USTRAJNI U ZAHTJEVIMA

Nastavljaju se štrajkovi prosvjetara! U Karlovačkoj županiji štrajkat će se u petak, sindikati najavljuju i veliki prosvjed

Nakon što završi niz štrajkova po županijama, sindikati najavljuju i veliki prosvjed koji će se održati na glavnom trgu u Zagrebu

Predstoje još dva štrajka – prvi se održava u srijedu u tri sjeverne županije, a sve kulminira u petak, kad će štrajkati pet županija i Grad Zagreb. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih naglašava da će svi dani propušteni zbog štrajka biti nadoknađeni od samog početka, piše Net.hr.

“Nadoknađivat će se subotama, a ako ne subotama, onda ćemo produžiti školsku godinu”, izjavio je ministar obrazovanja i mladih Radovan Fuchs 7. ožujka 2025. godine.

U slučaju da se nakon Uskrsa nastavi novi štrajk koji bi potrajao više dana, iz Ministarstva najavljuju mogućnost produžetka nastavne godine, koja bi prema važećem kalendaru trebala završiti 13. lipnja. “Tek nakon što vidimo hoće li se uopće održati te koliko bi trajao novi štrajk, moći ćemo dati konkretniji odgovor o eventualnom produljenju nastave”, poručuju iz Ministarstva.

Štrajk upozorenja

Dosad su održana dva dana štrajka – jedan na nacionalnoj razini i jedan regionalno, zbog čega u Ministarstvu smatraju da još nema potrebe za pomicanjem završetka školske godine. Sve je započelo štrajkom upozorenja prije više od dva tjedna. Nakon neuspješnog pokušaja mirenja između Vlade i tri sindikata obrazovanja, odnosi između dviju strana dodatno su se zaoštrili, a razilaženja u brojkama postala su glavna tema.

Sindikalni podaci govore da je u prvom štrajku na nacionalnoj razini sudjelovalo 37 tisuća zaposlenika iz osnovnih i srednjih škola te visokoškolskih ustanova, dok Ministarstvo iznosi brojku od oko 22.600. U dalmatinskom regionalnom štrajku, sindikati tvrde da se uključilo više od 7 tisuća djelatnika, dok službeni podaci govore o njih 4.723. Na istoku zemlje, prema sindikalnim podacima, u štrajku je sudjelovalo 5 tisuća ljudi, dok Ministarstvo bilježi 3.219.

“To su podaci koje unose same škole, ravnatelji, administracija. Oni su lako provjerljivi i temeljem tih podataka obračunava se plaća svakog mjeseca”, izjavio je državni tajnik Stipe Mamić 4. travnja 2025.

Umanjuju značaj prosvjeda

“Neprihvatljivo nam je da netko tko je na bolovanju bude evidentiran kao da štrajka. Mi pratimo samo one koji su radili, odnosno one koji su se prijavili da taj dan štrajkaju”, rekao je istog dana ministar Fuchs.

Sindikalni čelnici uvjereni su da se službenim brojkama pokušava umanjiti značaj prosvjeda. “Mi znamo kako će ti grafikoni i statistika izgledati puno drukčije od onoga što vidimo iza nas. Međutim, ovo je realnost”, rekao je 3. travnja Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.

Glavni zahtjevi sindikata odnose se na povećanje osnovice plaće i koeficijenata, uz privremeni dodatak do njihove promjene. Ministarstvo podsjeća da su od 2019. plaće porasle za 67%, a najveći rast koeficijenata zabilježen je upravo u sektoru obrazovanja.

“To je rast od 25,7 posto, a medicinske sestre imale su rast ispod 21 posto, dok su redoviti profesori imali rast od 13 posto”, rekao je državni tajnik Mamić 31. ožujka. Sindikati, međutim, tvrde da su djelatnici u obrazovanju prošli najgore.

“Koordinator za medije i protokol 3,25 posto, savjetnik za pitanja dijaspore 3,5 posto, učitelj, nastavnik, asistent 2,01 posto – to je srž”, poručio je tada Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.

Zahtjevi prosvjetara

Osim financijskih, sindikati traže i dva važna nematerijalna prava: izuzeće prosvjetnih djelatnika iz procesa ocjenjivanja te odgodu uvođenja modularne nastave u srednjim školama.

“Oni zapravo žele od učenika napraviti radnike na traci, bez opće kulture, bez geografije, povijesti, bez ičega”, poručila je 1. travnja nastavnica Sanja Bajić iz Komercijalne-trgovačke škole u Splitu.

“Borit ćemo se do kraja za dostojanstvo svoje profesije, a time i za bolje obrazovanje naših učenika”, rekla je tog dana Lana Jozipović, učiteljica iz Osnovne škole Manuš u Splitu.

S druge strane, iz Vlade poručuju da razloga za štrajk nema te da štrajkaši neće biti plaćeni za dane provedene u prosvjedu. Smatraju kako bi plaće u tom slučaju trebali isplaćivati sindikati.

Veliki prosvjed

“Mi smo opet imali sjednicu Vlade i to prije štrajka. To ne radimo jer smo bezobrazni, već želimo biti transparentni i da oni koji će štrajkati znaju unaprijed da od strane države taj dan neće biti plaćeni”, rekao je premijer Andrej Plenković 1. travnja.

Takve poruke, tvrde učitelji i nastavnici, neće ih obeshrabriti. “Citirat ću svoje kolege: nek si uzmu, imaju malo pa nek si uzmu i to”, izjavio je Igor Jovanović, učitelj povijesti iz OŠ Veli Vrh u Puli.

“Što se tiče plaćanja, naša zbornica će i sutra biti puna, a sabornica će biti prazna. Mi ćemo doći na posao, a oni, među kojima ima i onih koji čekaju suđenje, dobit će svoju plaću”, rekla je nastavnica Rogić.

Dana 11. travnja, štrajk će započeti u 8:00 sati u regiji Središnja Hrvatska, odnosno u Bjelovarsko-bilogorskoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Zagrebačkoj županiji i Gradu Zagrebu

Nakon što završi niz štrajkova po županijama, sindikati najavljuju i veliki prosvjed koji će se održati na glavnom trgu u Zagrebu.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest