- Zaboravljaju da su one tu radi nas, a ne mi radi njih, a to nas vrijeđa kao građane i stanovnike ovog kraja prepunog prirodnih, kulturnih i povijesnih bogatstava".
– Sustavno uništavanje naših prirodnih resursa, ne prepoznavanje potencijala, pod krinkom boljitka za naše društvo, krije se interes pojedinaca. Mi kao zajednica ne smijemo to više šutke trpiti, poručili su iz Čuvari 4 rijeke, građani okupljeni u inicijativi koja se protivi devastaciji rijeka.
Kako su rekli na okupljanju na ušću Korane u Kupu, “institucije jednostavno ne obavljaju svoj posao i zaboravljaju da su one tu radi nas, a ne mi radi njih, a to nas vrijeđa kao građane i stanovnike ovog kraja prepunog prirodnih, kulturnih i povijesnih bogatstava”.
– Kamenolom i odlagalište građevinskog otpada protiv kojeg se bore jedni od Čuvara 4 rijeke, a koje predstavlja Nikolina Bišćan, uništavaju Koranu, izvor pitke vode, spilje i šume, a samim time i kvalitetu života oko Korane. U toj će borbi biti ustrajni, a uz podršku, u Čuvarima 4 rijeke, dobili su nove prijatelje i partnere, kažu nam.
Mrežnicu je predstavio Čuvar Zlatko Dugalić iz Duga Rese i ispričao kako se stanovnici oko te neše rijeke bore s kanalizacijskim otpadom koje uništava njihova poljoprivredna zemljišta kao i životni prostor. Podršku je našao u Savezu Čuvari 4 rijeke. Ponosan je što je nakon duge samostalne bitke našao istomišljenike i suborce za očuvanje prirode i okoliša.
Vlatka Hrebac iz Udruge Brodarci, još je jednom uputila apel Gradskoj vlasti i komunalnoj službi da se prema odluci Gradskog vijeća, uklone box barijere te nanovo upozorila na problem da Brodarci barem dva put tjedno ostaju bez vode radi pucanja vodovodnih cijevi uzrokovanih nepotrebnom avanturom sa spomenutim box barijerama.
U ime građanske inicijative i inicijatora još uvijek aktualne peticije – Ne zidovima i nasipima oko nas, okupljenima se obratio Dario Laić. Poručio je da je suludo braniti nekog, koga rijeka uopće ne poplavljuje, zidovima u visini od 4 metra. Naime upravo to je planirano trenutnim rješenjem Sustava obrane od poplave. Zatražio je od Hrvatskih voda da sve u naselju ili isplate i isele ili neka ih ne diraju.
Snježana Vojvodić Schuster pozvala je da se okrenemo europskim rješenjima očuvanja voda, da se branimo od poplava, ali da time ne ugrožavamo druge, da podržimo i razvijamo kontinentalni turizam – pogotovo arheološki.
– Činjenice koje su nam na ušću rekli kustos arheološkog muzeja u Zagrebu dr. Sc. Ivan Drnić i dr.sc. Tena Karavidović s Instituta za arheologiju, koji su na ovom području 2018. i 2019. izvodili preliminarna arheološka istraživanja, ostavile su nas još jednom zapanjenima kako i dalje nismo svjesni bogatstva koje imamo i koliko smo blizu njegovom uništenju ukoliko ga nitko ne bude čuvao, navode u inicijativi.