Dugoreški dogradonačelnik Zoran Vilović uputio je otvoreno pismo vlasti, čiji je i on dio od svibnja 2013., u kojem poručuje da Duga Resa ne smije biti ničija “prčija” te da poslovanje vodi transparentno i odgovorno spram građana koji je plaćaju.
Prenosimo ga u cijelosti:
“Grad Duga Resa postao je grad vlasti, umjesto da bude grad njegovih građana! To neprirodno i neodrživo stanje odražavaju i posljednje najave te iste vlasti.
Potaknut tekstovima lokalnih portala koji su objavljivani u posljednje vrijeme i najavom skupih “make up-ova”, želio bih pojasniti određene detalje koji nisu adekvatno prezentirani javnosti.
Pa krenimo redom:
1. “Make up” Trga Sv. Jurja od 300.000 kn koji više desetljeća čeka temeljitu rekonstrukciju. Zahvat u samom gradskom središtu zaslužuje pravu javnu raspravu, uz prezentiranje novoga vizualnog rješenja koji bi definitivno trebao uključivati i zamjenu već dotrajalih vodovodnih i kanalizacijskih cijevi, novu rasvjetu, ali i zamjenu asfalta puno primjerenijim i estetski rafiniranijim kockama. Isto tako, u toj sveobuhvatnoj rekonstrukciji središta Duge Rese nikako ne treba zaboraviti terasu Kantine (koja doduše nije u vlasništvu Grada) te kupnju, a zatim i uređenje zemljišta između semafora i kuće obitelji Belavić. Jasno da takav zahvat traži više sredstava i pomnije planiranje, ali zar Dugoj Resi nije dosta kozmetičkih zahvata poput “make upova” i “faceliftinga” uoči izbora? Zar napokon ne zavređujemo pravo i smisleno uređeno gradsko središte kojim ćemo se ponositi?
2. “Make up” fasada na Domu “A. T. Stipančić” košta oko 150.000 kn i nikako nije trajno rješenje jer ne uključuje termoizolaciju za koju se iz fondova/ministarstva može dobiti oko 40% vrijednosti. Ne znam kako si možemo priuštiti bacanje 150.000 kn radi kratkoročnog vizualnog učinka!
3. “Make up” šetnice iznad brane u Tušmeru gdje je ograda već mijenjana prije nekih godinu dana je ponovni pokušaj malo jačeg “faceliftinga” koji definitivno nije dovoljno dobar jer opet ne otklanja uzroke problema – eroziju cijeloga tog prostora, čemu se također ne pristupa ozbiljno, cjelovito i studiozno s ciljem dugotrajnog rješavanja estetskog i sigurnosnog problema koji ugrožava i branu.
4. “Make up” za turističku sezonu 2017. već je odrađen! U gradu na Mrežnici, gradu takvoga turističkog potencijala, glavna turistička atrakcija postaje ni manje ni više nego “Solarni sustav”. Možda nam se zapravo želi poručiti da gledamo u zvijezde kako ne bismo vidjeli stvarnost oko nas samih. Za usporedbu, Grad Ozalj povukao je sredstva iz Ministarstva turizma RH za uređenje svoga gradskog kupališta, Karlovac je učinio isto. A mi? Čime se mi bavimo?
5. Glasoviti dugoreški amfiteatar…Dok nisam čuo za cjelovitu financijsku konstrukciju, čak sam i bio razmišljanja kako je taj potez opravdan i iskreno se obradovao novitetu u tom dijelu grada, ali kad sam saznao da će cjelokupni zahvat koštati oko 4.000.000 kn, prestravio sam se. Otvara se još jedna proračunska rupa jer će to mjesto itekako trebati održavati, a za bilo kakav događaj na tom poprilično velikom prostoru bit će potrebna nova sredstva za najam/instaliranje opreme, najam tehničkog osoblja itd. Taj maestralno skup projekt neće proizvesti niti jedno novo radno mjesto, a nedonosi dodatnu izravnu vrijednost niti jednoj skupini građana. Da se radi o nekom gradu sa uređenijom javnom infrastrukturom i ostalim prioritetnijim sadržajima poput parkirališta, novog vrtića na Staroj cesti, igrališta, a osobito uređenih trgova, ne bih bio ovoliko kritičan. Zamislimo samo kako je mogao izgledati Trg Sv. Jurja, Tomislavov trg i cijeli strogi centar nakon investicije od 4.000.000 kn… Ovako ćemo dobiti jedan poligon trećerazrenog prioriteta za tko zna kakve aktivnosti.Možda bi bilo opravdano u 2035., ali nikako NE u ovom trenutku! Rekao bih da je redoslijed prioriteta nekima doista zabrinjavajuće posložen. “Make up” u slobodnom prijevodu znači “nabaciti šminku”, odnosno zamaskirati. Samo prve dvije stavke koje sam pojašnjavao iznose 450.000 kn, što je strahovito puno za šminkanje i maskiranje nedostataka u gradu koji treba ozbiljne i pomno planirane zahvate. Treba se zapitati bi li takave “privremene” zahvate svatko od nas, o vlastitom trošku, radio na svojoj kući i u svom dvorištu?
Iskoristit ću priliku prokomentirati još neke netransparentne poteze gradske uprave koje mi nije bilo dozvoljeno komentirati prilikom donošenja proračuna iako mislim da bi neki vijećnici dobro promislili prije negoli bi podignuli ruku.
Tema famoznog superbrzog interneta koji, prema riječima samog zagovaratelja i “realizatora”, ipak nije tako brz, duguje nam još mnoga objašnjenja i odgovore, puno detaljnije od ovih koji nam se serviraju. Činjenice koje su navedene u objavljenom članku na Radio Mrežnici (27.12.2016.), citiram:
“Prema istoj projekciji, u naredne tri godine iznos za taj isti projekt porastao je 250%. Naime, cifre za razdoblje 2017. do 2019. iznose 250 tisuća kuna s tim da se mijenjaju i konta.” dovoljne su za podrobniju analizu, dodatna pitanja, ali i sumnju u pomno razrađene planove i projekcije trošenja proračunskih sredstava. Ako pogledamo materijale s 18. sjednice gradskog vijeća održane 12. 11. 2015., možemo pod šifrom projekta T100618 Usluga pristupa širokopojasnoj bežičnoj mreži vidjeti planirani izdatak od 100.000 kn za godinu 2016. i projekciju za godinu 2017. i 2018. u istoj visini, odnosno po 100.000 kn godišnje. Dakle kumulativno za razdoblje od 2016. do 2018. ukupno 300.000 kn.
U materijalima za proračun 2017. pod istom šifrom i nazivom vidimo “malo” drugačije brojke. Za 2016. naveden je isti iznos od 100.000 kn, ali plan za 2017. i 2018. višestruko raste te iznosi po 250.000 godišnje te se dodaje i projekcija za 2019. koja isto iznosi 250.000 kn. Kad pogledamo analitička konta, vidimo da su rađene dodatne “pretumbacije” te da se mijenja sama vrsta troška, što budi dodatnu sumnju. Dakle kumulativno za razdoblje 2016.– 2019., prema novoj projekciji, izdatak se za taj projekt planira u visini od 850.000 kn!
Složit ćemo se da se ne radi o malom iznosu i veliko je pitanje – dali je to sve?
Imam li barem, kao direktno izabrani predstavnik građana, pravo pitati Z A Š T O?Napominjem da sam nakon sjednice Gradskog vijeća pročelnice Grada zamolio za uvid u osnovni ugovor, kao i anekse ugovora iz kojih bi trebalo biti razvidno tko, kako i koliko participira u ovoj nejasnoj priči. Još uvijek nisam dobio dokumentaciju, što je apsolutno nedopustivo jer se ovdje ne radi o nikakvoj državnoj tajni niti ikakvoj informaciji koja bi trebala biti uskraćena sveukupnoj zainteresiranoj javnosti, a kamoli gradskom dužnosniku.
Iskoristit ću priliku napomenuti kako novoprezentirana priča o HotSpot pogodnosti za građane Duge Rese nije ništa novo. Naime, još u siječnju 2014. poslao sam gradskoj upravi razrađen elaborat/ponudu za postavljanje devet HotSpot točaka na najfrekventnijim djelovima našeg grada, što bi bilo omogućeno za 80.856,25 kn. Naravno, kao i mnogi drugi moji prijedlozi i ovaj je bio odbijen pod izlikom kako nemamo sredstava da bi eto, nakon skoro tri godine, HotSpot “novitet” (koji ostali gradovi koriste odavno) trebao zadiviti naše građane, uključujući valjda i mene samog koji sam to predlagao davnih dana.
Gospodo, ovo nije samo vaš grad! Duga Resa ne smije biti ničija “prčija” niti ičije “nasljedno leno”! Izvolite voditi poslovanje DOISTA jasno i transparentno, kako do sada niste navikli, a prije svega ODGOVORNO spram građana koji vas/nas plaćaju!
Zoran Vilović, mag.oec Zamjenik gradonačelnika Grada Duge Rese”
KAportal.hr