Karlovačka gradska vlast pohvalila se projektom “Susret s rijekom” kroz koji se bespovratnim sredstvima Europske unije financira već gradi tematska šetnica na desnoj obali Korane, od Aquatike do drvenog mosta. Čak 9,1 milijun kuna vrijedan je projekt koji uz Karlovac obuhvaća i gradove Ozalj i Ogulin. Oni će, naime, također dobiti slične sadržaje, prvi na rijeci Kupi a drugi uz svoj poznati Đulin ponor. EU u sva tri grada bespovratno sudjeluje s gotovo osam milijuna kuna.
Karlovac definitivno treba više živjeti sa svojim rijekama i ulagati u infrastrukturu uz rijeke, no nakon što je Korana dobila uređeno kupalište, Aquatiku, pa sad i novu šetnicu, ostaje dojam da je druga rijeka koja prolazi kroz sam centar grada – Kupa, nepravedno zapostavljena. Posebno jer je Kupa ta koja je je prva “na vidiku” svima koji prvi put dolaze u Karlovac, a mogu vidjeti ono čime se baš i ne možemo pohvaliti.
Naime, Ulazak s Banije u Karlovac već je desetljećima traumatičan i za same Karlovčane, a prolazeći preko banijanskog mosta pogled je sve samo ne reprezentativan. S lijeve strane pogled na Gazu je očajan, jer dominira devastirana i napuštena palača, a s desne strane je pogled još i gori. Podsjetimo, upravo je kuća u Gajevoj trebala postati slatkovodni akvarij, no kako se od toga odustalo, sve više propada a nitko je više niti ne spominje, osim kao još jednu u nizu “šaka u oko” grada Karlovca. Nekadašnja pristaništa i trgovačke kuće za prihvat robe s rijeke izgledaju grozno, fasade su im oronule i ružne, pa sve ono što se tijekom godina ušminkalo s druge strane, prema Preradovićevoj, ovdje izgleda potpuno suprotno. Za svaku je pohvalu rekonstrukcija Preradovićeve ulice i dalje budući projekt uređenja Mažuranićeve obale sa šetnicom, vidikovcem i novom rasvjetom, no i ti šetači neće se baš pretjerano nauživati u svom pogledu. Obala Kupe još je zapuštenija na Baniji i Drežniku.
Kad je započela gradnja tradicionalne Žitne lađe koja plovi rijekom Kupom mnogi su se Karlovčani ponadali da će Žitnu lađu viđati i možda se njome provozati i podno karlovačkih mostova. To nažalost zbog niskog gaza rijeke Kupe između mostova (banijanskog i onog koji spaja brzu cestu) nije moguće, a kako stvari stoje neće biti i u daljoj budućnosti. Nekad slavna pristaništa po svemu sudeći i dalje ćemo gledati na razglednicama starim i do stotinu godina.
Gradonačelnik Damir Mandić je na predstavljanju projekta “Susret s rijekom” izjavio da će šetnica od Aquatike “napokon zagrliti Koranu od mosta do mosta, ali dati i turističku dimenziju, odnosno atraktivnost”. Ostaje pitanje na koji će se način sad pristupiti “grlenju” rijeke Kupe, koja je odnosu na Koranu bila i ostala karlovačko “ružno pače”.
KAportal.hr