Kako je biti pročelnica UO za društvene djelatnosti?
Emotivno i izazovno u svakom slučaju. Cijeli svoj radni vijek provela sam u društvenoj djelatnosti, počevši u školstvu i obrazovanju, kroz rad s mladima, društveno osjetljivim skupinama društva pa do sada evo ove pozicije pročelnice za društvene djelatnosti.
Na što ste iznimno ponosni u svome dosadašnjem radnom vijeku?
Puno stvari me zaista čini ponosnom, no ono što bih istaknula svakako su ulaganja u naše vrtiće, Preventivni program Grada Karlovca na kojem sam intenzivno radila koji uči mlade odgovornosti i donošenju odluka. Izdvojila bih i projekte kulturne baštine u svojstvu turizma poput Muzeja Domovinskog rata na Turnju te Stari grad Dubovac.
Što je Vaše najveće postignuće u životu?
Znam da to svi govore, ali zaista moje najveće postignuće je moja obitelj. Bez obzira na angažman, karijeru i posao koji jako volim raditi, moja obitelj je ipak ono najbolje što imam. Ponosna sam mama dvoje odrasle djece i uživam u svakom trenutku s njima, svakodnevno učim od njih i mislim da je to najveće bogatstvo koje imam.
Kako vidite daljnji razvoj društveno-socijalnog programa Grada Karlovca?
Kad govorimo o društveno-socijalnom programu, Karlovac je jedan od socijalno najosjetljivijih gradova. Smatram da je u idućem razdoblju potrebno nastaviti s osiguravanjem pomoći svim građanima u potrebi.
Posebno ćemo skrbiti o beskućnicima, ženama, žrtvama obiteljskog nasilja, umirovljenicima, starijim i nemoćnim osobama, djeci te obiteljima s više djece.
Nastavit ćemo financirati rad Skloništa za beskućnike i na taj način osigurati da niti jedan naš sugrađanin ne bude bez krova nad glavom i jednog toplog obroka dnevno.
Osigurat ćemo subvencije za troškove stanovanja, pomoći osobama s invaliditetom, pomoć za novorođenčad i jednokratne pomoći najpotrebitijima.
Za starije osobe i osobe s invaliditetom osigurat ćemo besplatni prijevoz, umirovljenicima s najnižom mirovnom dodatak na mirovinu, starijim osobama i umirovljenicima koji primaju socijalnu pomoć božićnicu, osigurati pomoć i podršku braniteljima, socijalno ugroženim obiteljima subvenciju troškova stanovanja, udžbenike, prehranu i ljetovanje za djecu te subvenciju smještaja djece u vrtiću posebno za udomiteljske obitelji.
Povećat ćemo pomoć za novorođenčad, osigurati subvencioniranje vrtića, dodatak na najniže mirovine te osigurati subvencioniranje udžbenika i radnih bilježnica školskoj djeci.
Odgoj i obrazovanje važna su stavka napretka društva, u kojem smjeru po Vašem mišljenju treba nastaviti ulaganja u tom segmentu?
Karlovac će u sljedeće četiri godine nastaviti razvijati odgojno-obrazovni sustav i na taj način omogućiti globalno konkurentna znanja i biti u funkciji razvoja gospodarstva. U planu nam je izgraditi sigurno okruženje i uspostaviti mrežu podrške između vrtića, škola, roditelja i institucija zaduženih za zaštitu djece i mladih.
Osim sredstava namijenjenih za plaće, materijalne troškove, tekuće i investicijsko održavanje objekata, osigurali smo financijska sredstva za kapitalnu izgradnju te dodatne aktivnosti i programe koji se provode u vrtićima i osnovnim školama. Cilj je osigurati rad svih škola u samo jednoj smjeni, podići materijalne standarde odgojnih ustanova, poticati izvannastavne aktivnosti škola i razvoj centara izvrsnosti, jačati preventivnu ulogu škola, stipendirati najbolje učenike koji odabiru deficitarna zanimanja te osigurati potpore za poticanje izvrsnosti u obrazovanju darovitih učenika, studenata, mladih znanstvenika i doktoranada kroz Zakladu “Nikola Tesla”.
Što je s kulturnom baštinom Karlovca, kako vidite njezin razvoj u budućnosti?
Karlovac je grad s velikim turističkim potencijalom, stoga ćemo nastaviti s ulaganjem u obnovu kulturne baštine.
U obnovu Starog grada Dubovca do sada smo uložili više od pet milijuna kuna i stvorili uvjete za otvaranje dodatnih sadržaja i nova zapošljavanja. U idućem četverogodišnjem razdoblju izgradit ćemo prilaznu prometnicu i parkiralište, hortikulturno urediti okoliš, osuvremeniti muzejski postav, arheološki istražiti crkvu sv. Mihovila te nastaviti s kulturnim programima.
Završit ćemo s izgradnjom Muzeja Domovinskog rata na Turnju kao trajnog sjećanja na razaranja koja smo proživjeli u obrambenom ratu i doprinosa Karlovca u obrani Hrvatske. Iako Muzej još nije gotov, već sada, godišnje ga posjeti više od pedeset tisuća turista što jasno govori o njegovoj važnosti.
Grad Karlovac će obnoviti kino Edison s ciljem otvaranja modernog audio-vizualnog centra i građanima vratiti njihovo kino uz koje su odrasle generacije. Potrebno je spomenuti i riječno kino koje je jedinstveno u Hrvatskoj.
Kulturne ustanove grada Karlovca dio su kulturne baštine o kojem ćemo posebno skrbiti i poticati njihovu programsku djelatnost. Uz to, poticat ćemo sve potencijale naših kreativnih industrija kako bismo ih pretvorili u stratešku prednost.
Treba li razvoj kulturne baštine Karlovca ići u prilog, odnosno biti u svojstvu turizma?
Apsolutno. Mislim da tu činjenicu potvrđuju svi naši projekti, a sve zajedno to pokazuje jednu smišljenu i kontinuiranu strategiju razvoja Karlovca. Mikrodestinacija Dubovac, već spomenuti Muzej Domovinskog rata na Turnju, Kino Edison sve je to naša kulturna baština koji privlači turiste u Karlovac i dodatno oplemenjuje turističku ponudu Karlovca. Karlovac budućnosti je privlačna kontinentalna destinacija koja gostima nudi iznimnu kulturno-povijesnu baštinu, bogatstvo vode, perivoja i parkova koje pretvara u jedinstven doživljaj.
Po Vašem mišljenju, što Karlovcu nedostaje?
Kao društvenjak, osvrnula bih se na onu notu inicijativnosti mladih ljudi pa čak i otvorenosti, povezanosti i zajedništva svih građana našeg grada. Mislim da je to nedostatak našeg grada. Iako zvuči kontrastno, smatram da se trebamo ujediniti u različitosti i iskoristiti ih u korist razvitka lokalne zajednice. Držim da svatko može, daškom svojih promišljanja i osobnosti pridonijeti boljitku.
Kako je biti žena u prilično muškom svijetu politike?
Ponekad prednost, ponekad mana. Rekla bih da mi žene imamo više osjećaja za određene stvari da nismo nagle u donošenju odluka i da stvarno imamo ono “šesto čulo” za puno toga, ali i da svojom emocijom pridonosimo boljem rješavanju određenih pitanja. Naša politika u Karlovcu i stranci kojoj ja pripadam zaista se temelji na dijalogu i prihvaćanju različitosti i to mi je iznimno drago. Kod nas nema isključivosti na relaciji muškarac-žena, ali zato nema ni prevelikog popuštanja i odrađivanja samo lakšeg dijela zadataka samo zato što si žena.
Što za Vas znači politika?
Rad za opće dobro, rješavanje ključnih pitanja, problema naše lokalne zajednice. Ja svoj zadatak u politici vidim u umrežavanju ljudi, stvaranju atmosfere zajedništva i poticanju na akciju za dobrobit zajednice u kojoj svi djelujemo i živimo.
Jeste li spremni za ulogu dogradonačelnice?
Jesam. Pozicija dogradonačelnice mi je izazov, čast i velika odgovornost. Spremna sam radi svog iskustva u različitim segmentima, radi poznavanja našeg sustava i u konačnici, ali po meni najbitnije, radi velike volje, želje, motiva da Karlovac svojim radom kao dogradonačelnica učinim još boljim mjestom za život.
Sponzorirani članak
PRATITE NAS NA FACEBOOKU…