Kako ostvariti da svaki sljedeći Gradski program za mlade bude bolji od onog prethodnog? Aktivna rasprava na ovu temu večeras se vodila na javnoj tribini pod nazivom ”Politike mladih?” – perspektive razvoja novog Gradskog programa za mlade koju je Udruga mladih PULS organizirala u maloj sali Školske sportske dvorane.
Podsjetimo, Gradski program za mlade donesen je za razdoblje od 2008. – 2012. godine, a prema analizi provedbe programa objavljenoj u publikaciji ”Demokracija za 5” pokazalo se da je svega 40 posto programa provedeno te da se velik dio predviđenih aktivnosti ne provodi ili provedba kasni. Stoga je glavni cilj rasprave bio utvrditi njegove nedostatke i kako ih izbjeći prilikom kreiranja novog programa predviđenog za razdoblje od 2013. do 2017. godine.
Uz Denisa Mikšića iz Udruge za kreativni razvoj Domaći i Marka Petančića, koji je predstavljao Savjet mladih, tribini je nazočila i predstavnica Grada Karlovca Nikolina Pahanić.
– Stotinjak ljudi je kroz pet radionica sudjelovao u izradi ovog programa i upravo u tome je njegova kvaliteta, a u obzir su uzete potrebe ”šarolike” skupine mladih u koju ulaze oni od 13 do 35 godina. Smatram da bi ovaj model trebalo primijeniti i pri izradi programa za 2013. godinu, uz male preinake. Mjere sadržane u programu se provelo koliko je to bilo moguće s obzirom na recesijsko vrijeme i velik dio predviđenih aktivnosti je ipak zaživio, po mom mišljenju oko 60 posto od predviđenog, kazala je Pahanić.
Da je program kvalitetno napravljen ali tek djelomično a u nekim točkama i nikako proveden složili su se i ostali sudionici rasprave no kažu da su ipak u nekim dijelovima programa očekivanja bila ”prenapuhana” u samom startu te da je odmah bilo jasno da postoji jaz između želja i mogućnosti, odnosno financija. Kako kaže Denis Mikšić iz Domaćih, ”kamen spoticanja” predstavlja praktični dio praćenja programa koje je neizostavan kako bi se objektivno i pravovremeno uočile pogreške u radu. Tako je zaključeno da se Povjerenstvo za praćenje provedbe i Savjet mladih trebaju aktivnije uključiti u provođenje programa, budući da njihove dosadašnje aktivnosti nisu ostale zapažene niti učinkovite. Također, za mlade koji čine oko 20 posto naše gradske populacije izdvaja se tek 5 posto proračunskog novca.
Veliki problem predstavlja i nedostatak odgovarajuće komunikacije između uključenih strana – kao dokaz toga jest činjenica da je u izradi Operativnog plana za 2011./2012.( koji tek sada na kraju godine čeka izglasavanje u Gradskom vijeću) sudjelovalo tek 10-tak ljudi, a kako su kazali prisutni predstavnici Savjeta mladih, tijela koje je osnovano upravo s ciljem aktivnog uključivanja mladih u javni život grada Karlovca, oni osobno o tome nisu imali nikakve informacije niti su sudjelovali u izradi. Kako je u zaključku istaknula Vesna Vilus iz Domaćih, izrada i dosadašnja provedba programa svima može biti velika lekcija za buduće djelovanje – potrebno je više suradnje i komunikacije između uključenih strana, viši stupanj njihove informiranosti i educiranosti, ali i prilagodljivosti samih stavki programa budući da je vrijeme od pet godina dug period za bespogovornu primjenu zacrtanih principa djelovanja koji možda više i nisu u skladu s ”trendovima” aktualnog vremena.
KAportal.hr