Gradska opozicija

Karlovačko Možemo! prijavilo Vodovod sanitarnoj inspekciji, oni našli nedostatke, Polović: Hoće li promjena rukovodstva značiti i promjenu rada?

Nadzor je proveden na zahtjev te političke stranke

Stranka Možemo je zaprimila rješenje inspekcije koje je utvrdilo da je karlovačka tvrtka Vodovod i kanalizacija prekršila zakon ne informirajući korisnike barem jednom godišnje o izvršenju usluge te da su pokrenuti upravni i prekršajni postupak, izviješteno je u četvrtak.

Gradski vijećnik Možemo Ivica Furač je rekao da je viši sanitarni inspektor jučer obavijestio stranku Možemo! da je na temelju njihove prijave obavljen nadzor u tvrtki Vodovod i kanalizacija i da je utvrđeno da ona kao javni isporučitelj vodnih usluga nije dostavila informacije za potrošače.

– Čitav je niz informacija koje isporučitelj vodnih usluga mora dostaviti svakom potrošaču najmanje jednom godišnje bez zahtjeva korisnika, a to su, između ostaloga, informacije o zoni opskrbe i broju osoba kojima se voda isporučuje, tehnici i vrstama obrade i dezinfekcije vode te o svim parametrima sukladnosti vode namijenjene ljudskoj potrošnji. Korisnici ne dobivaju informacije koje je tvrtka dužna dostavljati – rekao je Furač na tiskovnoj konferenciji sazvanoj nakon održavanja tematske sjednice Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora o problemima s kakvoćom vode u karlovačkom vodoopskrbnom sustavu.

Ta je sjednica sazvana na poticaj gradonačelnika Karlovca i saborskog zastupnika Hrvatske demokratske zajednice Damira Mandića te njegove saborske kolegice iz stranke Možemo Draženke Polović koja konstatirala u četvrtak da izvješća tvrtke Vodovod i kanalizacija te državnih institucija kažu uglavnom da su svi parametri u karlovačkoj vodi za ljudsku potrošnju dobri, no da se izvješća karlovačke tvrtke i tih institucija ipak razlikuju.

– U izvješćima tvrtke Vodovod i kanalizacija je vidljiv porast pritužbi korisnika od 2020. godine kada je bilo 15 pritužbi na kvalitetu vode, 2022. 150, a do 10. prosinca 2024. 636, od čega su 562 pritužbe bile opravdane. Doznali smo i da se tek od listopada i studenog stalno ispiru cjevovodi. To se dogodilo nakon što smo podignuli problem na državnu razinu. Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja je konstatirala da se informacije razlikuju, da ima puno razloga za zbunjenost i nepovjerenje, da informiranje nije bilo na prikladnoj razini, da se i dalje navode različiti razlozi zamućenja. Na sjednici nismo saznali koliko će takva situacija trajati i što će se poduzeti da se ona riješi. Valja izaći s planom rješenja, zaštitom vodocrpilišta i preciznim protokolima informiranja na svima razumljiv način – rekla je D. Polović.

Ustvrdila je da je karlovački vodoopskrbni sustav zapušten i pun taloga u cjevovodima koji se podiže uslijed komunalnih radova i da svjedočimo velikom manjku kadrova.

– Bilo mi je žao čuti predstavnike tvrtke Vodovoda i kanalizacija koji su rekli da imaju tek dva radnika angažirana na ispiranju cjevovoda. Stalno čujemo da su svi pročistači i filteri skupi. Te investicije se mogu provesti na kritičnim točkama i nisu toliko zahtjevne i skupe u odnosu na štetu. Na moje pitanje može li se živjeti kako žive građani u nekim dijelovima grada već više od dvije godine, nisam dobila odgovor. Od tvrtke Vodovod i kanalizacija te od Grada Karlovca očekujemo da se zapušteni vodoopskrbni sustav konačno počne mijenjati i popravljati, da će se početi rješavati ono što Karlovčane muči – poručila je D. Polović.

Gradski vijećnik Možemo Dobriša Adamec je izrazio zadovoljstvo održanom sjednicom i naveo da su zaprimili velik broj materijala, da su se uključile institucije i da sve to utječe na Grad Karlovac i na Vodovod i kanalizaciju, pa se počelo “pomicati s mrtve točke”.

– Isticali smo stalno da javnost ima pravo znati istinu i sada smo dobili i činjenice i obrazloženja. Prije dvije godine je rečeno da na vodocrpilištu Gaza 1 nema mangana, a sada saznajemo da vodocrpilišta imaju problema s količinama mangana već dugi niz godina. Velik broj bunara na našim vodocrpilištima su trajno zatvoreni upravo zbog povećane koncentracije mangana. Od preostala tri bunara na vodocrpilištu Gaza 1 potrebno je neka povremeno zatvarati zbog povećane koncentracije tog minerala. Godinama se čeka izgradnja vodocrpilišta na Mostanju, a svo to vrijeme se inicijalni problem nije počeo rješavati. Demanganizacija se ne provodi, osim tako što se miješa voda s više izvora. Nije se ništa činilo osim da se čeka izgradnja novog vodocrpilišta, a to dugogodišnje nečinjenje ima dvije glavne posljedice – rekao je Adamec.

Napomenuo je da je u sušnim mjesecima ugrožena isporuka dovoljne količine pitke vode i da se godinama mangan taložio u cjevovodu, a uslijed izvanrednih okolnosti završio u slavinama potrošača.

– U projekt “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa” se ušlo nepripremljeno. Mjere koje će se sada poduzimati su se morale predvidjeti uoči provedbe projekta. Sve to potvrđuje očitovanje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – jasno je opisano kako se štetni talog taloži i kako završava kod krajnjih potrošača. Za nalaz iz stana na Dubovcu nije kriv metar kućne cijevi s kojim gradonačelnik maše u javnosti, nego dugogodišnja nebriga o vodoopskrbnom sustavu – rekao je Adamec.

Osvrnuli su se i na to što je Vodovod i kanalizacija ustvrdila da je problem s pitkom vodom na Dubovcu uzrokovan i asfaltiranjem ventila za rekonstrukcije državne ceste D6. Naveli su da je tvrtka Vodovod i kanalizacija u svibnju 2022. godine izvođaču radova Euroasfalt iz Bosne i Hercegovine poslala primjedbu da su ventili preasfaltirani, no da se čekalo, unatoč problemima koje su trpjeli stanovnici Dubovca i tek se nedavno taj problem riješio.

Furač je naveo i daje tvrtka Zagrebinspekt po narudžbi Vodovoda i kanalizacije uradila izvješće o nepravilnostima na novoizvedenim kanalizacijskim oknima i vodovodnim komorama između Stativa i Borlina na D6 na 124 stranice.

– U materijalima uoči sjednice saborskog odbora smo dobili i fotografirane nedostatke na 42 mjesta na vodoopskrbnom dijelu ceste D6. Voditelj sektora vodoopskrbe je o tome obavijestio u ožujku 2022. godine direktoricu. Sve to do sada nije bilo poznato javnosti, osim što su se spominjalo preasfaltiranje ventila kao mogući uzrok zamućenja vode na Dubovcu. Problem je očigledno puno širi i ne znam kako će se riješiti, ako se prikriva. Prošlog mjeseca je po zahtjevu Hrvatskih cesta kao ulagača izmijenjena građevinska dozvola za rekonstrukciju ceste D6 kroz Borlin i pozivamo gradsku upravu da vodi računa o saniranju svih nedostataka prije izdavanja uporabne dozvole – rekao je Furač.

D. Polović je izrazila nadu da promjena rukovodstva tvrtke Vodovod i kanalizacija označuje i promjenu rada, a Adamec je ustvrdio da je sjednica saborskog odbora pokazala da je situacija gora no što su u Možemo smatrali.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest