Sanacijom jednog jedinog kvara na vrelovodu u Tuškanovoj ulici, karlovačka Gradska toplana smanjila je gubitke vode u sustavu gotovo za polovicu. Na tom mjestu u zemlju je, rekao je direktor GT-a Inoslav Latković, istjecalo čak 15 kubičnih metara vode na sat tako da su preostali gubici u cijelom sustavu sada oko 17 kubika.
Novoosnovano poduzeće koje je nastavilo poslovanje prve gradske tvrtke koja je nevjerojatno lošim poslovanjem uspjela završiti u stečaju i staviti u neizvjesnost 7.300 kućanstava u gradu Karlovcu i oko 350 poslovnih korisnika, krenula je u rad s inicijalnim sredstvima od oko pet milijuna kuna iz gradskog proračuna. Samo u sanaciju sustava i pripremu sezone grijanja odmah je utrošeno dva milijuna kuna pa je ostalo upitno može li uopće Gradska toplana korisnicima garantirati da će sezonu grijanja uspjeti izgurati do kraja. Korisnici su skeptični posebno kad se prisjetimo prošle sezone kad je Toplana d.o.o. nakon što je potrošila sve zalihe energenata, pa čak i one iz robnih rezervi Republike Hrvatske za slučaj katastrofa, naprasno prestala s grijanjem domova.
Direktor Latković jamči da će, ukoliko građani redovito budu podmirivali svoje račune, Gradska toplana bez problema poslovati. Novo poduzeće prešlo je i na drugi energent – plin koji je nešto skuplji od mazuta ali ekološki prihvatljiviji. Toplana d.o.o. je prema INA-i za mazut ostala dužna više milijuna kuna no to ne bi smjelo imati utjecaja, tvrdi nam Latković, ako se nova Gradska toplana, odluči na ugovor s INA-om. Dosad to, međutim, nisu učinili i Karlovčani se sada griju isključivo na plin. Zanimljiva je konstatacija kako je plin sad odjedanput postao prihvatljiv, dok je gradskoj upravi i bivšem direktoru Denisu Janžetiću zbog cijene bio izuzetno nepovoljan u odnosu na mazut. Nova Toplana je morala nabaviti i 400 tona mazuta kako bi popunila obveznu rezervu što je i učinila vlastitim sredstvima.
Da bi mogla funkcionirati Gradska toplana je išla i u druge restriktivne mjere. Od 74 zaposlenih Toplane d.o.o., novo poduzeće ima tek 51 djelatnika dok su u odnosu na prije smanjene i plaće, osnovica ali i koeficijenti.
KAportal.hr