Godina na izmaku bila je ……….., a ova koja nas čeka bit će ………….. . Odluku o onome što bi trebalo pisati na praznim mjestima u prethodnoj rečenici ostavljamo vama na izbor, a mi smo se potrudili da u iduća dva dana zajedno prođemo kroz najupečatljivije trenutke 2011. Danas donosimo inventuru događanja u prvih pola godine.
SIJEČANJ: “Srce” Bjelolasice u plamenu
5. siječanj – Početak godine neće baš po dobrome pamtiti ravnatelj karlovačke Tehničke škole Mile Lulić. Policija ga je tog dana kazneno prijavila za financijske malverzacije “teške” čak 8,6 milijuna kuna, jer je bez odluke školskog odbora 2001. godine sklopio ugovor s tvrtkom iz Zagreba o poslovno – tehničkoj suradnji, što je bilo suprotno Pravilniku o naknadama za tehnički pregled vozila u stanicama. Umjesto da škola dobiva prihod od Centra za pregled vozila koji se nalazi u prostoru škole, unosni dio kolača, dobivale su dvije tvrtke iz Karlovca.
13. siječanj – Opća bolnica objavila je kako je zbog komplikacija uzrokovanih svinjskom gripom hospitalizirala četiri osobe. Posvemašnju histeriju oko virusa H1N1 koji je tjedan kasnije ipak demantirala statistika Zavoda za javno zdravstvo, prema kojem je od gripe u prva četiri tjedna na karlovačkom području oboljelo svega 170 ljudi, dok je godinu ranije brojka bila 10 puta viša.
21. siječanj – Usvojena je Razvojna strategija Karlovačke županije, dokumenta koji bi trebao definirati ključne projekte i razvoj ovog područja za sljedećih nekoliko godina. Vrlo bliska budućnost pokazat će radi li se samo o popisu lijepih želja.
22. siječanj – Strijelac Vlado Cindrić i atletičarka Katarina Smiljanec najbolji su sportaši grada za 2010. godinu. U ekipnoj konkurenciji pobjednici su Nogometni klub Karlovac i ženska ekipa Atletskog kluba Karlovac.
24. siječanj – Počele karlovačke književno-glazbene večeri KAbina, kasnije razdvojene na književno-glazbeni i likovno-glazbeni dio. Tijekom godine kroz KAbinu je prošao velik broj mladih pisaca i bendova iz Zagreba, Rijeke i Karlovca)
25. siječanj – Glavna zgrada HOC-a Bjelolasica izgorjela je u stravičnom požaru koji je u 2 sata ujutro buknuo u njenoj kotlovnici. Višemjesečna agonija najpopularnijeg hrvatskog skijališta ipak je jedanaest mjeseci kasnije okončana happy endom, a upravo na dan objave ovog godišnjeg pregleda, Bjelolasica je ponovno otvorila svoja vrata. Upravljanje HOC-om preuzela je državna tvrtka Club Adriatic, koja je na posao vratila svih 126 radnika, podmirila im zaostale plaće, te dala čak i božićnicu. Ambiciozni planovi za iduću godinu ishodište imaju u gradnji novog velikog hotela i preobrazbi Bjelolasice u suvremeni sportsko – rekreacijski centar.
26. siječanj – Četiristotinjak mještana Ilovca i okolnih naselja gradonačelniku Jeliću poslalo je peticiju za zatvaranje karlovačkog deponija.
31. siječanj – Branko Vukelić s ministarske je pozicije ponovno sletio u saborske klupe. Tog je dana vrata svoje kancelarije u Vranyczanyevoj otvorio za građane, a posjetilo ga je čak njih 34. Većina ga je, kako nam je kasnije priznao, tražila da im pronađe – posao.
VELJAČA: Jelić želi zajedničku strategiju
2. veljače – Policija je razotkrila trojac 22-godišnjaka, koji su u samo osam mjeseci čak deset puta provalili u benzinsku postaju u Tušiloviću.
3. veljače – HDZ-ov gradonačelnik Jelić pozvao je prvake svih političkih stranaka na konsenzus oko izrade zajedničke Strategije razvoja Karlovca, koja ne bi bila podložna promjenama vlasti u budućnosti. U dijelu oporbe, inicijativa je ipak protumačena kao podmetanje “kukavičjeg jaja” i pokušaj da se opozicija zapravo minorizira podjelom odgovornosti.
7. veljače – Vlada RH raspustila je Općinsko vijeće Saborskog nakon što je propalo više pokušaja da se donese proračun za tekuću godinu.
9. veljače – Grad Karlovac i HSS potpisali su aneks ugovora o zajedničkom korištenju Hrvatskog doma. Time je simbolično označen početak obnove ovog kultnog prostora, no zasad je sve ostalo tek na simbolici.
13. veljače – Mladi Karlovčanin Dino Povrženić postao je europski prvak u karateu! Na 38. Europskom prvenstvu održanom u Novom Sadu, na putu do zlata svladao je borce iz Mađarske, Armenije, Francuske, Njemačke i, u finalu, Makedonije
14. veljače – Ministarstvo zdravstva karlovačku je Opću bolnicu stavilo u treću kategoriju, svrstavši je tek na 17. mjesto od 30 kategoriziranih bolnica u Hrvatskoj. Ogulinska se našla na pretposljednjem mjestu.
18. veljače – Završila je kriminalistička istraga vezano za tragično stradavanje dvoje članova obitelji Jurković, Slavke i Rafaela u jezeru HE Lešće. Za pogibiju majke i sina osumnjičen je voditelj projekta hidroelektrane Tomislav Tomić, koji nakon punjenja akumulacijskog jezera nije propisno označio i ogradio potopljenu prometnicu Otok na Dobri – Trošmarija.
24. veljače – Mještani Hrnetića žele se odcijepiti iz Gradske četvrti Drežnik. Sakupili su peticiju s potpisima tristotinjak ljudi, no njihova inicijativa još nije stavljena u proceduru.
25. veljače – U sklopu ISPA projekta probijen 251 metar dug tunel ispod korita rijeke Korane. Komplicirani zahvat takozvanog mikrotuneliranja izveden je u Hrvatskoj po prvi put.
OŽUJAK: S Facebooka na ulice
1. ožujka – Karlovački “Alstom Hrvatska”, koji se bavi konstruiranjem, proizvodnjom i servisiranjem opreme za energetska postrojenja te broji oko 800 zaposlenih, na tradicionalnoj je “Zlatnoj kuni” Hrvatske gospodarske komore izabran za najbolju veliku tvrtku u zemlji. U konkurenciji je bio i HS Produkt.
9. ožujka – Preko tisuću sudionika okupilo se na prvom karlovačkom Facebook prosvjedu, kojeg je organizirao student Silvio Šimić. Marš kroz grad protekao je bez ikakvih incidenata, no prosvjednicima je ipak zabranjen odlazak na Rakovac pred zgradu u kojoj živi gradonačelnik Damir Jelić. To im je uspjelo tek iz trećeg pokušaja, 17 dana kasnije. Pred gradonačelnikovim je prozorom stotinjak ljudi skandiralo “Jeliću lopove”, Vukeliću se poručilo da ga čeka narodni sud, nakon čega su Facebook prosvjedi ugasli.
11. ožujka – Bivši istaknuti članovi karlovačke Mladeži HDZ-a nepravomoćno su osuđeni na zatvorske kazne zbog premlaćivanja 18-godišnjeg Marka Jovkovića u cafe baru Astralis. Sin tadašnjeg državnog tajnika Željko Goršić i Danijel Trupković osuđeni su na sedam mjeseci zatvora, dok im je “kompanjon” Vladimir Vogrinc dobio devet.
18. ožujka – Učenik Medicinske škole Karlovac Ivan Lončar je na državnom natjecanju osvojio titulu najboljeg medicinskog tehničara u državi.
23. ožujka – Tog dana definitivno je pukla idilična slika koja je proteklih godina vladala oko nogometnog kluba s desne obale Korane. Klub je nakon duljeg sukoba s novim šefom uprave Stjepanom Turkovićem napustio trener Igor Pamić. Bilo je i nakon toga lijepih rezultata NK Karlovca, usred Poljuda se, primjerice, svladalo jednog Hajduka, no ovaj trenutak ipak je upamćen kao prekretnica nakon koje je sve krenulo nizbrdo. Tada, međutim, još nismo znali da su kola niz padinu krenula još puno prije negoli je Pamić zapalio put Istre.
25. ožujka – Gradska tvrtka “Inkasator”, koja u Karlovcu služi za naplatu komunalija, upravljanje stambenim zgradama i zbrinjavanje nezaposlenih HDZ-ovaca, prekršila je Zakon o zaštiti osobnih podataka. Svojim je korisnicima u kasliće dijelila predizborne letke letke vladajuće stranke.
31. ožujka – Karlovačka Gimnazija svečanom je akademijom u prepunom “Zorin domu” proslavila 245. rođendan. Tom prilikom predstavljene su nova zastava i himna škole.
TRAVANJ: Ćiril i Metod iza rešetaka
3. travnja – Izbori za mjesnu samoupravu označili su jačanje lijeve opcije. SDP i HNS u koaliciji su osvojili osam gradskih četvrti, a po prvi su put slavili i u nekim prigradskim naseljima. HDZ-u je, gledajući apsolutne brojke, ipak pripao veći broj vijećnika, pa su pobjedu na kraju proglasili i jedni i drugi.
5. travnja – Uhićeni su poznati karlovački poduzetnici, vlasnici tvornice oružja HS Produkt Marko Vuković i Ivan Žabčić. Vlasnike nekadašnjeg IM Metala, koji je na američkom sudu prokazan kao tvrtka preko koje je 2003. godine plaćeno mito da bi se nabava vatrogasnih vozila dodijelila koncernu Daimler, policija i USKOK terete za zloupotrebu položaja i ovlasti. Iz pritvora su pušteni osam dana kasnije, a izlazak na slobodu ostat će upamćen po tome što je po njih u zatvor u Haulikovu došao sam gradonačelnik Damir Jelić, koji je Vukovića i Žabčića svojevremeno proglasio “karlovačkim Ćirilom i Metodom”.
17. travnja – Karlovačko pivo dobilo je još jedno vrijedno priznanje. Ovog puta radi se o zlatnoj medalji za “Karlovačko” u kategoriji lager piva na međunarodnom natjecanju u kvaliteti Monde Selection u Bruxellesu.
18. travnja – Učenik Gimnazije Karlovac, maturant Armin Protulipac potvrdio je da je najbolji srednjoškolski poznavatelj engleskog jezika u Hrvatskoj. U Varaždinskim Toplicama je po drugi put osvojio titulu prvaka na natjecanju iz engleskog.
19. travnja – Na bubanj je stavljen devastirani hotel Korana. Činilo se da će pokretanje ovrhe i nuđenje hotela na prodaju konačno donijeti rješenje pitanja najvećeg karlovačkog rugla, no niti na prvoj javnoj dražbi, niti na idućoj kad je hotel nuđen za svega desetak milijuna kuna, nije bilo zainteresiranih investitora. Ruina, izgleda, čeka neka bolja vremena.
20. travnja – Svoj rad predstavila je humanitarna udruga “Jak kao Jakov”, osnovana u spomen na hrabrog dječaka Jakova Rubida koji je godinu prije izgubio borbu s opakom bolešću. Njegov optimizam, osmjeh i volja za životom bili su temelj za pokretanjem organizacije za pomoć mališanima oboljelim od malignih bolesti i njihovim obiteljima. Istog dana dodijeljene su “Zlatne kune” za najuspješnije gospodarske subjekte u Karlovačkoj županiji, Nagradu u kategoriji velikih poduzeća dobio je “Alsom”, u kategoriji srednjih “Tvornica turbina Karlovac”, a kod malih “Comel”.
25. travnja – Klinci Rukometne škole Karlovac, 1998. godište, osvojili najveći svjetski rukometni turnir za mlađe kategorije u Pragu, na kojem je nastupilo 436 momčadi s tri kontinenta. Dječaci 1996. godišta osvojili su drugo mjesto u svojoj kategoriji
SVIBANJ: Platane nisu pale
2. svibnja – Mali korak za čovječanstvo, ali ogroman za građanski aktivizam u Karlovcu. Nekoliko desetaka Karlovčana, predvođenih aktivistima ekološke udruge “Pan” ustalo je u zoru i svojim tijelima spriječilo radnike “Zelenila” da posjeku stoljetni drvored u Nazorovoj ulici. “Slučaj platane” postao je karlovački pandan “bitke za Varšavsku”, no s ipak sretnijim završetkom od zagrebačkih prosvjeda. Čvrsta argumentacija aktivista i pridruženih im neovisnih stručnjaka, poduprta peticijom s potpisima nekoliko tisuća Karlovčana, u idućim je tjednima ipak uvjerila gradske oce da platane mogu i moraju preživjeti. Završilo je “win-win” raspletom za sve. Nova je kanalizacija u Nazorovoj pažljivo postavljena bez da su platane taknute, a gradska je vlast dobila poene za slušanje glasa javnosti i civilnog sektora.
11. svibnja – Gimnazijalac Marko Vladić državni je prvak iz povijesti, a njegova školska kolegica Darija Željko osvojila je drugo mjesto
15. svibnja – Na krilima bitke za platane još se jedna skupina Karlovčana odlučila uzeti stvar u svoje ruke. Učenici i profesori karlovačke Šumarske škole organizirali su potpisivanje peticije za uvođenje javne rasvjete u školski arboretum, mjesto na kojem je proteklih godina često dolazilo do krađa i tučnjava. Potpis za svjetlo uz Šumarsku stavilo je 2.500 ljudi, pa je projekt, eto, našao svoje mjesto u gradskom proračunu za 2012.
– Vokalna skupina Singrlice osvojila je Porina za najbolji etno-album godine
16. svibnja – Antikorupcijska inicijativa predvođena Domagojem Švegarom i Vedranom Puškarićem Državnom je odvjetništvu predala kaznenu prijavu protiv gradonačelnika Karlovca Damira Jelića, lokalnog poduzetnika Vladimira Severa i drugih odgovornih osoba za koje smatraju da su svojim potezima kod prodaje zemljišta u Grabriku oštetile gradski proračun za milijunski iznos. Tvrtku “Centar gradnja” koja je kupila spornu parcelu, Sever je osnovao krajem veljače 2008. godine, samo nekoliko dana prije objave gradskog natječaja. Istu tvrtku je tri mjeseca kasnije prodao za iznos od 16 milijuna kuna i to prije nego li je Gradu Karlovcu uopće isplaćen novac za zemljište. Jelić je po podizanju prijave izjavio kako je “potpuno čist” i kako se “osobno nije ničim okoristio”.
19. svibnja – Anamarija Banjac osvojila je brončano odličje na Europskom kadetskom prvenstvu u mačevanju u Klagenfurtu.
22. svibnja – Koreografija “Metalne balerine” karlovačkog Studija 23 osvojila je zlatno odličje na velikom svjetskom plesnom natjecanju World ESDU Dance Masters, ove godine održanom u Poreču.
27. svibnja – Vlada RH spasila je takozvani ISPA projekt, ali i karlovačku komunalnu tvrtku “Vodovod i kanalizacija” od stečaja. Gradu Karlovcu odlučila je dodijeliti 53 milijuna kuna za otplatu kredita Europske banke za obnovu i razvoj, podignutu za gradnju pročistača za otpadne vode i novi kanalizacijski sustav.
29. svibnja – U sklopu “Sajma vlastelinstva” upriličena je “Bitka za Dubovac”. Dojmljivi i gotovo filmski prikaz obrane dubovačke gradine od Turaka, oduševio je brojne posjetitelje.
LIPANJ: Završeno suđenje godine
1. lipnja – Banijanski most je nakon višetjednih radova na dodatnom “ojačavanju” izdržao prolazak 500 tona teške kompozicije s “Končarovim” transformatorom, koji je iz Zagreba prevožen do Luke Rijeka. Prelazak mosta impozantnog tereta privukao je ogroman broj Karlovčana.
5. lipnja – Saborčanski šaman Luka Hodak završio je u Remetincu na 14 mjeseci, nakon što je pravomoćno osuđen za zlouporabu položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju. Iza rešetaka se našao zato jer je kao načelnik općine Saborsko sredstva koja je dobio za gradnju crkve i župnog dvora utrošio na nabavu cijevi za mjesni vodovod.
9. lipnja – Ravnatelj karlovačkog Gradskog kazališta “Zorin dom” Zvonimir Ilijić kazneno je prijavljen, jer se službenim autom koristio u privatne svrhe iako za to nije imao dozvolu osnivača ustanove. Prijava će kontroverznog ravnatelja, čini se, stajati pozicije, jer je Kazališno vijeće prije nekoliko dana odbilo njegovu novu kandidaturu.
12. lipnja – Počela su iskapanja masovnih grobnica s posmrtnim ostacima žrtava Drugog svjetskog rata i poraća u karlovačkoj šumi Kozjača. U prva dva dana pronađeni su ostaci 17 žrtava. Po riječima predsjednika Županijskog suda u Karlovcu Ivana Perkovića, od 2003. Godine, otkad traju ekshumacije na četiri lokacije u Karlovačkoj županiji, pronađeno je oko 500 posmrtnih ostataka žrtava, od toga čak 400 na području Babine gore.
16. lipnja – Karlovac je postao prvi grad u jugoistočnoj Europi koji je dobio specijalizirano igralište prilagođeno djeci s posebnim potrebama. Izgrađeno je za 370 tisuća dolara, koje je Gradu Karlovcu donirala vojska Sjedinjenih američkih država. Istog dana na Općinskom je sudu nepravomoćno na tri godine uvjetne kazne osuđen karlovački policajac Kristijan Maglić, koji je godinu prije na “Tifonovoj” benzinskoj crpki brutalno istukao “sitnog” kriminalca Alena Ajkića.
17. lipnja – Okončano je suđenje godine. Zbog “krvne osvete” u kojoj je lani izrešetan Mate Velić, a teško su mu ranjene žena i kći, Juraj Hudorović osuđen je na trideset godina zatvora, Nenad Hudorović je dobio 27, dok je 15-godišnji dječak, također, sudionik krvavog napada dobio odgojnu mjeru te je upućen u maloljetnički zatvor. Istodobno je s dužnosti glavnog državnog inspektora Državnog inspektorata razriješen istaknuti karlovački HDZ-ovac Krunoslav Kovačević. Dužnosti su ga stajale optužbe za fizičko zlostavljanje glasnogovornice Vedrane Cetine, s kojom je navodno bio u ljubavnoj vezi.
26. lipnja – Marko Vuković potvrdio je svoje medijske ambicije kupnjom lokalne TV Četiri rijeke. Već ranije kupio je sustav kabelske televizije CATV 047, te lokalni Radio 047.
27. lipnja – Počeli su radovi na uklanjanju drvenog mosta u Belavićima, najduljeg te vrste u ovom dijelu Europe. Zamijenit će ga betonski most. Koji će, kako bi se što bolje uklopio u idiličnu vizuru rijeke Mrežnice, biti obložen drvenim oblogama.
29. lipnja – U deset godina Karlovačka je županija izgubila grad veličine Duge Rese. Objavljeni su prvi rezultati novog popisa stanovništva, prema kojem je broj stanovnika Karlovačke županije sa 141.787 stanovnika pao na 128.749. U Karlovcu je prema zadnjem popisu 2001. godine živjelo 61.088 stanovnika, dok je brojka sada pala na 58.095.
30. lipnja – FINA je objavila podatke prema kojima je u Karlovačkoj županiji insoloventno čak 646 tvrtki što je više od trećine njihovog ukupnog broja. Najviše od svega zabrinjava podatak da je većina njih u blokadi dulje od godine dana. Karlovačka banka na Glavnoj je skupštini donijela odluku o dokapitalizaciji, s obzirom da joj je kumulativni gubitak dosegao 111 milijuna kuna, što je vrlo blizu visini temeljnog kapitala.
(nastavlja se sutra…)
KAportal.hr