U danima kad živa u termometru dosiže i do 35 stupnjeva Celzijusa, Karlovčani traže spas od vrućina i karlovačka Toplana čeka otvaranje stečaja, i dalje je živa polemika isplati li se ulagati u razdjelnike topline, kalorimetre ili pronaći neki treći način uštede na grijanju.
Naime, medijima je prije nekoliko dana tvrtka Brunata koja proizvodi razdjelnike i termostatske ventile poslala priopćenje u kojem su ustvrdili kako su zgrade u kojima su se suvlasnici odlučili na ugradnju njihovih razdjelnika znatno uštedjele na grijanju tijekom zadnjih mjeseci sezone grijanja. U njemu navode da su “ostvareni rezultati nakon ogrjevne sezone potvrdili da su Karlovčani donijeli pametnu odluku – ukupno prosječno smanjenje potrošnje toplinske energije u tim stambenim zgradama s ugrađenim Brunata Futura+ razdjelnicima i ventilima iznosilo je u prosjeku 20 posto, u odnosu na susjedne zgrade istih karakteristika”. U toplijem travnju, uštede su se kretale i do čak 41 posto, kažu u Brunati.
Kako dodaju, “pozitivno iskustvo “pionira” potaknulo je velik interes za uvođenjem sustava Brunata i u drugim zgradama, tako da se svakodnevno priključuju i druge karlovačke stambene zgrade. Pozivamo sve Karlovčane da preuzmu kontrolu nad računima za grijanje i ugrade razdjelnike Brunata Futura+ kako bi iduću sezonu dočekali spremni”. Uštedu je prezentirala i putem tablice…
Na članak Brunate kojeg su objavili neki lokalni mediji oštro su zajednički reagirale Udruga suvlasnika i stanara Grada Karlovca i Regionalna organizacija zaštite potrošača.
– Tvrdnja da su “Karlovčani koji su prošle sezone grijanja stavili razdjelnike i termostatske ventile ostvarili su uštede od 20 posto” može se predefinirati i reći – “Karlovčani koji su prošle sezone grijanja stavili razdjelnike i termostatske ventile grijali su se manje za 20 posto”, kažu predstavnici udruga i dodaju kako bi bilo zgodno čuti mišljenje stanara, a ne onih koji su im ugrađivali razdjelnike.
– Mi u ROZP-u se ne slažemo ni s tvrdnjom da “zbog ovih rezultata sve je više zgrada koje se odlučuju za ugradnju razdjelnika i ventila”. Time se vrši pritisak na predstavnike stanara i daju stimulacije, ako “uvjere” stanare da prihvate razdjelnike, stoji u priopćenju uz opasku da imaju informacije da se i kod gradonačelnika Karlovca agitiralo da Grad sufinancira ugradnju njihovih razdjelnika, a što je gradonačelnik izjavio medijima.
– Organizacija ROZP s rezigniranošću tvrdi da je to direktno kršenje Zakona o zaštiti potrošača člana 24. koji za tijelo koje odlučuje o javnim uslugama određuje da sve odluke donosi na transparentan, objektivan i nediskriminirajući način. Organizacija ROZP i Udruga suvlasnika savjetuju potrošačima da ta sredstva ulože u rekonstrukciju sustava grijanja i ugrade kalorimetre, gdje će plaćati kao npr. struju, kad zatvore potrošače nema plaćanja. Potrošača pripada po zakonu javna usluga do njegovog stana, a ne do nekakvih podstanica, navodi se u priopćenju.
KAportal.hr