7 DANA NA 4 RIJEKE

Treće srebro za Hrvatsku nakon tri zlata i dvije bronce

Hrvatska je prije Tokija na olimpijskim igrama osvojila 11 zlatnih medalja. U Tokiju dosad 8 odličja od kojih 3 zlata, 3 srebra i 2 bronce ali, dok smo pisali ovaj tekst još to nije sve. Igre se još igraju ...

Neka se ne ljute lokalni klubovi koji su započeli pripreme za jesensku natjecateljsku sezonu ali prednost dajemo Olimpijskim igrama koje traju još 4 dana, do nedjelje 8. kolovoza. Hrvatska je do sada u Tokiju osvojila 8 medalja: poslije zlata Matee Jelić i bronce Tonija Kanaeta, zlatne medalje Martina i Valenta Sinkovića te Nikole Mektića i Mate Pavića, srebra Marina Čilića i Ivana Dodiga te Tončija Stipanovića, bronce Damira Martina, srebrnim odličjem okitio se i Tin Srbić.

U prošlom tjednu medalje su osvojili jedriličar Stipanović, gimnastičar Srbić i tenisači s kojima započinjemo tjedni osvrt na olimpijska događanja.

SVEHRVATSKO FINALE

Povijesno finale hrvatskih parova je gotovo! Novi olimpijski prvaci su zaista briljantni najbolji teniski par svijeta Nikola Mektić i Mate Pavić! Oni su nakon nešto više od sat i pol odnijeli pobjedu nad Marinom Čilićem i Ivanom Dodigom u super tie-breaku nakon 1-1 u setovima! Rezultat je bio 2:1 (6-4, 3-6, 10-6).  Ipak, kumovima nakon sjajnog turnira ostaje srebrno odličje. Već sami rezultat jasno potvrđuje da se radilo o najbolja dva para na olimpijskom turniru, ali favoriti su ipak potvrdili snagu. Uigraniji, mlađi i iskusniji u igri parova, imali su tu nijansu koja je presudila u konačnici.

Na kraju dana, nevjerojatan je ovo i povijesni uspjeh za hrvatski tenis i hrvatski sport uopće. Prvi puta nakon 17 godina dolazi nam olimpijska medalja u tom sportu i to nakon povijesnog finala koje se nije dogodilo 113 godina!

JOŠ JEDNA MEDALJA ZA HRVATSKU

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je srebrno odličje u klasi Laser na olimpijskoj regati u Enoshimi i tako obrano srebro iz Rija 2016., a u plov za odličja je ušao kao treći. Stipanović u karijeri ima svjetsko srebro i broncu, dok je na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine bio četvrti.

Hrvatsko jedrenje pak slavi treću olimpijsku medalju u povijesti. Tonči ima dvije, a Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su zlato u klasi 470.

OSMO ODLIČJE

Hrvatski gimnastičar Tin Srbić osvojio je srebrnu medalju u finalu preče na olimpijskim igrama u Tokiju osvojivši osmo odličje za Hrvatsku. Svjetski prvak iz Montreala 2017. i srebrni sa SP-a u Stuttgartu dvije godine kasnije, te dvostruki osvajač srebra na europskim prvenstvima (2019, 2020), tako je stigao i do svoje prve olimpijske medalje.

ZLATNE MEDALJE HRVATSKE NA OLIMPIJSKIM IGRAMA

OI Barcelona 1992. – bez zlatne medalje
OI Atlanta 1996. – jedno zlato
1. mjesto – muška rukometna reprezentacija
OI Sydney 2000. – jedno zlato
1. mjesto – Nikolaj Pešalov (dizanje utega)
1. mjesto: Sara Kola (atletika)
1. mjesto: Šime Fantela i Igor Marenić (jedrenje)
1. mjesto: Martin Sinković i Valent Sinković (veslanje)
OI Tokio 2020. – 3 zlata
1. mjesto Matea Jelić (taekwondo)
1. Martin i Valent Sinković (veslanje)
1. Nikola Mektić i Mate Pavić (tenis)

21. STOLJEĆE: Mladen Delić: “Ljudi moji, pa je li to moguće!?”

Zlatna Kninjanka Matea Jelić nakon što je spomenula Oluju primila je neke nevjerojatne poruke iz susjedstva … Na njih je damski odgovorila:
– Ja sam rođena Hrvatica i uvijek ću biti do smrti, time se ponosim. Putujem svijetom i ne dijelim ljude, samo na dobre i loše. Ovi su loši ljudi koji su mi slali prijeteće poruke, ali ne obazirem se na njih, samo na ljubav koji mi drugi daju – kazala je Matea.

ČESTITAMO VAM 5. KOLOVOZA – DAN POBJEDE I DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI I DAN HRVATSKIH BRANITELJA!