U crkvi Presvetog Srca Isusova održana je misa zahvalnica povodom završetka korizmene kampanje Inicijative 40 dana za život kojoj je cilj osvješćivanje zajednice o značenju i posljedicama pobačaja.
Prije mise, koju je predvodio mons. Ferdinand Vražić, sudionici bdijenja molili su za dar prihvaćanja svake osobe od strane članova njihove obitelji, a potrebu zaštite života od njegova začeća naglasio je i đakon Marinko Golek u svojoj nadahnutoj propovijedi. Marinko Golek prvi je đakon iz župe Presvetog Srca Isusova koji bi uskoro trebao biti zaređen za svećenika.
Nakon mise održana je tribina posvećena osobama s Down sindromom na kojoj su dr. Vjera Ninčević i mag. teologije Ines Štefančić, također obje mlade župljanke ove župe, prezentirale sa zdravstvenog i pedagoškog stanovišta na koji način se ovaj sindrom manifestira te koje mogućnosti društvo pruža osobama s ovim sindromom. Dr. Ninčević iznijela je podatak da, na žalost, namjerni prekid trudnoće u slučaju kada je prenatalno dijagnosticiran Down sindrom, iznosi čak 90%. Prosječna učestalost pojave ovog sindroma je 1 na 700, a raste s brojem godina starosti majke.
Prikazan je kratki igrani film “Crescendo”, biografski zapis o teškim dvojbama majke Ludwiga van Bethoveena, zbog kojih je svijet umalo ostao uskraćen za veličanstvena djela ovog glazbenog genija.
Anita Holjevac, majka trinaestogodišnjeg Matea Holjevca, dječaka s Down sindromom, radosno je svjedočila o daru prihvaćanja života bez obzira na sve teške trenutke i strahove koje je proživjela od trenutka kada je saznala da za njezinu novorođenu bebu gotovo da i nema nade da će preživjeti. Naime, pored Down sindroma, Mateu je dijagnosticirana i leukemija te liječnici nisu ostavljali mjesta nadi za oporavak. U takvoj situaciji, pored straha. za život postoji i drugi strah, a to je strah od zbližavanja s tim malim bespomoćnim bićem. U takvim trenutcima, kaže g.đa Anita, najvažnije je krenuti tražiti pomoć, savjete, čovjek se ne smije prepustiti očaju i skrivati se od ostalih. Upravo su ti prvi trenutci života bitni pa i presudni za daljnji razvoj djeteta.
Danas je Mateo osvajač nekoliko odličja u judu, osvojenih na natjecanjima osoba s posebnim potrebama. Okružen ljubavlju, svojom obitelji, trenerom i prijateljima, uz podršku struke, Mateo je primjer kako suvremeni pristup osobama s Down sindromom, koji je naglašeno individualan, može rezultirati dostignućima koji su unazad nekoliko desetljeća bili nezamislivi. Mateo je odgajan kao i ostala djeca obitelji Holjevac, zna što je nagrada, ali zna i što je kazna, Mateo se zna i naljutiti. Mateo je dar koju je njegova obitelj zahvalno prihvatila, on je, kako kaže jedan od slogana “Savršen na drugačiji način”.
KAportal.hr