Nađu li zajednički jezik Grad Ogulin i grupa potencijalnih ulagača koji su u utorak u Ogulinu u uredu gradonačelnika predstavili svoj projektni prijedlog, te prihvati li nakon toga sufinanciranje EU iz fonda za poljoprivredni razvoj, u Poduzetničkoj zoni Ogulin početkom 2016. godine trebala bi zaživjeti investicija vrijedna 30 milijuna eura.
Riječ je o kompleksnom projektu koji svoju šansu za sufinanciranje novcem EU fonda dobrim dijelom i temelji na povezanosti obnovljivog izvora energije, što je u ovom slučaju kogeneracijska termoelektrana-toplana, i poljoprivredne proizvodnje, a to je u ovom slučaju staklenik površine 10 hektara za uzgoj rajčice hidroponskom tehnologijom na inertnim podlogama, kojima se uz stvaranje kontroliranje temperature i vlage, te neprestano doziranje hranjive otopine postižu izvanredni prinosi.
S obzirom na ovakvu povezanost energetike i poljoprivredne struke, grupu investitora s energetske strana predstavljaju Mladen Novaković, direktor zagrebačke tvrtke tvrtke specijalizirane za tehnologiju i razvoj “Tehnokom” i Berislav Prpić, direktor projektantsko-konzultantske tvrtke za obnovljive izvore energije “Reneteh”, dok su poljoprivredni sektor predstavili poznati vivodinski vinar i voćar, te predsjednik Udruge proizvođača voća Josip Vrbanek i njegov sin Luka, koji je nastupio u ime izvođača radova izgradnje staklenika i sve prateće tehnologije za naprednu hidroponsku proizvodnju.
– Naš projekt predviđa izgradnju hidroponskog staklenika površine deset hektara s najsuvremenijom opremom za hidroponski uzgoj rajčice, koji se u grijanim uvjetima i kontrolom svih ostalih parametara može odvijati i tijekom zime. Zato nam je važna stabilna i ekonomična energetska podrška, za koju u ovom slučaju predviđamo kogeneracijsku elektranu snage električnih 5 MW, čiju bismo mi toplinu koristili za stalno održavanje temperature u stakleniku. Može se reći i obratno, da ćemo proizvodnjom neophodne topline njenim viškom stvarati električnu energiju čime ćemo smanjiti troškove poslovanja i ubrzati povrat ove investicije, u koju treba uračunati i izgradnju hladnjače kapaciteta dvije tisuće tona za kvalitetno skladištenje jabuka, kazao je Josip Vrbanek.
Prema njegovim saznanjima, potreba za suvremenim rashladnim skladišnim kapacitetima je velika, i u budućoj ogulinskoj hladnjači lociranoj također u prostoru Poduzetničke zone Ogulin skladištile bi jabuke brojnih individualnih proizvođača sa šireg zagrebačkog i jaskanskog područja. U projektu hladnjače predviđa se njena modularna koncepcija s jeftinom mogućnošću dogradnje.
Grad Ogulin, kaže Vrbanek, pokazao je velik interes za taj projekt, s obzirom na dugogodišnje neuspješne pokušaje animiranja dolaska ulagača u Zonu u koju je do sad uloženo 30-tak milijuna kuna, a više bi se trebalo znati nakon pisma namjere koje navedena grupa ulagača treba do kraja srpnja dostaviti Gradu Ogulinu.