Nastavi li se rast broja zaraženih i Hrvatsku čeka novi lockdown.
Epidemija u Hrvatskoj ne posustaje – danas je opet bilo 50 posto više zaraženih nego prošlog ponedjeljka. Ako se taj ritam nastavi i idućih dana nema sumnje da i Hrvatsku kao i Sloveniju, Njemačku i ostatak Europe, od Uskrsa čeka novi Lockdown. Iznenadio nas je najveći kritičar hrvatskog Kriznog stožera prof. dr. Ivan Đikić koji je odjednom pun hvale za njegov rad.
Ulazak u treći polulockdown u Primorsko-goranskoj županiji. Terase ostaju raditi, ali su zato zatvorene teretane, fitness i rekreativni centri te dječje igraonice, makar bile i na otvorenom.
“Ja razumijem da ne možemo radit na zatvorenom, ali sad smo dobili odgovor od stožera Civilne zaštite da ne možemo radit ni na otvorenom, mi smo uložili novce da sredimo park i to”, kazao je .
Neslužbeni pokazatelj pravog lockdowna – novo zatvaranje kafića, tako zasad jedino vrijedi u Dubrovačko neretvanskoj županiji. No, nije isključeno da će se i ostatak Hrvatske u travnju opet morati naviknuti samo na kavu iz papirnatih čaša.
“Ukoliko se za tim pokaže potreba, mjere koje se donesu 1.4 ne znači da se ne mogu mijenjati i prije isteka roka, odnosno 15.4. To će ovisiti kako će se stvar s koronavirusom razvijati u narednim danima”, kazao je Davor Božinović.
Strogi lockdown u Sloveniji
Razvija se stvar i u Sloveniji. Susjedi nisu ni otvorili kafiće, već su samo vratili školarce u klupe početkom ožujka, ali sad će natrag online. Prvih 12 dana travnja Slovenija će opet u strogi lockdown. Nema kretanja između regija.
Policijski sat u deželi na snazi je već šest mjeseci i nastavlja se i dalje.
A nakon što se prošli tjedan njemačka kancelarka Angela Merkel ispričala zbog povlačenja odluke o uvođenju potpunog zatvaranja za Uskrs, ovaj tjedan rasprava još uvijek traje. 16 saveznih država Njemačke provodi svoje mjere ovisno o situaciji, neki žele lockdown, neki ne.
Bilo bi fer da se zna strateški plan
“Prvo, to je prekratko, a drugo ne bi polučio učinak, a to je da se spriječi rast. Ili mjere moraju biti duže i pravilnije pripremljene i to je trenutak gdje još nije jasno što će se dogoditi u Njemačkoj”, kaže hrvatski znanstvenik koji živi i radi u Njemačkoj, Ivan Đikić.
Đikić opet objašnjava da se trebaju unaprijed odrediti mjere koje će nastupiti, nakon većih ili manjih korona brojeva – kako bi se javnost znala pripremiti. Ipak, ne zahtijeva rezolutno od Stožera da se kafići sada u Hrvatskoj zatvore.
“Ja sam siguran da oni mogu vidjeti kao što vide znanstvenici i statističari u Njemačkoj. I onda mogu vidjeti kakve će biti mjere u travnju i to bi bilo fer da se zna strateški plan za travanj i svibanj da građani vide svoju budućnost”, kaže Đikić.
Strategija je od presice do presice. Pa iako sve više europskih zemalja za uskrsni vikend uvodi zabranu kretanja, kod nas se takva opcija zasad ne spominje.