
Mladi nisu samo pasivni korisnici, već aktivno sudjeluju u kreiranju sadržaja u Centru
Prije 18 godina, 8. veljače 2008. godine otvoren je Centar za mlade u Grabriku kao mjesto informiranja, edukacije te razvoja nezavisne kulture mladih kojeg su postavili upravo mladi kroz radionice o osnivanju mjesta gdje će mladi provoditi svoje slobodno vrijeme, ali i doprinositi razvoju lokalne zajednice i razvoju civilnog društva.
Svoju “punoljetnost” Centar će proslaviti danas od 12 sati – očekuje vas kviz s prigodnim nagradama, kao i popularna Hengaonica uz društvene igre, a pripremljen je i domjenak.
Prepoznatljivo mjesto
U proteklih 18 godina Centar za mlade u Grabriku postao je prepoznatljivo mjesto rada s mladima posebno u području neformalnog obrazovanja, ali i druženja, stjecanja različitih vještina, kvalitetnog provođenja slobodnog vremena i mjesto aktivnog sudjelovanja mladih.
Za njegov uspjeh zaslužno je konstantno praćenje potreba mladih prema kojima se slažu aktivnosti u Centru za mlade i njegovo prilagođavanje potrebama mladih. Također, njegova snaga leži u činjenici da mladi nisu samo pasivni korisnici nego aktivno sudjeluju u kreiranju sadržaja za mlade pa je samim time Centar za mlade u Grabriku pravi inkubator aktivnog sudjelovanja mladih.
Centar za mlade u Grabriku specifičan je po svom modelu upravljanja i prvi je centar za mlade u Hrvatskoj, kojeg je pokrenula jedinica lokalne samouprave, a koji je dat organizacijama civilnog društva na upravljanje.
Izvan lokalnih okvira
Centar za mlade u Grabriku okuplja udruge mladih i za mlade, Savjet mladih grada Karlovca, inicijative mladih ali i ostale udruge i pojedince koji provode svoje aktivnosti u prostoru Centra. Rad Centra za mlade temelji se na suradnji s drugim udrugama, relevantnim službama, javnim institucijama, stručnim pojedincima te na uključivanju volontera.
Centar za mlade u Grabriku odavno je nadrastao lokalne okvire i postao primjer dobre prakse rada s mladima što potvrđuju brojne nacionalne i međunarodne delegacije te udruge mladih i za mlade koje dolaze u Centar u studijski posjet kako bi se upoznali s radom s mladima, ali i naučili kako kvalitetno surađivati s donositeljima odluka i općenito gradskom upravom. Također, brojne su nacionalne i europske konferencije, okrugli stolovi i predavanja na kojima su predstavnici Centra sudjelovali kako bi svoje iskustvo prenijeli drugima te dali savjete za rad postojećih ili budućih centara za mlade.



