Dubovčaki 50+ ukazali na probleme svoga “mikro kvarta” i potpisani apel uputili na adresu karlovačkog gradonačelnika

Četrdeset i četiri (44) građana iz dubovačkog “mikro kvarta”, najstarijeg dijela te gradske četvrti (ulica Dubovac, Šporerova Nemčićeva i njima sporedne ulice) koji se već sedmu godinu okupljaju u Pivnici Đovi na Dubovcu (svake prve subote u rujnu) pod nazivom Dubovčaki 50+, potpisalo je apel kojim žele ukazati na probleme koji ih tište u tom njihovom gradskom “mikro kvartu”, te su ga odaslali na adresu karlovačkog gradonačelnika Damira Jelića sa zamolbom da se aktivno uključi u rješavanje problema.

Jaka kiša pokvarila je plan da pod kipom Majke Božje Snježne podno istoimene crkve na dubovačkom brdu zapale lampion i pomole se za sve prijatelje kojih nema od njihovog zadnjeg susreta, kao i za sve hrvatske branitelje. Iz istoga razloga nije odrađen ni planirani photo session za uspomenu na ovogodišnje druženje na terasi pivovare Heineken Hrvatska gdje je nedavno predstavljena knjiga Ljudevita Mejaškog “Karlovačka pivovara i radni vijek jednog pivara”, a gdje su današnji 50-godišnjaci plus, u mladosti “haklali” nogomet na male golove i “giltali” (igru za koju tvrde da je preteča bejzbola).

Cjelokupni program druženje, kao i fotografiranje za uspomenu, održan je stoga pod krovom terase Pivnice Đovi (nekadašnje gostionice Pod brajdom). Tomislav Gerić je pročitao apel gradonačelniku za očuvanje dubovačke povijesne jezgre, kojega su svi potpisali. Nastavak je, naravno, potrajao uz iće, piće i glazbu neumornih virtuoza na gitari “Hajde” (Marijan Hajdinić) i “Špeka” (Zdravko Salopek) te zvonki glas dubovačkog slavuja “Zdrave” (Zdravko Spahija).

Legendarni Drago Špoljar – Đumba nije mogao doći među svoje Dubovčake jer je već više mjeseci u bolnici od posljedica prometne nesreće, no njegovi ga prijatelji nisu zaboravili. Tomo Modrušan i Zlatko Trogrančić posjetili su ga u bolnici na Švarči gdje su mu ponijeli majicu (crtež na majici je rad akademskog slikara Danijela Butale – člana Dubovčaki 50+), razglednicu s prošlogodišnjeg susreta i malo odojka. To ga je jako razveselilo, a i sve njegove prijatelje razveselila je vijest da mu je bolje te da će za koji dan doma, na kućnu njegu.

Ovogodišnjem okupljaju odazvali su se: Čavlović – braća Damir, Anđelko i Tomislav te bratić Matija, Miljenko Ožvald, Tomislav Gerić, Boris Toffolon, Ivan Sečen, Vladimir Vojak, Vjekoslav Mađarić, Marijan Hajdinić, Zdravko Tomašić, Zdravko Salopek, braća Tonkli – Cvetko i Eduard, Ivan Požar, Tomo Modrušan, Ivica Brajdić, Mihajlo Hrastov, braća Drago Pereško i Ivan Gudasić, Hinko Toplak, Vladimir Latković, braća Spahija – Marijan, Zdravko i Jura, Ivan Majurec, Zlatko Filipčić, Damir Blažević, Marijan Bastijančić, Ivan Pavlaković, braća Ivan Bonetić i Marijan Bakić, Denis Kučinić, Ivica Krstačić, Želimir Feitl, Danko Butala, Vjekoslav Šmuk, Boško Grubešić, Branko Jardas, Miroslav Filipčić, Bruno Silić, Vladimir Vuković i Zlatko Trogrančić te Zvonimir Tutek koji je malo kasnio.

Apel objavljujemo u cijelosti.

UNIŠTAVANJE JEZGRE STAROG DUBOVCA

Prijedlog 1. Zemljište Bastijančićeva vrta, koji se nalazi tik uz staru zgradu Osnovne škole Dubovac, skliznuo je na Nemčićevu ulicu ispred Čavlovićeve kuće čime je opasno zaprijetio prolaznicima, a naročito đacima. Nije dovoljno što je pola ulice zaštićeno drvenom ogradom. Smatramo, bez obzira što se radi o privatnom posjedu, da bi Grad trebao puno bolje zaštiti prolaznike i osposobiti cjelovitost komunikacije Nemčićevom ulicom, za građane i vozila, a po mogućnosti što hitnije.

Prijedlog 2. Čest tranzitni promet vozila kroz Marmontovu aleju, a naročito Ulicu Dubovac, ugrožava stare kuće koje su dio dubovačke povijesne cjeline. Samo je u Ulici Dubovac 17 objekata od kojih su tek tri mlađa od 40 godina. Pojedini su stari i stoljeće i vrlo gust promet vozila, naročito teških kamiona s velikim osovinskim pritiskom, ih oštećuje. Imamo primjer da se u kući na adresi Dubovac 19 tresu lusteri i namještaj. Pored toga šaht je propao još 2009. godine i kad kamion naleti na njega zatresu se okolne zgrade. Iako je još 15. prosinca 2009. kanalizacija obnovljena, nepoznato je što se događa s kanalizacijom unutar spomenute kuće. Velik problem stvara i nepostojanje autobusne stanice pred istim kućnim brojem. Kanalizacija sagrađena prije 107 godina propada poslije stajanja autobusa… Kronologija Zahtjev, uz svu potrebnu dokumentaciju, za povrat ograničenja brzine na 30 kilometara na sat predan je Hrvatskim cestama (8.4.2015.) uz dopis Gradu (25.4.2011.) kopijom plana Dubovca u prilogu. Dopis Karlovačkoj županiji, te ponovno Gradu Karlovcu i Vijeću Gradske četvrti Dubovac je predan (2.7.2015.) s kronologijom događaja (od 25.4.2011). Upućen je dopis Hrvatskim cestama (8.4.2015) i zaprimljen je s te adrese negativan (11.6.2015.). Rješavanje tog problema datira još od 24. travnja 2011. godine i do danas se još ništa od traženoga nije uspjelo riješiti. U Gradskoj upravi se kontaktiralo s pročelnicom Vesnom Ribar, dok kontakti s Ivanom Ljubetićom iz Hrvatskih cesta i Konzervatorskim odjelom uopće nisu uspostavljeni. Prijedlozi za hitnu sanaciju:promet treba smanjiti na maksimalnu brzinu od 30 km/h i to obilježiti kod kućnog broja Dubovac 4 te na Borlinu prije kolnog ulaza u Pivovaru – odrediti mjesto autobusne stanice u pravcu centra grada i zabraniti stajanje autobusa pred kućnim brojem 19 – pregledati kompletnu kanalizaciju i sanirati

SPASIMO KULTURNU BAŠTINU DUBOVCA

Prijedlog 1 Jedna od najstarijih kuća na Dubovcu je slobodnostojeća jednokatna kurija, takoztvana kuća Vinski, sagrađena u prizemlju od kamena, a prvi kat od hrastovih “planjki” s otvorenom verandom. Nagađa se da je kuriju dao sagraditi trgovac žitom Josip Šporer i da je gradnja u mogućoj vezi s izgradnjom obližnjeg žitnog skladišta prema projektu Maksimilijana Fremauta (godine 1760./61.). Početkom 20. stoljeća vlasnik kuće bio je karlovački zubar Izidor Vinski. Dubovčaki ovu kuću zovu “starom općinom”. U kući su se izmjenjivali mnogi stanari, a najpoznatija i najbrojnija dubovačka obitelj je Spahija. Kuća je u vrlo lošem, derutnom stanju, kojoj je potrebna hitna sanacija. Predlažemo gradonačelniku da zaduži stručne službe Grada da za obnovu ove povijesne karlovačke kuće izrade projekt i kandidiraju na natječaje za financiranje, sufinanciranje ili da samostalno obnovi.

Prijedlog 2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kuća Pfeffer

Zvonimir Bešker je prije tri godine izložbom pod nazivom “Podsjetimo se naših zaboravljenih sugrađana” podsjetio javnost na uglednog pravnika Lea Pfeffera koji se proslavio kao sudac istražitelj u sarajevskom atentatu, a živio je Karlovcu, u kući na Dubovcu četiri desetljeća. Predlažemo Gradskoj upravi da na kuću Pfeffer postavi spomen ploču s natpisom: “U ovoj je kući 40 godina živio ugledni pravnik Leo Pfeffer koji se proslavio kao sudac istražitelj u sarajevskom atentatu na nadvojvodu Franza Ferdinanda, u Sarajevu 28. lipnja 1914. godine”

I opet bi se sve dalo nabrajati u nedogled. Ali zaustavimo se zasad na ovome! Sve su to građevinska, urbanistička rješenja kojima se ne možemo pohvaliti jer bismo se osramotili. To nije afirmacija europskih vrijednosti! Zato je krajnji čas da budemo zreli i odgovorni – spasimo ili ispravimo barem ono što je još ostalo od kulturne baštine starog Dubovca!

KAportal

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest