KŠZ: POSTIGNUT NAPREDAK U ŽENSKOM SPORTU
U prošloj godini je u Karlovcu postignut napredak u ženskom sportu i to najviše u bazičnim sportovima, u atletici i gimnastici, gdje imamo i državne prvakinje. Raduje i podatak da je sve više mladih nada u gimnastici. VK Korana je uz zagrebačku Mladost u samom vrhu hrvatskog lakog veslanja, a što se pozitivno reflektiralo i na karlovački sport. Osim uspješnih skifista posada dvojca na pariće je prvak Hrvatske. Odbojkašice Karlovca zadnjih godina su se digle, a raduje i osnivanje ženskog nogometnog kluba koji već sada ima oko 40-ak igračica. Ženski rukomet nikako da se izdigne u viši rang, a trebao bi. Za pohvaliti je svakako rad Rukometne škole odakle svi ostali pogone crpe kadrove. S nestrpljenjem čekamo eventualni povratak rukometaša u Premijer ligu. Uz mjere poboljšanja na kojima treba raditi čitava rukometna zajednica, rukomet može nositi epitet N0 1. sport u gradu Karlovcu.
Borilački sportovi očekivano bilježe dobre rezultate na domaćim i inozemnim natjecanjima. Tu su vodeći karate i kickboxing, ali i pojedini članovi taekwondoa koji ne zaostaju. Solidne rezultate postižu i u streljaštvu. Odbojkaši si u igračkoj krizi, košarkaši standardno pri vrhu u ligi koja, iskreno, nema kvalitetu koja bi nas zadovoljavala. Nogometaši su oduvijek s najviše selekcija od svih sportova. Kvaliteta seniora još je uvijek ispod razine koju bi karlovački nogomet morao imati. Bejzbol je standardno dobar, s time da bi im intenzivniji rad i obuka po osnovnim školama mogao osigurati bolju budućnost. Mačevanje je jedan od najmlađih sportova u Karlovcu gdje rastu budući šampioni…
– Prije pet godina je donesena strategija razvoja sporta u Karlovcu do 2020. godine u kojoj je po svim poglavljima, od sporta u vrtićima i rekreativnog sporta, strateški sve opisano i utvrđeno. Dio toga već je proveden, a veći dio nije iz razloga financijskih poteškoća. Naime, glavni izvor financiranja sporta je iz proračun grada Karlovca, pogotovo u dijelu sportskih objekata. To nije dostatno za sve potrebito u sportu grada. Grad će u 2017. godini izdvojiti 2,8% svog proračuna za sport tako da je s tim sredstvima koliko-toliko moguće održat redovnu djelatnost u klubovima. No, još uvijek je nedovoljno. Za veće domete bi trebalo izdvojiti znatno više sredstava. Očito da kvaliteta sporta ne zadovoljava sponzore kojih je zbog toga u karlovačkom još uvijek premalo – kaže Želimir Feitl, predsjednik karlovačke i županijske krovne sportske asocijacije.
U odnosu na broj stanovnika Karlovac je u prosjeku prvi u Hrvatskoj po kvadraturi dvoranskog prostora. Nažalost ali i kronično nedostatnih uvjeta za organizaciju značajnijih svjetskih i europskih natjecanja u rukometu, košarci i odbojci, dok za borilačke sportove, streljaštvo itd. ima dostatne uvjete. Definitivno, ŠSD ne odgovora po kriterijima: nema dimenzije za rukomet, nema grijanje, ventilaciju, dovoljan broj stolica ili klupa u gledalištu i slično. Atletska staza na gradskom stadionu s desne obale Korane iziskuje kompletnu izmjenu, potrebita je investicija… Dok osnovno ne bude riješeno Karlovac će zaobilaziti velika atraktivna sportska natjecanja koja privlače sponzore i publiku. (Izvor KŠZ)
Proglašenja najuspješnijih sportaša 2016. po županijskim gradovima Karlovac – 20. siječnja Ozalj – 20. siječnja Ogulin – 22. siječnja Duga Resa – 27. siječnja Slunj – 3. veljače Karlovačka županija – 24. veljače (Slunj)
HOO: SREDSTVA UVEĆANA ZA 2,7 MILIJUNA KUNA
Planiraju se prihodi u iznosu od 133,1 milijun kuna, od čega prihodi od igara na sreću čine 122,1 milijun, a ostatak bi se generirao iz prihoda od Olimpijske solidarnosti Međunarodnog olimpijskog odbora (3,3 milijuna kuna) te kroz marketinške aktivnosti (7 milijuna kuna) i ostale prihode. U usporedbi s proračunom HOO-a za 2016. godinu, sredstva su za 2,7 milijuna kuna uvećana za redovne programe koji uključuju, između ostalog, pripreme i natjecanja. Iznosi planirani za razvojne programe za sportaše i trenere također su uvećani.
Procjena je da će u narednoj godini, nakon što su izmijenjena pravila svih programa, 245 sportaša i 76 trenera biti korisnici programa, a tome treba dodati i 18 sportaša u zimskom olimpijskom programu ZOI Pjongčang 2018. koji se nalazi u svojoj završnici, te oko 100 sportaša korisnika olimpijskog programa OI Tokio 2020. čiji je projekt usvojen na ovoj sjednici Skupštine.
Predsjednik HOO-a Zlatko Mateša u raspravi o olimpijskom programu iznio je prijedlog HOO-a da se olimpijski programi ubuduće financiraju izravno iz Državnog proračuna, a ne iz redovnih sredstava koja se doznačavaju od prihoda od igara na sreću. (Izvor HOO)
MOO: JOŠ VEĆA ODGOVORNOST SPORTSKIH ORGANIZACIJA
Predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach osvrnuo se na uspješnu olimpijsku 2016. godinu, utvrdivši kako je sport jedna od rijetkih djelatnosti koje imaju snagu i moć ujediniti ljude u, kako je naglasio, sve “krhkijem” svijetu.
– On je stup stabilnosti za mnoge narode, bez obzira na različitosti, što su potvrdile i Olimpijske igre u Riju i dodao, “kako je taj sportski događaj, kao ni jedan drugi u 2016. godini, okupio međunarodnu zajednicu i sportaše iz 206 nacionalnih olimpijskih odbora ali i prvi Izbjeglički olimpijski tim pod olimpijskim stijegom”.
– Bio je to rijedak trenutak ujedinjenosti i solidarnosti među čovječanstvom – rekao je Bach.
Predsjednik MOO-a osvrnuo se i na statističke pokazatelje o medijskom praćenju Olimpijske igre u Riju koje je gledalo gotovo polovica svjetskog stanovništva, a dostupnosti prijenosu doprinijele su društvene mreže na kojima su video snimke natjecanja gledane 7,2 milijardi puta. Bach smatra da ta činjenica kao i očekivanje javnosti, zahtjeva još veću odgovornost sportskih organizacija u zajednici.
Kao izazove u novoj postolimpijskoj 2017. godini Bach je naveo borbu protiv dopinga, i to u kontekstu poražavajućih nalaza nedavno objavljenog takozvanog McLarenovog (prof. Richard McLaren ) izvješća (Svjetska antidopinška agencija WADA) te štete koja je sustavnim dopingom nanesena vjerodostojnosti i integritetu sporta. – MOO će i dalje zahtijevati učinkovitiji, transparentniji i još snažniji antidopinški sustav – rekao je Bach na tu temu.
Nova 2017. godina za svjetski olimpijski pokret bit će u znaku priprema za Zimske olimpijske igre u Pjongčangu 2018. godine, prve od triju Igara koje će se održati u Aziji, slijede OI Tokio 2020. i ZOI Peking 2022., kao i dosljednog zalaganja za primjenu preporuka Olimpijskog plana 2020. (Izvor MOO)