– Hrvatskoj je na raspolaganju 10,7 milijardi eura do kraja 2020., odnosno, tri godine duže, na raspolaganju su i druga sredstva i tim novcem želimo promijeniti izgled ove zemlje. Strateško planiranje je početak, bez toga ne možemo koristiti europske fondove jer oni imaju stratešku namjenu. Hrvatska ima dosta strateških planova, ali još nedostaju jasni planovi. Kad govorimo o fondovima, Hrvatska se odredila, ima svoj operativni program. To je oblik strateškog planiranja, na koji način će se koristiti, ali za to moraš planirati i ljude koji će to moći napraviti, urediti administraciju, onaj apsorpcijski kapacitet društva. To su jako važne stvari koje upravo vježbamo i u tom kontekstu članstvo Hrvatske u EU je sigurno dobro za Hrvatsku jer time preuzima i metodologiju izrade strategija, ar bez toga nema fondova i nema novca, rekao je voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević danas u Karlovcu.
Ovdje je organiziran okrugli stol o strateškom upravljanju, na kojem sudjeluju i predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, drugih hrvatskih županija, gradova i razvojnih agencija.
– Uvijek je dobro koristiti tuđa iskustva. U Razvojnoj su dosta lijepih stvari uspjeli realizirati, sad možda mogu i u višu fazu, pomoći gospodarstvu da se aktivira. Bio sam u Akvariju, to je dobra baza, sad to treba pretvoriti u strategiju koja će se u koncentričnim krugovima oko toga razvijati i promijeniti Karlovac i njegovu situaciju, odgovorio je Baričević na pitanje o strateškom planiranju u Karlovačkoj županiji.
A ono je, smatraju u Karli, ipak nešto ispred nego drugdje u zemlji.
– Jer smo mi strateško planiranje razvoja počeli 2005., kada je RH pokrenula pilot projekt izrade regionalnih operativnih progama u koji bile uključene 4 županije, među njima i naša. To je bilo začeće nekakvog ozbiljnog strateškog planiranja prema metodologiji uspostavljenoj u EU. Ovo ostalo su nadogradnje. Nakon ROP-a imali županijsku razvojnu strategiju, slijedi i druga. Hrvatska priprema Zakon o sustavnom strateškom planiranju koji bi trebao unificirati sve strateške dokumente, od lokalne razine, regionalne do nacionalne. U strateškom planiranju ima problema jer su želje i potrebe velike, ali su mogućnosti, financijske, vrlo izazovne i taj jaz između želja i mogućnosti treba znati popuniti, kazala je Daniela Peris iz Karle.
– Utoliko što će se na određeni način sredstva iz EU usmjeriti na upravljanje razvojnim agencijama; na regionalnoj razini će se prepoznavati potrebe JLS i na taj način ćemo moći puno lakše pripremati natječaje i povlačiti sred iz EU na koja imamo pravo. Do sad je bio centraliziran sustav, svaka općina, bila razvijena ili ne, morala se natjecati sa svima u RH. Na taj način mislim da će agencije dati veliki doprinos u razvoju i povlačenju EU sredstava, rekla je Peris, dodavši da se očekuju iduće godine zakoni koji su preduvjet za operacionalizaciju tih planova, a nakon toga i drugačiji rad agencija.
KAportal.hr