Na ovom području je 7.500 kućnih adresa, a mi smo do sada prešli preko sedam tisuća tisuća, rekao je prvi karlovački vatrogasac Miroslav Rade
Na potresom pogođenim područjima Siska, Petrinje i Gline i dalje se nalaze brojne službe iz Karlovačke županije od vatrogasaca, HGSS-a, Crvenog križa, pa do građevinara, statičara i brojnih volontera, a snijeg i hladno vrijeme dodatno im otežavaju posao.
Djelatnici i volonteri Crvenog križa Duge Rese i Karlovca organizirani su po grupa i svakog dana odlaze u Glinu na ispomoć tamošnjim kolegama, a pridružit će im se i timovi iz ostalih društava Karlovačke županije. Najveća tamošnja industrija Drvni centar vraća se u proizvodnju, a njeni prostori u prvim danima prikupljanja i deponiranja donacija poslužili su kao privremena skladišta.
Sad se za ovu namjenu podižu šatori, a tone tekstilnih predmeta koje više nisu potrebne na ovom području, a nažalost ima i puno neprimjerenih, odvoze se za Zagreb. Podjela hrane, toplih obroka, grijalica, dostava lijekova u udaljenja naselja, pomoć pri uspostavi kontakata s članovima obitelji važne su svakodnevne aktivnosti koje djelatnici i volonteri obavljaju, kako bi se malo pomalo omogućila normalizacija života.
Već 14. dan kontinuirano na terenu su i vatrogasci iz Karlovačke županije, a krajem ovog tjedna završit će i njihove aktivnosti.
– Trenutno imamo oko 150 vatrogasaca na raspolaganju iz gotovo svih hrvatskih županija, a prvih dana bilo nas je preko 300. Radi se uglavnom na brzim sanacijama krovišta ukoliko su statičari procijenili da su ti objekti mogu popraviti za stanovanje. Na onim objektima koji su dobili crvene naljepnice uklanjali smo opasnosti od pada građevinskih elemenata na prometnicu ili drugi objekt, rekao je za KAportal u Glini Miroslav Rade, zapovjednik JVP Karlovac i zamjenik zapovjednika Sektora Glina.
Na ovom području je, dodaje Rade, 7.500 kućnih adresa, a mi smo do sada prešli preko sedam tisuća tisuća. Danas smo izdali naloge za još 156 intervencija koje su nam još otvorene.
– U naredna dva dana planiramo završiti obilazak svih kućnih brojeva i tada bismo išli na smanjivanje vatrogasaca na području Grada Gline. Ostao bi samo interventni tim od desetak vatrogasaca koji bi bili na pomoći lokalnom DVD-u. Dakle, ovime bi naša intervencija išla prema kraju, jer uklonili smo sve opasnosti, a nakon nas naravno trebaju nastupiti građevinari, rekao je Miroslav Rade i dodao kako su snijeg i kiša značajno otežali posao na terenu, a usprkos pridržavanju mjera imaju i stalnu prijetnju s korona virusom, radi čega su nekoliko vatrogasca morali poslati kućama.
U Glinu je stigao i četveročlani tim Komunalnog Duga Resa koji će raditi na ispomoći Vodovodu Glina u sanaciji vodoopskrbnog sustava, odnosno uklanjanju kvarova na vodoopskrbnoj mreži uzrokovanih potresom.
– Za rad na terenu na području Gline osigurano je vozilo opremljeno sa kompletnom digitalnom opremom i alatima za otkrivanje puknuća i oštećenja na vodovodnoj mreži. Plan je da zajedno sa timovima iz drugih javnih isporučitelja vodnih usluga u roku od desetak dana završimo planirane poslove i omogućimo vodoopskrbnom sustavu da se ponovno može staviti u funkciju što će olakšati život stanovništva i usmjeriti vodovod Glina na dionice na kojima je potrebno izvršiti veće sanacije, kaže direktor Ivan Klokočki.
Pojasnio
nam je da je tim organiziran nakon konzultacija s Hrvatskim
vodama, u međuvremenu su izvršene tehničke provjere DMA zona kako
bi se olakšao pristup i lakše prišlo organiziranju popravaka, a
“zeleno svjetlo” dobili su i od dugoreškog gradonačelnika i
predsjednika Skupštine društva Tomislava Boljara.
Sad je red na državi da poduzme sve potrebne mjere i što prije
omogući građevinsku obnovu brojnih uništenih objekata.