ROZP: Zakon obvezuje Gradsko vijeće da ima savjetodavno tijelo

ROZP: Zakon obvezuje Gradsko vijeće da ima savjetodavno tijelo

Na osnivanje novog Savjeta za zaštitu potrošača u Karlovcu osvrnula se i Regionalna organizacija za zaštitu potrošača, čije priopćenje, koje potpisuje predsjednik organizacije Željko Tomašić, prenosimo u cijelosti:

“Poštovani, javnosti je poznato da je na spornoj sjednici Savjeta za zaštitu potrošača Grada Karlovca, kako su predstavnici Udruga za zaštitu potrošača dali trenutne, pismene i neopozive ostavke na članstvo u Savjetu, a isti je nastavio raditi kao da ima u sastavu predstavnike Udruga za zaštitu potrošača, što nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, te smo kao oštećeni pravni subjekt zatražili zaštitu nadležnih državnih tijela za sprječavanje agresivne samovolje odgovornih u gradskoj samoupravi. U nastaloj situaciji smo zatražili ustrojavanje novoj savjetodavnog tijela sukladno Članku 24. Stavak 6. Zakona o zaštiti potrošača i predložili dva naša člana (Srećno Curman i Alen Kristović) za predstavnike Udruga za zaštitu potrošača u novom savjetodavnom tijelu. Dokaz da naš potez sa ostavkom zbog izrazitog sukoba interesa članova starog savjeta je i što je Grad uglavnom prihvatio naše prijedloge. Doduše nije raspustio stari Savjet za zaštitu potrošača i ustrojio Vijeće za zaštitu potrošača javnih usluga Grada Karlovca, nego je izvršena rekonstrukcija postojećeg Savjeta, sukladno našem prijedlogu. Gore narečenim Rješenjem su predstavnici trgovačkih društava koje pružaju javne usluge razriješeni članstva u Savjetu. Umjesto njih su imenovani predstavnici HGK ” županijske komore Karlovac, HOK ” Udruženje obrtnika Grada Karlovca predstavnik TD “Mladost” d.o.o. Karlovac. Tako da sada Savjet za zaštitu potrošača Grada Karlovca ima 3 predstavnika Grada, 2 predstavnika Udruga za zaštitu potrošača i 4 nezavisna člana. Upravni odbor Organizacije “ROZP” je donio zaključak da je suglasan s promjenama, jer Savjet u ovakvom sastavu može donositi nepristrana mišljenja i prijedloge gradonačelniku, a posebno što je sukladno Rješenju iz veze, Savjet preuzela gospođa Marija Jelkovac što je garancija zakonitog rada Savjeta.

Postoji još problema kao npr. što se Savjet koristi kao “paravan” za podizanje cijena javnih usluga, o čemu ustvari Savjet ne bi trebao ni raspravljati, jer cijene su definirane zakonima, a trebao bi raspravljati o kvaliteti javnih usluga, unaprjeđenju javnih usluga, o modernizaciji javnih usluga, o smanjenju troškova, o korištenju alternativnih i obnovljivih izvora energije itd. Ovako je Savjet još uvijek “pro forme” radi. Ali smo slobodni vjerovati da će se narečenim promjenama i prihvaćanja dijaloga i taj dio opravdanosti postojanja savjetodavnog tijela za zaštitu potrošača ostvariti. Ovime ujedno, odajemo i priznanje gradonačelniku i njegovom timu koji su smogli snage da uvide propuste, prihvatili dijalog i krenuli s unaprjeđenjem zaštite potrošača u Gradu Karlovcu, posebno što su to učinili među prvim gradovima u Hrvatskoj. Ipak bez obzira na iskazano zadovoljstvo i konačno nakon dvije godine, prihvaćanje mišljenja i prijedloga s obje strane tj. uspostave demokratske rasprave argumentima, što je i zadaća ova dva jedina (Udruge za zaštitu potrošača i lokalna samouprava) subjekta zaštite potrošača, smatramo da je potreban još jedna stepenica po pitanju savjetodavnog tijela za zaštitu potrošača javnih sluga. Naime gore narečeni članak Zakona o zaštiti potrošača nalaže: “Tijela koja odlučuju o pravima i obvezama potrošača javnih usluga, moraju osnovati savjetodavna tijela u koja će biti uključeni predstavnici udruga potrošača, a odluke će donositi nakon mišljenja savjetodavnog tijela, na transparentan, objektivan i nediskriminirajući način.” Gradonačelnik Grada Karlovca kao što je razvidno ima ustrojeno takvo savjetodavno tijelo, koje je sa narečenim korekcijama tijelo koje se brine o pružanju javnih usluga. Ali po Statutu Grada Karlovca, gradonačelnik nema ovlasti ustrojavanje tijela za potrebe Gradskog vijeća, a Gradsko vijeće Grada Karlovca je “TIJELO KOJE ODLUČUJE O PRAVIMA I OBVEZAMA POTROŠAČA”, a NEMA ustrojeno ovakvo savjetodavno tijelo na koje ga obvezuje zakon, a u svim odlukama se poziva na mišljenje Savjeta za zaštitu potrošača, koje? Gradonačelnikovog? To nikako ne može biti isto, jer u njegovom Savjetu nema predstavnika Gradskog vijeća. Više puta smo slali upozorbe i prijedloge gospođi Murganić (predsjednici Gradskog vijeća), da se ustroji savjetodavno tijelo, ali nije nas se udostojila niti negativnim odgovorom. Jednostavno ignorira Udruge za zaštitu potrošača, pa smo bili prisiljeni zatražiti pomoć nadležnih državnih tijela i organa, te vjerujemo u skoro rješenje i tog problema, da Gradsko vijeće Grada Karlovca ustroji savjetodavno tijelo za zaštitu potrošača javnih usluga, na što ga obvezuje Zakon o zaštiti potrošača iz 2007. godine, znači koji ignorira tj. ne poštuje hrvatske pozitivne zakone već punih 5 godina”.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest