Iza naoko beznačajne sudske presude kojom je Hrvatskim šumama presuđeno da ne mogu potraživati 1.430,04 kuna od Mjesnog odbora Knez Gorica, koji su pokušale ovršiti za taj iznos krije se prilično zanimljiva priča. Rješenjem o ovrsi naloženo je tuženom Mjesnom odboru da plati taj iznos još 2012. godine, no tek krajem prošle godine zbog žalbe tuženika spis je dospio na sud.
Tužitelj, dakle Hrvatske šume, utvrdile su da imaju nepodmireno potraživanje još od 2009. godine, a odnosi se na isporučenih 2.43 kubika jelove građe, koju su uredno isporučili a nikada naplatili. U odgovoru na tužbu Mjesni odbor osporava potraživanje tvrdeći da ne znaju na osnovu čega im je uopće isporučen račun od strane Hrvatskih šuma, tko je robu uopće naručio, te tko ju je i gdje preuzeo.
Hrvatske šume navode da su naručeni jelovi pilanski trupci otpremljeni tuženiku 31. prosinca 2009. godine na adresu Mjesnog odbora, no predočili su popratnice za oblo drvo po kojemu se vidi da je građa, ukupno 13 komada, utovarena u pomoćnom skladištu Uvala, kao i da je drvo istovareno za kupca Mjesni odbor – Crkva Vukmanić.
Kao svjedok je ispitan Zoran Sabljarić (HDZ) koji je u to vrijeme bio voditelj karlovačke Uprave šuma. Sjetio se da je došlo do isporuke neke građe, ali ne i kada točno, jer je bilo puno donacija crkvi u Vukmaniću, no siguran je da je jednom donaciju crkvi dao Mjesni odbor Knez Gorica, odnosno MO Vukmanić. Kaže da su se dva mjesna odbora dogovorila da će građu isporučenu crkvi platiti po pola. Vukmanić je svoj dio računa podmirio, dok je onaj za Knez Goricu ostao nepodmiren, dok su trupci Završili na rezanju na nekoj pilani. Sve je koordinirao župnik Milan Pavlek. Kaže da mu je on rekao da fakturira račun na MO Knez Goricu, a onda opet na traženje župnika prefakturirao je veći dio na MO Vukmanić.
Ispitan je i župnik Pavlek koji je kazao kako se tada radilo na obnovi župnog stana u Vukmaniću, pa je on “s predstavnicima dva mjesna odbora otišao u Šumariju kod gosodina Sabljarića i od njega tražio donaciju u materijalu”. Kaže da nije došlo do konačnog dogovora hoće li im Hrvatske šume donirati ili prodati drvo. Nakon nekoliko mjeseci u dvorište je stigao materijal, a on nije vidio točno kada i o kojoj vrsti drva se radilo. Tad je pomislio da je Šumarija to darovala, pa više nikoga nije ništa pitao.
Predsjednik tuženog mjesnog odbora Tomislav Vukelić potvrđuje da je išao sa župnikom u Hrvatske šume, ali i kod mnogih drugih po donacije za obnovu župnog stana. S njim je išao i u funkciji člana Crkvenog vijeća. Tvrdi da nije bilo govora ni o kakvom plaćanju, već samo o donacijama. Priznaje da je dobio račun 2012., ali da tada nije znao o čemu se radi, jer njegov Mjesni odbor ništa nije naručivao od Hrvatskih šuma, pa je bacio račun i dobio ovrhu.
Sud je na osnovu prikupljenih dokaza zaključio kako su karlovačke Hrvatske šume u više navrata davale donacije u drvu za obnovu crkve i župnog stana u Vukmaniću, podsjećajući kako Sabljarić iz Hrvatskih šuma navodi da su se župnik Pavlek i Vukelić obvezali jednom prilikom podmiriti trošak, dok njih dvojica to negiraju.
– Kraj suprotstavljenih iskaza bivšeg direktora tužitelja te svjedoka i predsjednika tuženika ovaj sud zaključuje da u konkretnom slučaju nije bilo nikakve narudžbe drvnih sortimenata od strane Mjesnog odbor Knez Gorice. Naime, tužitelj ničim nije dokazao tko i kada je naručio isporuku drvnih sortimenata obzirom na činjenicu da je u više navrata davana donacija. Dokumentacija koju je dostavio tužitelj u spis ne podupire jedna drugu jer iz popratnice za oblo drvo proizlazi da je drvo isporučeno za Mjesni odbor Vukmanić, crkvu Vukmanić, 18. studenoga 2009., dok iz računa od 31. prosinca 2009. proizlazi da su pilanski trupci isporučeni Mjesnom odboru Knez Gorica 31. prosinca 2009., što ukazuje da se radilo o dvije različite isporuke, jedna za Mjesni odbor Knez Gorica 31. prosinca 2009., a jedna za Mjesni odbor Vukmanić 18. studenoga 2009. Obzirom je tuženik osporio da bi ikada naručio bilo kakvu drvnu građu, bilo za potrebe Mjesnog odbora Knez Gorica bilo za potrebe crkve u Vukmaniću, tužitelj je trebao dokazati tko je izvršio narudžbu i kada, te kada su po toj narudžbi tuženiku isporučeni drvni sortimenti – zaključio je Općinski sud u Karlovcu smatrajući da je zahtjev Hrvatskih šuma neosnovan.
KAportal.hr