Seksualno zlostavljanje djece nažalost, postoji oduvijek. Na nama kao zajednici jest da zlostavljanoj djeci pristupimo bez predrasuda, sa razumijevanjem i prihvaćanjem, ali i odgovarajućom stručnom pomoći koja im je prijeko potrebna, rekla je Vesna Žilić, socijalni pedagog iz Rijeke, u sklopu predavanja o prevenciji spolnog zlostavljanja djece putem CAP programa, održanog u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić.
Cilj ovog predavanja, koje je organizirala Udruga roditelja Korak po Korak u sklopu kampanje ”Jedan od pet” Vijeća Europe, za glavni cilj imala je informiranje stručnog osoblja iz škola, centra za socijalnu skrb, policije i brojnih odgojnih ustanova sa prednostima CAP programa i njegove primjene u praksi, budući da je nasilje nad djecom u porastu i od iznimne je važnosti pravovremeno i pravovaljano reagirati.
CAP program, kojeg primjenjuju i brojne karlovačke škole, informira djecu o njihovim pravima i kako prepoznati opasnu situaciju, te poučava strategijama kako da povećaju svoju sigurnost.
Vesna Žilić kaže da je jedno od petoro djece u društvu izloženo nekoj vrsti seksualnog zlostavljanja, a da su službeni podaci s kojima se raspolaže o zlostavljanoj djeci, samo 10% od stvarnog broja, budući da većina još uvijek osjeća sram i krivnju i ne želi prijaviti svoj slučaj.
Zanimljivo je istaknuti da se o seksualnom zlostavljanju djece javno progovorilo tek 1996. godine, i to nakon konkretnog slučaja u kojem su dvije djevojčice otete i brutalno silovane u Belgiji, nakon čega je održan Svjetski kongres o komercijalnom seksualnom iskorištavanju u Stockholmu, na kojem se po prvi puta ozbiljnije raspravljalo o ovom velikom problemu.
KAportal.hr