DISLOKACIJA

Smiruje se situacija na šibenskom području, karlovački vatrogasci i dalje na terenu – evo s čim su sve u prošloj godini borili vatrogasci najveće postrojbe u županiji

JVP Grada Karlovca

Očekuje se da će na terenu biti tri do pet dana, a dobar dio vatrogasaca dignut je iz JVP Karlovac

Nakon dramatičnih prizora na šibenskom području, danas je nešto mirnija situacija. Stotine vatrogasaca, vojska i mještani požar su dobrim djelom obuzdali.

Među njima i 38 vatrogasaca s 12 vatrogasnih vozila iz Karlovačke županije, koji su dislocirani jučer na temelju zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika RH.

Očekuje se da će na terenu biti tri do pet dana, a dobar dio vatrogasaca dignut je iz JVP Karlovac. 

Aktivnosti JVP Karlovac u prošloj godini 

JVP Karlovac kao najveća postrojba na području županije je u 2021. godini zabilježila 679 intervencija na svom području djelovanja, najviše na području grada Karlovca, njih preko 600, zatim na autocesti Rijeka-Zagreb 14, te na području Ozlja i Barilovića po deset. 

Najveći postotak, od 57 posto, odnosi se na tehničke intervencije, 30,34 posto na intervencije požara, 2,65 posto akcidenti, te 10,01 posto na ostale intervencije.

Broj tehničkih intervencija u periodu od 2018. – 2021. godine varira ovisno o godini, a najviše je vezano uz vremenske prilike, što utječe na uvjete u prometu i broj prometnih nezgoda. Tijekom protekle godine prvi puta sudjelovali su i na intervencijama uzrokovanih potresima. 

– Pored svih tehničkih intervencija za izdvojiti je sanaciju objekata nakon potresa na području grada Karlovca, na području Sisačko – moslavačke županije, prometna nesreća u cestovnom prometu u Tušiloviću, Budačkoj Rijeci, autocesti A1, Jelašima, zatim spašavanje osobe iz bunara u Duga Gori, sanaciji urušavanja građevinske skele zbog jakog vjetra kod Banijskog mosta u Karlovcu, izvijestili su u JVP Karlovac u redovitom godišnjem izvješću koji se našao na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća.

Broj intervencija požara neznatno varira tijekom godina, a bilo ih je manje u odnosu na zadnje dvije godine. Najviše je zabilježeno požara dimnjaka, a od onih na objektima značajniji su bili požar automehaničarske radione u Donjem Velemeriću, požar u drvo prerađivačkoj tvrtki u Žakanju, te požar kuće u Budačkoj Rijeci. 

U intervencije akcidentnog karaktera su izvanredna zagađenja okoliša izazvana npr. istjecanjem pogonskog goriva iz vozila ili tovarnog prostora prilikom prometne nezgode.

– Svaka od intervencija je specifična i zahtijeva dugotrajni postupak sanacije, kako bi izazvana nezgoda imala što manju štetnost na okoliš. Takvih intervencija je u prošloj godini 18, u pola manje nego ranijih godina, kažu u karlovačkoj JVP.

Ukupni troškovi intervencija iznosili su 1.621.043,98 kuna, a za izvršene intervencije na autocesti i županijskim cestama izdano je računa u iznosu od 82.455 kuna.

Na intervencijama je utrošeno 2.650 sati rada i nije bilo niti jedne ozljede na radu.

Inače, Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Karlovca osnovao je Grad kao javnu ustanovu 1999 godine. Djeluje na području grada ali i cijele Karlovačke županije.

Sukladno pravilniku u JVP Karlovac sistematizirano je 68 radnih mjesta odnosno dužnosti, od čega 54 isključivo kao radna mjesta profesionalnih vatrogasaca.

Ukupni prihodi u prošloj godini iznosili su joj 12.186.204,64 kuna, a rashodi 12.272.870,36.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest