Kad radnici ulaze u krug novoizgrađene kanalizacijske crpne stanice Grad, smještene otprilike na pola puta između teniskih igrališta u Vrbanićevom perivoju i zgrade “Šumarije”, prema informacijama koje dobivamo od uznemirenih građana, na glavama nose zaštitne maske, a s njima ulazi i vatrogasno vozilo. Sad se zna i zašto. U odgovoru na pitanje odaslano na adresu Grada zašto dva mjeseca nakon prijave Inspekciji zaštite okoliša zbog jakog smrada oko crpne stanice nisu izmjerene koncentracije potencijalno opasnih plinova, osim kronologije događaja u kojem je vidljivo da su Grad i Inspekcija zaštite okoliša postupili po Zakonu, Grad je hotimično ili nehotimično otkrio prilično zabrinjavajuću informaciju. Naime, u objašnjenju zašto još nije mjerena koncentracija određenih plinova stoji tvrdnja kako je u dopisu Inspekcije zaštite okoliša Gradu “bilo evidentno da je povećana koncentracija sumporovodika”.
Bojni otrov
Enciklopedijski podaci govore o sumporovodiku kao o “izuzetno otrovnom i zapaljivom plinu”. Unatoč velikoj otrovnosti, opasnost smanjuje činjenica da je teži od zraka pa se nakuplja pri tlu i to što se karakterističan smrad po trulim jajima osjeti dok su mu koncentracije preniske, “međutim ima anestezirajući učinak na njušni živac pa potencijalna žrtva uskoro gubi osjet mirisa.” Iako se ističe da se niže koncentracije mogu tolerirati duže vrijeme, “izlaganje niskim koncentracijama može izazvati iritaciju očiju, suho grlo i kašalj, kratak dah i nakupljanje tekućine u plućima.” Visoke pak koncentracije mogu biti smrtonosne u kratkom roku. Na kraju, spominje se da je sumporovodik Velika Britanija u 1. svjetskom ratu koristila kao bojni otrov.
Kolike koncentracije sumporovodika se javljaju na crpnoj stanici “Grad” nije poznato. U enciklopedijskim podacima stoji podatak da se dojavljivači plinova u raznim postrojenjima, među koje spadaju i kanalizacijski, aktiviraju pri koncentraciji od najviše 15 ppm dok se za granicu djelovanja na ljude smatra koncentracija od oko 300-350 ppm, tako da vjerojatno nema razloga za paniku, ali svakako ima razloga za oprez.
Još uvijek gradilište
O koncentraciji sumporovodika i ostalih plinova pokušali smo saznati više u Vodovodu i kanalizaciji, no tamo nam nisu decidirano odgovorili ni na pitanje postoje li u crpnoj stanici uređaji koji alarmiraju na povišenu koncentraciju plinova. Odgovoreno nam je tek da ViK “nije u obvezi mjeriti koncentracije niti vrste plinova na CS Grad, već je ona gradilište u nadležnosti tvrtke Strabag.” Ako je istina da je crpna stanica gradilište, zašto radi i nakon što je završio probni rad prošle godine, to jest, nakon što je povjerenstvo za tehnički pregled i zbog smrada uskratilo uporabnu dozvolu i naložilo da se u roku od 90 dana nedostaci uklone. Kako je ViK obavijestio u međuvremenu alarmiranu državnu vodopravnu inspekciju koncem ožujka, do tada izvođač radova Strabag nedostatke na crpnoj stanici nije uklonio.
S druge strane, Inspkecija zaštite okoliša reagirala je na pritužbu građana, naložila Gradu da donese Odluku o posebnim mjerenjima, što je Grad u roku od tri dana i učinio. Nakon toga Grad je zatražio ponudu za mjerenje koncentracije sumporovodika i ostalih plinova (sumporovog dioksida i ugljikovog monoksida) tvrtki Ekonerg koja je jedina u Hrvatskoj ovlaštena za mjerenje koncentracije sumporovodika. Ali, Ekonerg odgovara kako trenutno nije u mogućnosti mjeriti “kvalitetu zraka” u Karlovcu. Nakon toga, Grad upućuje dopis Inspekciji zaštite okoliša i moli upute za daljnje postupanje. No, Strabag ne otklanja nedostatke, a Inspekcija ne šalje daljnje upute i sve ostaje kao da se ništa nije dogodilo. Crpna stanica i nakon pola godine što nije prošla na tehničkom pregledu radi, iako je jasno da svi uključeni znaju da “proizvodi” i otrovni sumporovodik, samo je pitanje u kojoj koncentraciji.
Politička odgovornost?
Strabag možda jest izvođač nadležan za gradilište, ali Vodovod i kanalizacija je investitor koji valjda u ugovoru o izvođenju radova ima ugrađene sigurnosne elemente u slučaju neispunjavanja obveza. Možda Ekonerg ima pametnijeg posla, a Inspekcija nema ideju što dalje činiti, no na Vodovodu i Gradu leži politička odgovornost da svoje građane zaštite od mogućeg štetnog utjecaja objekta u okviru projekta kojeg financiraju. To je poanta i zabrinutih građana koji žive u neposrednoj blizini; oni smatraju da je ovakvo nonšalantno ponašanje neodgovorno i jedino ispravno rješenje vide u tome da crpna stanica prestane s radom dok se decidirano ne utvrdi jesu li koncentracije otrovnih plinova opasne po zdravlje ljudi i ostalog živog svijeta. U skladu s tim, neki od njih najavljuju i kaznene prijave protiv odgovornih osoba.
KAportal.hr