Pepelnicom počelo korizmeno vrijeme – u Svetištu Sv. Josipa okupili se brojni umjetnici

Pepelnica kojom započinje korizmeno vrijeme i blagdan hrvatskog blaženika Alojzija Stepinca obilježili su četvrtu srijedu Velike pobožnosti svetom Josipu koja je 10. veljače 2016. održana u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu. Misno slavlje predvodio je preč. Vladislav Mandura, dekan Karlovačkog vojnog dekanata u zajedništvu s mons. Antunom Senteom ml., rektorom svetišta, a svetu misu pjesmom je animirao zbor svetišta “Sveti Josip” pod vodstvom č. s. Dominike Šašo.

Preč. Mandura pozvao je okupljene vjernike da nastoje kroz korizmu činiti dobra djela te se posebno posvete sebi, svojoj obitelji i svome narodu odričući se pritom svega što ih u tome sprječava i od toga odvlači izrazivši zabrinutost za obitelj i narod jer današnji svijet želi uništiti nacionalu svijest i ukazati da obitelj nije temelj obitelji i društva, te istaknuo Alojzija Stepinca i svetog Josipa kao primjere koji nam svjedoče kako treba živjeti za svoju obitelj i narod.

Za vrijeme svete mise vjernici su sudjelovali u obredu posipanja pepelom, simbolom prolaznosti koji ih poziva na poniznost i obraćenje.

Danijel Butala: Nisam neki govornik, lakše se izražavam kistom, ali mogu kazati da je vjera u Isus Krista sastavni dio moga života

Svoje svjedočanstvo vjere, koje već tradicionalno pri kraju misnog slavlja prezentira netko od javnih osoba, ove su srijede očitovali umjetnici povodom inicijative dijaloga umjetnosti i religije nazvane “Pepelnica umjetnika” koja se od 1914. ostvaruje u Europskim gradovima. akademski slikar iz Karlovca, okupljenim je kazivao o svom dolasku na vjeronauk kod vlč. Marijana, tadašnjeg dubovačkog župnika koji ga je nakon što je završio likovnu akademiju zamolio da izradi kršćanske ornamente koji će se uklesati u kameni oltar, ideju za izradu krstionice, propovjedaonice te druge dijelove crkvenog namještaja. Slijedilo je slikanje postaja križnog puta te slike svetog Josipa glavnog zaštitnika Hrvatske.

– Kada su nastajala spomenuta djela o tome se nije previše pričalo tko je autor jer je prijetila opasnog progona. No, danas sam jako ponosan što moj križni put krasi Nacionalno svetište i zadovoljan sam njegovom umjetničkom vrijednošću – kazao je slikar Butala te dodao kako su religijske teme veliko nadahnuće za njega kao umjetnika: – Nisam neki govornik, lakše se izražavam kistom, ali mogu kazati da je vjera u Isus Krista sastavni dio moga života te sam radostan što moj vjernički doživljaj trpećeg Krista krasi Nacionalno svetište svetog Josipa u mom rodnom gradu Karlovcu i u mom kvartu Dubovcu.

Petar Dotlić: Vjerničke me teme ispunjavaju i kao umjetnika i kao vjernika

Akademski kipar Petar Dolić, javnosti poznatiji kao autor kninskog spomenika “Oluja 95” prezentirao je prijedlog “Svetih vrata” za Nacionalno svetište koja na prednjoj strani prikazuju križ sačinjen od četiri karlovačke rijeke s Isusovim riječima “Zaista kažem vam što god učiniste jednome od ove moje najmanje braće meni učiniste!” zapisanih u Matejevu evanđelju, a na unutrašnjoj strani vrata živost rajskog vrta. Poput Butale i Dolić je potvrdio da ga vjerničke teme ispunjavaju i kao umjetnika i kao vjernika.

Igor Čulig zaslužan za projekt “Muzej u gostima”

Prezentirajući nastanak grada Karlovaca Igor Čulig, glavni kustos Gradskog muzeja Karlovac, okupljene posjetitelje je upoznao kako u tlocrtu karlovačke Zvijezde (starog dijela Karlovca izgrađenog u 16. stoljeću) stoji križ. Njegovom zaslugom i projektom “Muzej u gostima” Nacionalno svetište obogaćeno je vitrinom s desetak artefakata iz privih kršćanskih vremena pronađenih na karlovačkom području.

Jelena Mužar Smenderovac ukratko je prezentirala fundus Dijecezanskog muzeja koji se nalazi u starom župnom dvoru, dok je Krešimir Klarić, orguljaš Nacionalnog svetište najavio novi ciklus karizmenih koncerata, a student Borna Marčac progovorio o predstavama koje je sa zajednicom mladih postavio u Velikoj dvorani Nacionalnog svetište.

Umjetnici pomažu u dovršenju Svetišta glavnog zaštitnika Hrvatske

O dijalogu religije i umjetnosti na osobit je način govorio sveti papa Ivan Pavao II, a kulturnim djelatnicima više se puta obraćao blaženi Alojzije Stepincac čije je citate tom prigodom citirao organizator prve “Pepelnice umjetnika” u gradu Karlovcu mons. Antun Sente te kazao kako je želja da po uzoru na europske gradove i naš grad Karlovac, osobito Nacionalno svetište svetog Josipa, bude inicijator dijaloga religije i umjetnosti ne bi li i na taj način doprinio većoj promociji svetog Josipa, glavnog zaštitnika Hrvatske.

– Ovdje prisutni umjetnici, kako oni s već priznatim ostvarenjima tako i mladi koji se tek ostvaruju, već svjedoče od dijalogu i tijesnoj povezanosti umjetnosti i vjere obogaćujući sakralne prostore svojim umjetničkim nadahnućima i ostvarenjima – istaknuo je rektor Sente i nastavio: – Pozivajući se na graditelja Nacionalnog svetišta mons Marijana Radanovića koji je zapisao kako: “crkva (svetog Josipa) još nije posve završena. Potrebno nam je definitivno riješit velike plohe iza oltara u glavnoj i pobočnoj lađi” želja je okupljati umjetnike pri Nacionalnom svetištu iz cijele nacije kako bi ponudili i svojim umjetničkim nadahnućem “dovršili” Svetište glavnog zaštitnika Hrvatske. Ujedno će to biti prigoda da umjetnici pronose premalo poznatu činjenicu da Hrvati imaju nacionalno svetište svog nacionalnog zaštitnika.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest