Zbog liječničke pogreške koja je dovela do smrti njihove bebe pri porodu Opća bolnica Karlovac morat će bračnom paru s područja Karlovačke županije isplatiti odštetu u iznosu od 440.000 kuna te troškove postupka u iznosu od 85.000 kuna, odlučio je tako nepravomoćno Općinski sud u Karlovcu. Istovremeno, par mora platiti 133.000 kuna sudskih troškova liječnici, koja je bila drugotužena u ovom postupku, međutim, sud ju je oslobodio odgovornosti.
“Postupali smo po pravilima struke”
Mučni događaj zbio se još 2005. godine, kada je majka u 40. tjednu trudnoće od svoje liječnice upućena na porod u Opću bolnicu Karlovac. Ultrazvučne snimke su pokazivale da je beba izuzetno krupna, preko 60 cm i teška gootovo 5500 grama, a kako je rodilja bila izuzetno sitne građe po pravilima struke se trebalo pristupiti porodu carskim rezom. No, tada dežurna liječnica je usprkos svim mjerenjima i dva ultrazvučna pregleda, kao i prirodnim trudovima koji su nastupili, odlučila obaviti porod na uobičajeni način, iako je i majka tražila porod carskim rezom. Beba je zapela u zdjelici, ali ni tada se nije išlo na carski rez, već je korišten vakuumski ekstraktor. Na bebi su tada nastale takve ozljede pluća i glave koje su dovele do smrti. Takvo ponašanje ima se smatrati liječničkom pogreškom, navode u tužbi roditelji, koji su prvotni odštetni zehtjev podigli na 850.000 kuna, no kasnije je on smanjen.
Dvoje tuženih, Bolnica i liječnica, i odgovoru na tužbu navode kako uslijed poroda nije došlo da narušavanja zdravlja tužiteljice, te da je kod poroda došlo do zastoja ramena djeteta, pa uz “manipulaciju medicinske sestre-primalje nije došlo do poroda ramena”.
Trebali su ići na hitni carski rez
– U konkretnom slučaju se radilo o izuzetno rijetkoj komplikaciji koju je danas dostupnim metodama teško predvidjeti, a postupci koji su pokušavani (porod ramena) su provedeni u skladu s pravilima struke, ali nažalost smrtni ishod djeteta u ovom slučaju se nije mogao prevenirati. Iako se očekivalo veliko dijete, nije bilo indikacija za carski rez, tim više što se radilo o drugorotkinji, a postupalo se u skladu s pravilima medicinske struke pa stoga ne postoji krivnja ni odgovornost I-tužene ni njezinih djelatnika – branili su se u Bolnici.
Uslijedio je dokazni potupak s brojnim vještačenjima.Stručni tim vještaka različitih specijalnosti i to vještaka ginekologa dr. Josipa Đelmiša i vještaka patologa dr. Josipa Škavića je utvrdio da su liječnici I-tužene prilikom poroda tužiteljice učinili propust.
– Kada su opstetričari postavili dijagnozu fetalne patnje s obzirom na makrosomno dijete (fetus) trebali su porođaj dovršiti hitnim carskim rezom, a ne vakuum ekstrakcijom. Vjerojatnost nastanka distorcije ramena kod makrosomne djece se povećava, a vakuum ekstrakcijom se kod makrosomnog djeteta potencira nastanak distorcije ramena. Nakon rađanja glavice, zbog zapelog obično prednjeg ramena dijete ne diše, a dotok krivi i kisika preko placente prestaje zbog kompresije pupkovine između tijela djeteta i zdjelice majke, pa ako oslobađanje ramena potraje dulje od 10-15 minuta dijete se rađa u teškoj hipoksiji-metaboličkoj acidozi što rezultira trajnim oštećenjem mozga ili se rađa mrtvo – zaključili su stručnjaci.
Loša procjena
U konkretnom slučaju liječnici su zbog loše procjene i odluke za hitno dovršenje porođaja asfiktičnog makrosomnog djeteta vaginalnim operativnim putem učinili propust. Da se pristupilo porođaju carskim rezom prije indukcije porođaja, a i prije odluke o dovršenju porođaja vakuumekstrakcijom bila bi izbjegnuta smrt djeteta, smatraju vještaci.
– Sud utvrđuje da se u konkretnom slučaju radi o propustima liječničkog tima I-tužene Opće bolnice Karlovac i II-tužene liječnice. Liječnički tim je u konkretnom slučaju hitno trebao porod dovršiti carskim rezom da bi se spriječile moguće posljedice vaginalnog operativnog rađanja makrosomnog asfiktičnog djeteta, što nije u skladu s pravilima liječničke struke. Liječnici su ne namjerno, nego zbog loše procjene i odluke za hitno dovršenje porođaja asfiktičnog makrosomnog djeteta vaginalnim operativnim putem učinili propust, pa je ubrzo nakon porođaja došlo do smrti djeteta – obrazlaže karlovački Sud, navodeći kako je tuženu liječnicu oslobodio odgovornosti jer nije dokazano da je propust učinila namjerno.
KAportal.hr