Današnjom odlukom Gradskog vijeća Ozlja, kojoj se odustaje od provedbe sasvim pripremljenog i odobrenog projekta izgradnje toplane na biomasu snage 1MW i toplovodne mreže, Ozalj kao da je dobio svoju varijantu legendarnog karlovačkog slučaja “Lora elektro”. I koliko god se ozaljska nova gradonačelnica Gordana Lipšinić trudila sugerirati da se pri donošenju ovakve odluke nipošto ne radi o bilo kakvim stranačkim interesima, već da si Grad Ozalj jednostavno ne može u ovom trenutku priuštiti takvu investiciju, lakoća kojom je Gradsko vijeće predvođeno HDZ-om “s guštom” odustalo od realizacije kotlovnice i toplovoda vrijednih sedam milijuna kuna kao projekta bivše SDP-ove gradonačelnice Biserke Vranić upravo navodi na suprotan zaključak.
Istovremeno, valja reći da je Gradskom vijeću u rušenju već gotovog gradskog projekta pomogla i tragikomična situacija na višoj državnoj razini: naime, dok su ministrima Branku Grčiću i Ivanu Vrdoljaku prepuna usta forsiranja izrade programa i investicijskih projekata za kandidiranje za financiranje iz fondova Europske unije, istovremeno državnim tijelima, kao što je u ovom slučaju Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i regionalnom razvoju, kao da se trude suzbiti dobre i do kraja izrađene projekte i poništiti trud i ulaganja stručnih službi Grada Ozlja i Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) koja je u izradi projekta sudjelovala kao stručni konzultant.
Naime, Agencija je tijekom dvaju natječaja za financiranje projekata jedinica lokalne samouprave primala prijave projekata u vrijednosti 7 + 7 milijuna kuna za kandidiranje za financiranje iz sredstava fonda IPARD. Rukovođeni tim modelom, u Ozlju su zajedno s REGEA-om tijekom samo godine i pola u potpunosti izradili dva projekta koja su u roku i prijavili Agenciji za treći natječaj prema IPARD-u, koji bi u slučaju odobrenja financirao te projekte u 100-postotnoj vrijednosti. Ozalj je tako prijavio izgradnju pročistača otpadnih voda, te kotlovnicu na biomasu kojom je bilo predviđeno, ali i od stručnjaka REGEA-e i potvrđeno, grijanje dječjeg vrtića, zgrade branitelja, stambeno-poslovnih zgrada Kurilovac 8,9, i 10, gostionice Ozljanke, objekta Turističke zajednice, zgrade Elektre, zgrade Gradske uprave i Policijske postaje Ozalj, poslovne zgrade Kurilovac 1 i Doma zdravlja, s mogućnošću proširenja i na robnu kuću Mercatora i povlačenje toplovoda do autobusnog kolodvora u Podgraju.
Prema riječima Velimira Šegona, zamjenika ravnatelja REGEA-e, koji je danas došao objasniti situaciju gradskim vijećnicima, oba projekta bila su već u samoj završnoj fazi za treći natječaj, kad je Agencija bez najave odlučila srezati uvjete i u natječaju odlučila vrijednosti projekata ograničiti samo do sedam milijuna kuna. Tako su se ozaljski gradski vijećnici odjednom našli u situaciji da od dva projekta, za koje je u međuvremenu s Agencijom za plaćanje već i potpisan tzv. Memorandum o razumijevanju, odabere koji će odbaciti, a koji će (nažalost ili nasreću) ostaviti u igri.
– Nažalost, promijenjena su pravila usred utakmice, i umjesto 7 + 7 milijuna kuna, Agencija je 16. ožujka objavila nova pravila za financiranje samo do 7 milijuna kuna za projekte iz tzv. Mjere 301 IPARD-a, a već je 1. travnja rapisala taj treći natječaj po tim pravilima. U tom smo trenutku već utrošili značajna sredstva u oba vaša projekta koji su bili dovršeni, i smatrali smo da je jedina pravilna odluka da zato prijavimo oba projekta. Za projekt kotlovnice i toplovoda mogu reći da je on potvrđen i opravdan sa inženjerskog stanovišta, riječ je o standardno kotlu snage 1 MW s provjerenim performansama i u svijetu i u Hrvatskoj, kazao je Velimir Šegon.
Na pitanje zašto je donesena takva odluka na razini Agencije za plaćanje, Šegon je kazao da je smisao toga vjerojatno bila bolja disperzija sredstava diljem Hrvatske, da se spriječi da samo nekoliko sredina s više projekata uzme sav novac, a što se pokazalo kontraproduktivno. Velika većina prijavljenih projekata, dodaje Šegon, odnosila se na uređenje lokalnih prometnica, nešto na zahvate u vodnom gospodarstvu, dok su najsloženiji projekti iz Mjere 301, a to su kotlovnice na obnovljive izvore energije za jedinice lokalne samouprave, stigli samo iz Pokupskog i ovaj iz Ozlja, a koji sad ovom neshvatljivom državnom “uravnilovkom” mora biti odbačen, odnosno odložen za “neka bolja vremena”.
Braneći takvu, očito unaprijed donesenu odluku o odustajanju od kotlovnice, “nezavisna” gradonačelnica Gordana Lipšinić kazala je da je takav investicijski zahvat zahtijevao i vrlo široku javnu raspravu i s isključivanjem stranačkih utjecaja, a što je navodno izostalo, već se svelo samo na stručna mišljenja angažiranih energetičara i konzultanata. Bez široke javne rasprave, smatra Lipšinić, ne možemo sa sigurnošću procijeniti ni korist ni isplativost te investicije za javnost. Govoreći o utrošenih 600-tinjak tisuća kuna u projektnu dokumentaciju, gradonačelnica je kazala da ima neke načelne informacije da bi se eventualno neki dijelovi iz te dokumentacije mogli možda iskoristiti u nekim drugim projektima. U svakom slučaju, zaključila je Gordana Lipšinić, kad se jednom ponovno bude razmišljalo o izgradnji toplane u Ozlju, tome će se pristupiti krajnje studiozno, s uključenjem i uvažavanjem mišljenja najšire javnosti prije donošenja konačne odluke.
Velimir Šegon kazao je da je projekt toplane izrađen u skladu sa svim standardima Europske komisije, i da je on kao takav uzoran projekt za kandidiranje za sufinanciranje i na mnogih drugim izvorima sredstava. Nažalost, za strukturne fondove do kraja ove godine to ne dolazi u obzir, dodao je Šegon, zato što u tom okviru nisu planirani projekti kotlovnica za jedinice lokalne samouprave, a za naredno razdoblje iz financijske perspektive EU 2014- 2020. godine znat će se uskoro, kad budu dovršeni detaljniji planovi po poglavljima. Olakšanje s kojim je dio vijećnika napustio gradsku vijećnicu nakon odglasavanja odluke o odustajanju od kotlovnice, projekta izrađenog za mandata SDP-ove koalicije, neodoljivo je podsjećao na jednako tako “konstruktivan” potez rušenja projekta izgradnje centra mobilnog turizma Lora elektro na već gotovo izgrađenom prostoru uz Koranu pokraj Dana piva. S obrazloženjem da je to bilo najbolje rješenje za Grad Karlovac. Zato će zanimljivo biti pratiti provedbu projekta pročistača otpadnih voda, koji će vjerojatno postati miljenik aktualne vladajuće političke opcije u Ozlju.
KAportal.hr