Brazilski sutračnjaci objasnili su kako su se za pokus koristili virusom izoliranim iz uzorka zaražene osobe
Znanstvenici brazilskog Instituta Oswaldo Cruz uspjeli su kroz korištenje transmisijskog elektronskog mikroskopa snimiti točan trenutak u kojem SARS-CoV-2, koronavirus koji izaziva bolest COVID-19 uspijeva zaraziti stanicu i to odmah nakon što je prošao kroz njezinu ovojnicu.
Brazilski sutračnjaci objasnili su kako su se za pokus koristili virusom izoliranim iz uzorka prikupljenog brisom nosa i grla zaražene osobe.
Primjerice, na slici snimljenoj mikroskopom koji uvećava i do dva milijuna puta vidi se kako nekoliko čestica koronavirusa, prilazi stanici, prolazi kroz staničnu membranu i ulazi u citoplazmu. Inače, SARS-CoV-2 je na slici vidljiv kao crne točkice.
Naime, s obzirom da je i ovaj koronavirus, kao cijela njegova “porodica”, RNA virus, replicira se u citoplazmi. Dakle, taj trenutak ulaska u nju ujedno je i trenutak kad dolazi do infekcije. Nažalost po “domaćina”, stanica je na kraju uništena, a virus nastavlja isto činiti i s onima oko nje.
Za pokus su korištene stanice zelenog afričkog majmuna. Njega u znanstvenim krugovima nazivaju i “zelenim zamorcem” jer se često koristi u laboratorijskim pokusima kao zamjena za čovjeka.