SKUPO I SKUPLJE

Birač sumnja u muljanje s projektima i prijavama za natječaj KAkvart: Vrijednost projekta u Grabriku u jednoj godini narasla tri puta?!

PIXSELL/KAportal

Dodaje da drugim riječima, najprije trebamo prijaviti projekt, onda dobiti novce od Grada, pa ćemo tek onda vidjeti koliki su nam troškovi. Tako se radi!

Vijećnik u Gradskoj četvrti Grabrik i predvodnik karlovačke Nove ljevice Dimitrije Birač sumnja u malverzacije i nepravilnosti u sufinanciranju mjesne samouprave, konkretno kod natječaja u projektu KAkvart, a osvrnuo se na primjer projekta u Grabriku koji je s planiranih 20 tisuća kuna poskupio čak tri puta. 

– Šaljem priopćenje za medije da bih upozorio na razne nepravilnosti prilikom prijave Vijeća gradske četvrti na KAkvart 2020. Najprije ću upozoriti da na VGČ nije stigla nikakva prijava za KAkvart 2021. Neovisno o razlozima (produžetak ranijeg projekta, ignoriranje prijave ili nemogućnost dogovora unutar vladajućeg HDZ-a), činjenica je da smo mi kao Vijeće morali znati da prijave neće biti, kaže Birač.

Kako je prijavljen prošlogodišnji projekt, dodaje, to ga i ne čudi.

– Naime, projekt formalnog naziva “Uređenje izvora Grabrika” prijavljen je tako da smo u travnju 2020. kao vijećnici primili mail u kojem se vrlo kratko razrađuje prijedlog HDZ-ove većine (prilažem taj prijedlog). Iako je prijava stigla anonimno, na moje inzistiranje se naknadno na jednoj od sjednica, a nakon što je projekt prošao i krenuo s realizacijom, saznalo da je to zapravo prijedlog jednog od HDZ-ovih vijećnika. Već tada dok se uopće razmatrao ovaj prijedlog, upitao sam predsjednika VGČ Grabrik kako je uopće moguće da takav polu-dokument dospije na razmatranje. Pisao sam 17.4.2020. da je “apsolutno neprihvatljivo da se neki prijedlog projekta prihvati, a da u njemu nisu navedeni ni predviđeni rok izgradnje, ni izgraditelj, ni ukupna cijena (trošak), nego eto neki citat iz knjige i interpretacija predlagača”. Dva dana kasnije, predsjednik VGČ odgovorio mi je: “Neka pitanja koja ste postavili ćemo znati nakon što se izradi projektna dokumentacija. Odnosno, da bismo znali stvarne troškove moramo izraditi izvedbeni projekt čiji je sastavni dio i troškovnik. S time da, prije nego napravimo projekt, sve to moramo prijaviti na Kakvart i dobiti zeleno svjetlo od grada”, objasnio je Birač.

Dodaje da drugim riječima, najprije trebamo prijaviti projekt, onda dobiti novce od Grada, pa ćemo tek onda vidjeti koliki su nam troškovi. Tako se radi! 

– Međutim, u Pravilniku o sufinanciranju projekata mjesne samouprave iz 2016. godine, kojeg potpisuje Damir Jelić, kao i u Pravilniku o sufinanciranu projekata mjesne samouprave – KAkvart za 2021. godinu, kojeg potpisuje Damir Mandić, stoji drugačije. Iz članaka 5., 6. i 7. (Pravilnik, 2016) jasno se vidi da je prilikom prijave na KAkvart nužno navesti i financijske kriterije, na temelju kojih će se onda o prijedlogu i odlučivati. Isto stoji u člancima 5., 6. i 9. Pravilnika iz 2021. Kako se VGČ Grabrik očito ovih kriterija nije pridržavalo, ili barem mi oporbeni vijećnici nismo dobili te dokumente, Grad ih je nagradio iznosom od 20.000kn (prilažem dokaz). U međuvremenu sam pisao i gradonačelniku i upozorio ga na koji način se prijavljivao projekt, ali bez ikakve reakcije, piše još Birač.

I tako na posljednjoj sjednici VGČ u siječnju 2021., doznali smo da trošak “Uređenja izvora Grabrika” više nije 20.000kn, nego on iznosi 62.056,25kn, dok se oko 18.000kn mora platiti u ovoj godini, tj. prenosi se iz 2020., u 2021. (prilažem dokaz). Dakle, troškovna razlika je narasla za 42.000kn, a da pritom oporbeni vijećnici o tome nisu imali pojma, bilo kakav uvid! K tome, nismo imali uvid ni u početni troškovni plan. Otkud baš početnih 20.000kn?

Zaključno, ne mislim ulaziti u razloge prijave i odabira baš tog projekta, u situaciji kad u našem kvartu postoje daleko važniji problemi poput neuređenih parkirališta, manjka kanti za smeće, manjka podloga na dječjim igralištima, manjka i kvalitetnijih dječjih igrališta bez poplava itd. O tome će se možda i raspravljati nakon iduće sjednice VGČ koja je zakazana za idući četvrtak 15.4., gdje ćemo dobiti finalno izvješće. 

– Ovdje sam htio dati konkretni primjer malverzacija kod sufinanciranja mjesne samouprave, s jedne strane, i ukazati na odgovornost gradonačelnika Mandića da ovakve stvari dopušta, s druge strane. Građani Karlovca moraju znati da po svakom manjem projektu negdje ‘kapne’ 40ak tisuća njihovih kuna. Koliko onda koštaju veći projekti ili onaj najveći – ostanak vladajuće stranke na vlasti, zaključio je vijećnik i mogući kandidat za gradonačelnika Karlovca na skorim lokalnim izborima.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest