Ručkom i druženjem u Džematu u Grabriku Karlovčanima su predstavljeni njihovi novi susjedi, izbjeglice iz Sirije, devet obitelji, odnosno ukupno 43 osobe, od čega ih je 23 djece jasličke, vrtićke te školske dobi. Ulogu domaćina imao je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Karlovac efendija Admir Muhić. Zaželio im je dobrodošlicu kazavši kako dobro znamo što znači biti izbjeglica, jer smo to i sami prošli.
– Naša hrana je vaša hrana, naša kuća je vaša kuća, naš grad je vaš grad, naša država je vaša država – poručio im je efendija Muhić zaželjevši im dobrodošlicu, ali istovremeno izražavajući nadu da će se već na sljedećem sličnom susretu netko od njih obratiti okupljenima na hrvatskom jeziku.
Spreman je biti spona pri njihovoj prilagodbi, te se ponudio da kroz vjeronaučnu nastavu, ali i svu infrastrukturu koju imaju u Karlovcu, pomognu u učenju jezika i svemu što bude potrebno.
– Kada sam 1992. u Hrvatsku došao kao izbjeglica, prva adresa na koju sam došao bila je Ulica Leonarda da Vincija u Puli, jer je na toj adresi džamija. Tako je i njima prva adresa u Karlovcu Maksimilijana Vrhovca ne samo kao duhovna, nego kao svaka druga zaštita jer ovo je više od vjere – rekao je Muhić.
Jedina koja je s medijima razgovarala na hrvatskom bila je Roja Abdo, učenica 4. razreda Dragojla Jarnević, koju pohađa zajedno s bratom Ahmetom.
– Zovem se Roja. U školi mi je dobro. Imam prijateljice Anu i Anđelu – rekla je djevojčica a potom svojoj učiteljici Sanji Ravbar rekla da je voli i zagrlila je. Učiteljica je također sretna jer je, kaže dobila dvoje jako vrijedne i jako motivirane djece, koji su odlični matematičari.
– Učimo po malo, snalazimo se, Roja već pomalo govori hrvatski, a ja se služim i google prevoditeljem kada zatreba – kaže učiteljica dodajući da su ih ostala djeca jako dobro prihvatila.
Mustafa i njegova supruga Sultana najmlađi su bračni par, imaju bebu, a htjeli bi imati još barem dvoje djece. On je varioc, jedva čeka da svlada jezik i da počne raditi. Muhamed, koji je majstor za klima uređaje, isto tako.
Janko Gredelj iz Isusovačke službe za izbjeglice kaže da je jako važno da nauče jezik i naviknu se na novu okolinu kako bi stekli preduvjete da budu financijski samostalni, što bi se trebalo dogoditi u naredne dvije godine. Oni žele raditi u svojim zanimanjima, a pokazuju interes za poduzetništvo, ugostiteljstvo i trgovinu.
Osim predstavnika Grada Karlovca i Karlovačke županije, na ručku je bio i Miro Brežan iz Taekwondo kluba Karlovac, koji je svoj djeci ponudio besplatne treninge ovog borilačkog sporta.
KAportal.hr