikoj vijećnici Grada Duge Rese. Donosimo i zapisnik s navedenog skupa. Vijeće MO Vidanka dalo je pismenu suglasnost na predviđenu varijantu rješenja uređenja okoliša navedenih zgrada.
Tijekom radova dio iskopane zemlje bit će prebačen preko puta Jelačićeve ceste kako bi se uredio okoliš prostorija MO Vidanka, o čemu je bilo riječi i na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća.
Vrlo visoka crnogorična stabla koja se nalaze blizu stambenih objekata, zbog čestih i snažnih vremenskih nepogoda praćenih jakim vjetrovima, a ponekad i pijavicama, doista mogu predstavljati opasnost za građanstvo i njihovu imovinu. Baš zbog toga, stanovnici obližnje Frankopanske ulice, u nekoliko navrata su tražili uklanjanje visokih “Titovih” borova, što je u skladu s zahtjevima i učinjeno. U slučaju da se nešto dogodi, odgovornost bi obzirom da je riječ o javnoj površini morao snositi Grad.
Kažu kako valja učiti iz prošlosti, a zasigurno se mnogi sjećaju borova i jela kod bivšeg Poleta, kako su izgledali i koliko su materijalne štete počinili, nakon što ih je poharala pijavica prije petnaestak godina. Stoga je zasigurno bolje “spriječiti nego liječiti”, a gradske službe držimo za riječ o obvezi sadnje nove i primjerenije hortikulture.
Ako nekoga zanima, može zaviriti i u zapisnik sa sastanka MO Vidanka… LINK
KAportal.hr