Individualna naplata grijanja – prednosti razdjelnika topline nad kalorimetrima

Individualna naplata grijanja – prednosti razdjelnika topline nad
kalorimetrima

Kad se povede razgovor o individualnoj naplati grijanja pomoću razdjelnika, ponekad se javljaju i promotori ‘kalorimetara’, kao alternativnog rješenja za razdvajanje troškova u višestambenim zgradama. Neupućenima se ideja o ‘mjerilu’ na prvi pogled čini bolja od ugradnje ‘brojila’ ili razdjelnika, ali je vrlo lako otkriti da je stvar upravo suprotna. Zašto je tome tako?

‘Kalorimetri’ znače veliki trošak opsežnih građevinskih zahvata

‘Kalorimetri’ (točnije, mjerila toplinske energije) koriste se kao sredstvo individualne naplate potrošnje grijanja u tzv. horizontalno izvedenim sustavima. To znači da bi za ugradnju ‘kalorimetra’ pred stan bilo potrebno imati vlastiti dovod toplinske energije s glavne vertikale. U pravilu, takvi se sustavi u Hrvatskoj grade od 2002. godine, dok sve zgrade izgrađene prije 2002. imaju tzv. vertikalni razvod, koji podrazumijeva da kroz jedan stan prolazi nekoliko vertikalnih cijevi na koje su pripojeni radijatori u stanu. Stoga je nemoguće ugraditi ”kalorimetar u stan s vertikalnim sustavom bez opsežnog građevinskog zahvata, odnosno kopanja zidova i ponovnog postavljanja cijevi toplinske instalacije u čitavoj zgradi.

Trošak radova pritom se kreće oko 3 – 5 tisuća kuna po stanu, i to bez kalorimetra (minimalno 700 kuna).

Razdjelnici topline, s druge strane, predstavljaju u prosjeku tri puta manju investiciju. Ugradnja je brza i ne zahtijeva nikakve građevinske radove u stanu. 

Za ugradnju ‘kalorimetara’ potrebno je 100 posto suglasnosti stanara 

Prekrajanjem cijevi mijenja se kompletna instalacija centralnog grijanja u zgradi, za što je potrebna suglasnost i sudjelovanje svih stanara.

Za ugradnju razdjelnika potrebna je suglasnost i sudjelovanje 51 posto suvlasnika.

Konačni rezultat: isti, troškovi s razdjelnicima višestruko niži!

I razdjelnici, jednako kao i ‘kalorimetri’, za rezultat imaju individualizirani račun za grijanje po stvarnoj potrošnji. Uštede se ostvaruju korištenjem termostatskih ventila i regulacijom potrošnje na radijatoru.

Kod donošenja odluke o ugradnji individualnih sustava naplate troškova grijanja, faktori isplativosti investicije, jednostavnosti ugradnje i mogućnosti realizacije ‘debelo’ su na strani razdjelnika – isti zaključak navodi se i u novoj Direktivi Europske Unije o energetskoj učinkovitosti.

Sponzorirani članak

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest