Dok su se sve službe stavile u funkciju kako bi građani što bezbolnije preživjeli ledene zimske dane, pomaže se beskućnicima, starijima i svima kojima je potrebno, u nekim ruralnim krajevima Karlovačke županije zima je donijela probleme s vodoopskrbom.
Jedan od drastičnih primjera naveo je čitatelj KAportala iz Zvečaja (podaci poznati redakciji) čija obitelj u kojoj je i dvoje male djece već gotovo tjedan dana živi bez vode i umjesto da im se pomogne, kaže u svom pismu, dobija bezobrazne i bahate odgovore onih koji bi trebali biti prvi na pomoći.
– Tijekom normalnih godina i vremenskih uvjeta mještani se snalaze kao i njihovi stari, cisterne se pune kišnicom, nerijetko s azbestom pokrivenih krovova, no ljeti u sušnom periodu i zimi kada kiše nema, nastaju problemi, piše nam čitatelj. Kako dodaje, lokalna vatrogasna društva uz financijsku naknadu pune šterne ili si ljudi sami dovezu vodu, no problem nastaje u zimi i u vremenskim uvjetima kao što su sada nastupili, jer je pristup kućama nerijetko onemogućen zbog snježnih nanosa.
– Nakon pokušaja kako bih samostalno dovezao vodu s rijeke Mrežnice koji je propao zbog zaleđene “mehanizacije”, odlučio sam se zatražiti humanu pomoć od strane “Komunalnog” u Dugoj Resi. Pokušaj je bio u tome da zatražim odobrenje spajanja na jedini hidrant u krugu nekoliko kilometara i zamolim da mi se samo odobri priključak za nekih 5 kubika vode. Crijeva i sve ostalo bih u tom slučaju sam osigurao. Uz nadasve pristojnog čovjeka koji je radio u tom trenutku u kancelariji, čekalo se glavnoga. Nakon hrpu poziva dolazi gospodin K. Nakon objašnjenja o čemu se radi i naznake da nemam priključak na vodovod dolazi odgovor da se ne može tek tako svatko priključiti na hidrant. Tada sam ostavio broj telefona da sutra nazovem i vidim što ćemo. Gospon K. mi kaže da to može koštati i 100 kuna i 500 kuna i 1.000 kuna, piše očajni čitatelj.
– Sutra je daleko. Na upit koliko će koštati, konkretnog odgovora nema. No htio bih napomenuti još dvije stvari koje ne idu baš na ugled dotične tvrtke koja je, zanimljivo, gradsko poduzeće koje bi prema tome trebalo i uvažavati probleme građana koji pune gradski proračun.
– Kada se gradio vodovod, prijeđeno je preko moje zemlje bez upita i potpisa. Kada mi je u požaru gorjelo imanje, lokalni vatrogasci se nisu mogli spojiti na hidrant kako bi napunili vatrogasnu cisternu uz naknadno objašnjenje da se voda krade, pa se priključci skidaju. Uglavnom, jedna obitelj i večeras ide na spavanje bez osnovnih uvjeta za život, a to je voda, piše nam ovaj, s pravom ogročeni građanin.
KAportal.hr