Poslodavac kriv za smrt radnika u pogonu za proizvodnju biodizela u Netretiću – obitelji mora isplatiti pola milijuna kuna odštete

Gotovo tri godine od smrtnog stradavanja Branka B.(28) u pogonu poduzeća Mebu d.o.o. za proizvodnju biodizela u Netretiću, za četvero članova njegove obitelji Općinski sud u Karlovcu presudio je nepravoćno ukupnu odštetu od gotovo pola milijuna kuna, točnije 488.000 kao i iznos od 26.600 kuna, kojim bi se trebali pokriti troškovi postupka. Ranije su od osiguranja dobili ukupno 150.000 kuna.

Obitelj u tužbi navodi da je Branko kao zaposlenik tuženika obavljao radne zadatke te je u jednom trenutku pao u otvoreni spremnik i doživio ozljedu na radu od koje je smrtno stradao. Zato je došlo do povrede prava osobnosti, odnosno prava na duševno zdravlje, zbog čega trpe majka, otac, sestra i baka pokojnog mladića.

U odgovoru na tužbu tuženo poduzeće navodi kako je pokojni radnik bio osiguran u jednoj osiguravajućoj kući te poziva to društvo da se uključi u postupak kao umiješač. Navode također da se protiv tuženika paralelno vodi kazneni postupak zbog kaznenog djela protiv opće sigurnosti te predlaže sudu da prekine ovaj postupka do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka. Smatraju da nisu krivi, već da je šteta nestala zbog krajnje nepažnje radnika, koji je uslijed nepažljivog zatvaranja spremnika pao unutra i tragično izgubio život.

Sud je proveo dokazni postupak tijekom kojega su saslušani članovi obitelji preminuloga, svi osim bake koja je nepokretna, ali i kolege s posla, te su predstavljeni materijalni dokazi. Pokojnikov kolega s posla, koji je i sam jedva preživio nastojeći ga spasiti ispričao je kako nije nekih 15 minuta vidio kolegu koji je pokušavao otvoriti jedan poklopac, pa je prišao bliže i onda ga uočio kako nepomično leži unutar spremnika na dva ili tri metra dubine. Sišao mu je pomoći, a onda i sam pao u nesvijest. Više se ničega ne sjeća jer se probudio u kolima Hitne pomoći. Drugi kolega navodi kako je kobnoga dana radnik imao na raspolaganju plinsku masku, no ne i bocu s kisikom.

Sud je zaključio kako radnik ni na koji način nije pridonio tragediji, već je za sve kriv poslodavac, koji je

radniku “naložio da otvori spremnik 101 u kojem se skladištilo repičino ulje, s nalogom da izmjeri i izvadi nastali talog u spremniku, da je nakon otvaranja spremnika u isti pao i upravo uslijed nedostatka kisika u spremniku izgubio svijest i ostao ležati na dnu spremnika”.

– Zbog nedostatka kisika radnik je umro uslijed gušenja. Poslodavac takav nalog nije smio dati radniku, koji nije za to bio osposobljen, prije spuštanja u spremnik nije mu osigurao boce s kisikom, odnosno radnu opremu, odnosno tuženik je kao poslodavac obvezan planirati, pripremati i provoditi radne postupke, te razraditi i primjenjivati tehnologiju rada tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje radnika, te je dužan osigurati da pristup mjestima gdje postoji ozbiljna i specifična opasnost imaju samo radnici koji su dobili odgovarajuće upute i imaju adekvatnu opremu i znanje za pregledavanje spremnika – obrazložio je Općinski sud u Karlovcu.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest