Analizu mulja iz karlovačkog pročistača napravio je Institut Agronomskog fakulteta u Zagrebu i utvrđeno je da mulj zadovoljava sve uvjete za korištenje u poljoprivredi, rekao je Zvonimir Crnković, predsjednik Uprave PPK, tvrtke koja je s Vodovodom i kanalizacijom potpisala ugovor o zbrinjavanju mulja, nus-produkta koji nastaje u pročistaču.
Kako kaže, ništa nije rađeno na pamet, već su rezultati analize takvi su vrijednosti teških metala ispod Pravilnikom propisanih minimuma, dok što se tiče bakterija mulj ne odstupa od gnojiva iz septičkih jama kakvo se također koristi. Potrebu PPK da sa organskim supstratom pojača poljoprivredne površine na farmi Šumbar, riješit će na ovaj način, dok će Vodovod imati gdje s muljem čije bi odlaganje u ovom slučaju morali platiti. No, obveza Vodovoda je da o svom trošku vrši analizu svake “pošiljke” mulja. Ako mulj, odnosno određena pošiljka ne zadovoljava propisane uvjete, PPK ga može odbiti.
Crnković tvrdi da farma Šumbar zadovoljava i sve preduvjete. Naime, Pravilnik o gospodarenju muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kada se mulj koristi u poljoprivredi identičan je s EU direktivama i propisuje dopuštene razine teških metala, vremenska i druga ograničenja.
– PH vrijednost je viša od pet što zadovoljava, dok nismo u zoni naplavnog područja, rekao je Crnković. Pošto je situacija takva, kaže da nema straha da bi PPK evenutalno došao na “loš glas” zbog korištenja mulja. Dodaje da to nije neuobičajena praksa u Europi pa nema razloga da ga oni ne koriste.
KAportal.hr