ZANIMLJIVO

Građanski aktivist Nikola Badovinac Državnom inspektoratu poslao uzorak prljave vode iz filtera za pročišćavanje, oni prebacili lopticu na Sanitarnu inspekciju

Sanitarna inspekcija nije nadležna za uzorkovanje i analizu sadržaja filtera vode za piće iz kućne vodoopskrbne mreže potrošača, već se filteri za vodu kontroliraju u postupku proizvodnje i stavljanja na tržište RH

S obzirom na učestale probleme sa žutom i zamućenom vodom iz karlovačkih slavina koja se pojavljuje uslijed radova na gradnji vodovodne i kanalizacijske infrastrukture, zanimljiv eksperiment napravio je građanski aktivist Nikola Badovinac.

On je Državnom inspektoratu poslao uzorak vode iz sustava filtriranja vode za piće u kućanstvu, a nakon što je ustvrdio da je voda u njima bila izuzetno prljava već nakon nekoliko dana otkako je postavljen.

Dobio je odgovor od Sanitarne inspekcije na koju su očito oni poslali njegov upit pa evo što su mu odgovorili. Odgovor prenosimo u cijelosti…

Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata provodi inspekcijski nadzor u skladu s odredbama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju („Narodne novine“, broj 30/23), koji, između ostalog obuhvaća kontrolu zdravstvene ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju, kao i materijala i predmeta koji dolaze u dodir s vodom namijenjenom za ljudsku potrošnju. Člankom 66. navedenog Zakona propisano je da se, ukoliko nije drugačije određeno citiranim Zakonom, na odredbe inspekcijskog nadzora nad sredstvima za filtriranje vode namijenjene za ljudsku potrošnju primjenjuju na odgovarajući način posebni propisi kojima je uređeno područje predmeta opće uporabe te zakona kojim se uređuje postupanje sanitarnih inspektora.

Zakonom kojim je uređeno područje predmeta opće uporabe, odnosno odredbama Zakona o predmetima opće uporabe („Narodne novine“, broj 39/13, 47/14, 114/18, 53/22) propisana je ovlast sanitarnih inspektora temeljem koje isti obavljaju inspekcijski nadzor nad proizvodnjom i stavljanjem na tržište predmeta opće uporabe, a radi osiguranja zdravstvene ispravnosti i sukladnosti istih. Nastavno na navedene odredbe citiranih Zakona, sanitarna inspekcija nije nadležna za uzorkovanje i analizu sadržaja filtera vode za piće iz kućne vodoopskrbne mreže potrošača, već se filteri za vodu kontroliraju u postupku proizvodnje i stavljanja na tržište RH.

Nadalje, sukladno odredbi članka 55. Zakona o vodi za ljudsku potrošnju, odgovornost za odstupanje od parametara sukladnosti vode za ljudsku potrošnju na slavini podijeljena je između javnog isporučitelja vodnih usluga i vlasnika ili upravitelja objekta. U slučaju utvrđivanja odstupanja od maksimalno propisanih vrijednosti parametara sukladnosti na mjestu izlaska iz slavine vode namijenjene za ljudsku potrošnju, a koje su posljedica neprikladne kućne vodoopskrbne mreže ili njezina lošeg održavanja, odgovornost za odstupanja snosi vlasnik ili upravitelj objekta. Ukoliko se radi o stambenim ili poslovnim zgradama s više vlasnika, suvlasnici te zgrade obvezni su putem upravitelja poduzeti odgovarajuće mjere propisane člankom 29. Zakona o vodi za ljudsku potrošnju radi osiguranja vode namijenjene za ljudsku potrošnju koja ispunjava parametre za provjeru sukladnosti za kućnu vodoopskrbnu mrežu. Ako je nesukladnost u odnosu na kućnu vodoopskrbnu mrežu utvrđena službenom kontrolom, sanitarna inspekcija dopisom upozorava upravitelja zgrade da je obvezan u ime suvlasnika poduzeti odgovarajuće propisane mjere radi osiguranja vode namijenjene za ljudsku potrošnju koja ispunjava parametre za provjeru sukladnosti za kućnu vodoopskrbnu mrežu.

Provedbom službenih uzorkovanja vode za ljudsku potrošnju na području grada Karlovca u proteklom razdoblju nisu utvrđene nesukladnosti te, sukladno navedenome, nije bilo potrebe za postupanjima sanitarne inspekcije.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest