Na predstojeće lokalne izbore Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati i Nezavisna lista Volim Karlovac Duška Labusa izlaze pod zajedničkom programskom platformom naziva Platforma 047. Nikola Badovinac kandidat je za gradonačelnika, a zajedničkom listom HNS i NL Volim Karlovac kandidiraju se za Gradsko vijeće.
Bili ste jedan od najaktivnijih vijećnika u Gradskom vijeću Grada Karlovca, a sada ste kandidat za gradonačelnika. Zašto ste se odlučili kandidirati?
Nakon četiri godine provedene u Gradskom vijeću Grada Karlovca uvidio sam da HDZ sa svojim političkim poltronima vodi Grad Karlovac u krivom smjeru, odnosno čak ga svojim postupcima i odlukama unazađuje. Živim u Karlovcu gdje sam proveo svoj cijeli život i gledam cjelokupnu situaciju zapravo već 35 godina. Nažalost, zadnjih 25 godina ništa se drastično nije promijenilo na bolje. Sve se svelo na pojedine predizborne, kozmetičke zahvate.
Proračun Grada Karlovca nije mali, iznosi otprilike 250 milijuna kuna. Kada tome dodamo još toliko novca iz gradskih tvrtki, imamo proračun od oko pola milijarde kuna godišnje.
Okrenimo se oko sebe i odgovorimo sami sebi – vidimo li promjene u Gradu Karlovcu vrijedne pola milijarde kuna godišnje ili “naš novac” odlazi na, doslovno, hladni pogon, kozmetičko krpanje rupa na cesti (a pogotovo 60 dana prije izbora) i na političke uhljebe.
Ne mogu mirno gledati ovakvu situaciju u Gradu Karlovcu. Imam viziju i znam kako želim da naš Karlovac izgleda. Iz tih razloga odlučio sam se kandidirati, da prije svega ljudima pokažem da postoji netko kome je stalo do Karlovca.
Zašto bi Karlovčani glasali za Vas? Koje su Vaše prednosti u odnosu na druge kandidate?
Zadnjih deset godina, tijekom svog radnog vijeka, vodio sam niz projekata u jednoj privatnoj tvrtki, gdje sam pokazao da znam voditi projekte i uspješno raditi s timom.
Ovo je mogućnost da to pokažem i Karlovčanima. Uvijek sam vodio računa o sudjelovanju svih djelatnika u odlučivanju i veseli me što bi, ako mi se pruži prilika, Karlovčani kroz drugačiju gradsku upravu mogli dobiti mogućnost odlučivanja o tome u kojem će se smjeru razvijati naš grad.
Kolegica Marina Novaković Matanić i ja jedini smo primali građane i dali priliku svima da zajedno s nama sudjeluju u kreiranju vijećničkih pitanja i prijedloga Gradskoj upravi i to smatram prednošću u odnosu na ostale kandidate. To smo radili sve četiri godine mandata, a ne samo mjesec dana prije izbora. Zato i mogu ustvrditi da poznajem problematiku svih mjesnih odbora i gradskih četvrti. Kao gradonačelniku, moja će vrata biti otvorena svim građanima.
Smatrate li da ste svi kandidati za gradonačelnika imali jednaku šansu približiti se građanima i promovirati svoje ideje i programe?
Kratko i jasno – ne! Već dvije godine HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Damir Mandić “glumi gradonačelnika” te se na račun stanovnika Grada Karlovca, kroz protokole Grada besplatno promovira. To je otišlo toliko daleko da je umjesto “aktualnog gradonačelnika” dodjeljivao i medalju gradonačelnika, što on nije. Pitam se gdje su tada bili legalno izabrani zamjenici gradonačelnika? A da ne spominjem iskorištavanje medija u vlasništvu grada Karlovca za potrebe njegove vlastite promocije.
Koji su Vaši prvi potezi kao gradonačelnika. Hoćete li smanjiti prirez kao što su to neki vaši protukandidati rekli?
U svojoj kampanji nisam se bavio, ni koristio različitim populističkim metodama, pa tako nisam obećavao ni smanjenje prireza. Toj priči treba pristupiti realno i ne obećavati neizvedivo. Bolje je obećati manje, a napraviti više. U prvoj godini mandata planiram provesti analizu, a u svakoj sljedećoj godini mandata smanjiti prirez za jedan posto. To znači da bi na kraju mandata prirez iznosio 11%, a pritom nijedan projekt vezan uz Grad ne bi bio zakinut.
Ali osim prireza u Gradu Karlovcu, od prvog dana morat ću se pozabaviti puno važnijim stvarima, prije svega rekonstrukcijom i sistematizacijom Gradske uprave i gradskih tvrtki.
Zajedno sa svojim zamjenikom za gradonačelnika Duškom Labusom najavio sam otvaranje ureda za infrastrukturu, kako bismo bili što efikasniji i na raspolaganju svim poduzetnicima, a sve u svrhu stvaranja krovnog odjela za pokretanje infrastrukturnog ciklusa.
Isto tako, nužno mora doći do rekonstrukcije gradske tvrtke Inkasator, ali i još nekih gradskih tvrtki. Nakon provedene rekonstrukcije više neće biti mjesta za nestručne kadrove koji ne zadovoljavaju i oni će morati otići. Želim da na odgovornim poslovima u Gradu Karlovcu rade najstručniji ljudi. Tvrtka koja služi samo da bi izdavala račune i distribuirala iste nam ne treba.
Jedan o projekata koji ste predlagali je “Zeleni Karlovac”. Što ste točno predvidjeli tim projektom?
Naš projekt Zeleni Karlovac projekt je koji će Karlovčanima omogućiti manje račune i ljepši grad. Osnovni cilj je odvojeno prikupljanje otpada od kućnog praga, pa do stacionarnih i mobilnih zelenih otoka. U planu nam je hitna uspostava reciklažnih dvorišta, kao i sortirnica koja će moći primiti 20 vrsta otpada iz domaćinstva te uspostaviti kompostanu. To je sustav koji mora zaživjeti u znatno većem obimu nego danas, a mi ćemo već prvim našim rebalansom proračuna za 2017. godinu osigurati znate pomake. Po uzoru na mnoge svijetle primjere na zapadu Europe smatram da je sve to moguće već sada provesti u Karlovcu.
Sustavom nagrađivanja će oni koji odvajaju otpad biti nagrađeni manjim računom, a oni koji to ne rade plaćat će penale. Svjesni smo da će ovdje biti potrebno duže prijelazno razdoblje, a to će nam olakšati edukativna kampanja koja će obuhvatiti sve od vrtićke djece, pa do naših najstarijih sugrađana.
Grad će prodajom odvojene sirovine konstantno širiti mrežu zelenih otoka, i stacionarnih i mobilnih. U konačnici, kada pokrijemo čitavu razinu grada taj će se novac koristiti za obnovu infrastrukture.
Projekt Zeleni Karlovac otvarat će i radna mjesta, a jedan od zanimljivijih koncepata je Centar za ponovnu uporabu. Na primjer, u centar odložite namještaj koji se zatim čisti i popravlja te prodaje po niskim cijenama. To je moguće s odjećom, kućanskim aparatima, igračkama, knjigama ili televizorima. Na taj se način smanjuje količina bačenog otpada na odlagalištima. Velika prednost je što, primjerice, u Europi takvi centri zapošljavaju socijalno isključene osobe, odnosno osobe koje dugo ne mogu pronaći posao, invalide ili beskućnike, a tu dobru praksu slijedit ćemo i mi. Politika gospodarenja otpadom je naša sadašnjost i budućnost. Ovo je projekt za bolji Karlovac u koji je svaki stanovnik izravno uključen svojom sviješću. Smeće nije otpad, nego energija!
Kada govorimo o otpadu, neizostavno je pitanje o odlagalištima. Što s Ilovcem, što s Babinom gorom?
Kada je otpad u pitanju, u Karlovcu su sve lampice u crvenom. Situacija je i više nego alarmantna. Projektom “Zeleni Karlovac” usporiti ćemo rast brda na odlagalištu Ilovac, jer početak rada regionalnog centra Babina gora je, nažalost, nepoznat i za to je kriva politika HDZ-a i na županijskoj i na gradskoj razini, jer nisu imali niti znanja, niti volje izgraditi sustav, već su čekali da to netko drugi (Europa?) za njih napravi.
Prije godinu dana diglo se puno buke oko nove trase željezničke pruge u Gradu Karlovcu. Odjednom više nitko ne priča o tome ništa. Koja je vaša ideja oko nove trase u gradu Karlovcu?
Za izgradnju pruge jesam, ali ne da pruga ide kroz sam centar grada. Napravit ću sve što bude u mojoj mogućnosti kao gradonačelnika da ta trasa ide zaobilazno, rubnim dijelovima Grada Karlovca. No, ako s tim projektom krenemo danas, prvi rezultati neće biti vidljivi do 2030. godine. To je vrijedan projekt koji ima smisla, otvara novu vrijednost i novu perspektivu Karlovca.
Kada smo već kod prometa u gradu Karlovcu, predlagali ste i pametne ulice. Koje ćete konkretno poteze po tom pitanju prometa i pametnih ulica napraviti?
Sve što je moguće srediti bez mnogo novca, a to su kratkoročni zadaci koje treba napraviti što prije, poput sređivanja vertikalne i horizontalne signalizacije pametnih semafora, kao i završetka gradskog prstena.
U Karlovcu treba što prije uvesti inteligentni sustav upravljanja prometom.
Karlovcu treba izgradnja mosta od Selca prema Gornjem Mekušju kako bi stavili u funkciju dvije poslovne zone, kao i most koji vodi iz Hrnetića u Veliku Jelsu.
A što se tiče pametnih ulica, ja to vidim u sljedećem konceptu:
Postavljanje optičkih linkova i 4G mreže do wi-fi mreže, zahvaljujući kojoj građani i posjetitelji grada u toj ulici imaju besplatan bežični pristup internetu velike brzine i propusnosti (70 Mbit/s). Postavljat ćemo i inovativnu parkirnu tehnologiju, koja će automatski prepoznavati vozila i beskontaktno naplaćivati parkiranje. Putem gradske aplikacije za pametne telefone i digitalnih panela informirat ćemo vozače u realnom vremenu o stanju zauzeća parkinga u Pametnoj ulici, ali i u cijelom Karlovcu. Smjernica je SmartCity platforma.
U svom prethodnom odgovoru spomenuli ste izgradnju mostova. Grad Karlovac ima jedan započet i nikad završen most. Što mislite napraviti s njim i smatrate li vi kao i mnogobrojni građani s područja Mostanja i Logorišta da je upravo taj most kriv za poplave?
Prije svega, taj most treba dobiti pristupne ceste i treba ga se staviti u funkciju.
Kada pričamo o mostu ne mogu ne sjetiti se još jednog propalog gradskog projekta, a to je autokamp na Korani. HDZ-ova gradska vlast srušila je praktički realiziran projekt i još platila više od 6 milijuna kuna odštete investitoru.
Što se tiče poveznice nedovršenog mosta i poplava na području Mostanja i Logorišta, smatram, jednako kao i tamošnji stanovnici, da vjerojatno postoji velika veza između mosta i poplava. Prilikom dosadašnjih poplava pomagao sam stanovnicima direktno na području Mostanja te sam u razgovoru s njima došao do saznanja da su tokovi prije izgradnje mosta bili drugačiji, nego nakon izgradnje. Ne mogu ne reći i da je, isto tako, velik utjecaj na cjelokupnu situaciju imala i izgradnja HE Lešće i njezin utjecaj na Mrežnicu i Dobru.
Sustav obrane od poplava je velika i bitna stvar, ali moramo razgraničiti neke stvari. Što tu Grad, zapravo, može bez države i Europske unije? Kada govorimo o ovoj problematici moramo točno navesti što je gradska razina, a što je sve razina županije ili države. Ono što je jasno je da moramo maksimalno pritiskati Hrvatske vode i Vladu RH, a Grad može i mora dodatno podići razinu pomoći kod poplave, na primjer nabavkom dodatne opreme za pomoć ljudima u poplavljenim mjestima i korištenjem iskustava iz načina obrane od poplava u Njemačkoj, Češkoj ili Austriji. Grad, dakle, mora pritiskati i tražiti od države hitno rješavanje ove problematike, ali i znati pomoći ugroženima ako do poplave dođe. Moram reći da su priče HDZ-a i njihovog kandidata za gradonačelnika smiješne, jer HDZ je na vlasti 25 godina u županiji, 23 godine u gradu i 19 godina u državi. Za nezavršeni sustav kriva je isključivo politika HDZ-a i to mora svima biti jasno.
Pitanje Zvijezde je mnogim Karlovčanima jedna od najbolnijih točaka, ali i stalna tema. Imate li rješenja za staru gradsku jezgru?
Dakako, a jedna od osnovnih stvari je koncept obnove vlastite imovine, kako bi se potaknulo i druge na ulaganja u Zvijezdi. Grad Karlovac je vlasnik 20, a Karlovačka županija tri zgrade na području Zvijezde. Ne možemo očekivati da će netko drugi doći ulagati u Zvijezdu, ako se Grad sam ne brine za svoju imovinu. Obnovljene zgrade zatim se može iskoristiti za npr. poduzetnički inkubator, mjesto gdje mladi poduzetnici i inovativni startupi iz Karlovca i okolice (tu je svakako i mogućnost partnerstva sa Županijom) mogu pronaći prostor za svoje urede, ali i tehničku i savjetodavnu podršku kako bi mogli uspješno razvijati svoje ideje i poslovanje. Osim toga, obnovljene gradske i županijske zgrade mogu se koristiti i za stanove za mlade obitelji ili za iznajmljivanje poslovnih prostora, ali uz posebne poticajne uvjete.
Što se tiče ostalih vlasnika nekretnina, a prije svega se to odnosi na državu i crkve, zakonskim regulativama i gradskim odlukama treba ih prisiliti da obnove svoje nekretnine ili ih daju na korištenje nekome tko će to napraviti umjesto njih.
Novi život Zvijezdi svakako će udahnuti i obnova Radićeve, ali i ukidanje naplate parkinga vikendom i nakon 16 sati radnim danom. Sve to poticat će povratak sadržaja, a zatim i građana u Zvijezdu.
Na sučeljavanju kandidata za gradonačelnika na temu mladih najavili ste izgradnju još jedne gradske škole. Gdje i zašto?
Područje Novog centra ili Luščića može biti dom nove osnovne škole s pripadajućim sportskim terenima i školskom dvoranom. To je potrebno, jer težimo imati nastavu u jednoj smjeni, a Novi centar i Luščić su područja na kojima živi velik broj školaraca, koji zapravo nemaju školu na svom području. Navedene gradske četvrti nemaju ni adekvatno sportsko igralište te bi tako riješili i taj nedostatak.
Kada spominjemo školu uvijek treba napomenuti i da će svaki učenik s područja Grada imati besplatne udžbenike i radne bilježnice i to zahvaljujući našoj inicijativi. HDZ je tri godine odbijao ovu inicijativu kod naših amandmana na proračun.
Poticat ćemo izvanškolske aktivnosti i uvesti u svaku školu i vrtić zdravu prehranu. Tu primarno želim da lokalni proizvođači budu dobavljači hrane za škole i vrtiće.
Jasno, nužno je i povećati smještajne kapacitete u vrtićima, ali i, sve dok u gradu nedostaje mjesta, sufinancirati smještaj karlovačke djece u privatnim vrtićima, kod dadilja te u vrtićima u drugim općinama i gradovima.
U više navrata poticali ste obnovu atletske staze?
Da, već dugo se borimo za obnovu atletske staze i ostalih atletskih borilišta na stadionu Branka Čavlovića Čavleka. Atletika je kraljica sportova i grad poput Karlovca mora imati uvjete za održavanje atletskih natjecanja u svim uzrasnim kategorijama.
Kada je o sportu i rekreaciji riječ, uz postojeću ŠSD Mladost želimo izgraditi garažu s dvoranom rukometnih dimenzija za održavanje treninga. Vunsko polje treba obogatiti dodatnim sadržajima i izraditi centar rekreativnog sporta koji bi bio povezan s Foginovim kupalištem, koje bi također dodatno obogatili sadržajima i tako sve to povezali u jednu cjelinu.
Mnoge Karlovčane muče veliki računi, pogotovo oni za grijanje. Imate li plan kako im pomoći?
Nužno je obnoviti gradski vrelovod u punom obimu, sa svim pripadajućim priključcima. Treba napraviti sve preduvjete da bi mreža jednoga dana mogla preuzeti medij s nove lokacije Toplane u Drežniku, kako predviđa GUP. Obnovljeni vrelovod prema procjenama bi trebao donijeti smanjenje računa od 17 do 20 posto.
Poruka biračima za kraj?
Ne izaći na izbore znači svoju sudbinu i svoj život prepustiti drugima koji ne razumiju vaš način življenja, vaše potrebe i vaše želje. S druge strane, izaći na izbore znači biti odgovoran prema sebi i drugima.
HDZ-ova vlast se uporno bori predstavljanjem raznih projekata. Oni to rade već 23 godine, a nisu uspjeli riješiti ni tri fasade. Ja iste priče više ne želim slušati. Želim Karlovac kao primjer dobroga, a ne kao primjer nepotizma. Želim da vjerujete očima, a ne pričama.
Nemojte biti jedan od 28 000 Karlovčana koji ne izlaze na izbore!
Karlovac traži promjenu i ja je nudim. Zaokružite broj 2 na listiću za gradonačelnika Karlovca i broj 5 na listiću za listu za Gradsko vijeće Grada Karlovca.
Meni je Karlovac na prvom mjestu! A Vama?
Sponzorirani članak