koji je znao uhvatiti pravi trenutak, odabrati sadržaj i ostvariti umjetnički niz fotografija koje krase kalendar.
Očito je sve manje tiskanih kalendara, zamjenjuju ih oni digitalni. Utoliko je veći privilegij imati tiskani kalendar. Kao što je privilegij usporiti, promatrati, usredotočiti se. Koliko vam digitalnih slika zapravo treba u jednoj minuti ili sekundi? Koliko je digitalnih slika potrebno da bi prekrile, odvukle pažnju od onoga što nas okružuje neposredno i što možemo izgubiti zbog nepažnje i zaborava?
– Slike često dijelimo kako bismo izgradili odnose s ljudima, rekli ponešto o sebi, svojem odabiru. Slike često pozivaju na putovanja, ali i okupljaju suputnike. Pozdravljam ovaj izdavački poduhvat Tiskare Pečarić – Radočaj, rekao je Igor Čulig, kustos Gradskog muzeja u Karlovcu.
“Kalendari nam pomažu pripremiti se za buduće događaje, no oni nas također podsjećaju na vrijednosti koje nas okružuju, a te vrijednost treba itekako imati pred očima kada se donose odluke. Stoga mislim da naslovi svih tematskih kalendara nisu tek prebiranje po povijesnom sjećanju jedne sredine, već itekako razgovori s budućnošću”, napisao je Ćulig u uvodniku brošure.
U međuvremenu nanizalo se još 10 godina i 120 prekrasnih fotografija, što je ukoričeno u novu knjižicu “Kalendari o Karlovačkoj županiji II”.
O BROŠURI
Ova je brošura drugo izdanje zbirke kalendara Tiskare Pečarić-Radočaj, a upravo su oni već 25 godina jedna od prepoznatljivosti njezina rada. Ti su kalendari prava mala umjetnička djela koja trajno čuvaju ljepotu te vrijednosti naše Županije, njezinih gradova i mjesta. Upravo je takav i ovaj posljednji – Karlovačka županija noću, promatrana očima umjetnika da bi u nama pobudila nostalgiju, čežnju i sreću zbog ljepote koja nam je nadohvat ruke, no možda je ponekad i ne primjećujemo.
“Ideja Tiskare Pečarić-Radočaj da motivima svojih kalendara podsjeti na proteklo vrijeme i prikaže sve ljepote motiva koji su te kalendare krasili u razdoblju kada su nastali, zaslužuje pozornost i pohvalu. Motivi su to krajolika, prirodnih znamenitosti, kulturno-povijesnih spomenika i vrednota Karlovačke županije koji nisu samo nijemi svjedoci vremena, već i pozivnica svima koji još nisu imali priliku doživjeti ljepote Karlovačke županije da ovdje dođu i uživaju. Sažimajući proteklo vrijeme te izbor ove izložbene zbirke čovjeku se nameće pitanje – jesmo li uopće svjesni gdje i pored čega živimo. Doista, promatrajući ljepote motiva ovih kalendara, vezanih uz Karlovačku županiju, shvaćamo koliko vrijednu baštinu imamo uza se, a da to često u našoj užurbanoj svakodnevici i ne zamjećujemo”, napisao je u brošuri o kalendarima župan karlovački Damir Jelić.
– Kalendara na ovaj način možda i ne bi bilo da nije bilo Karlovačke županije, gradova, općina, poduzeća i raznih drugih tvrtki te obrta koji su kalendare sve ove godine promovirali i distribuirali u domove svojih zaposlenika i građana, na radna mjesta diljem Hrvatske, ali i na druge kontinente. Stoga koristim prigodu da ovim putem zahvalim svim fotografima i umjetnicima koji su proteklih deset godina s nama sudjelovali na projektima naših zidnih kalendara. Hvala svim našim prijateljima i partnerima koji su vjerno pratili našu priču ispripovijedanu na stranicama svih ovih kalendar, naglasila je direktorica Tiskare.
Umjetnici i fotografi koji su sudjelovali u svim dosadašnjih izdanjima kalendara: Željko Mareković (1997.), Marko Čolić, Dubravko Halovanić, Albin Buić, Danko Fajt, Dinko Neskusil (više puta), Boris Grgić, Miro Brozović, Tomo Vičić, Andrija Štalcar, Oliver Budimir (više puta), Marijan Slišurić, Stjepan Sabljarić, Zvonimir Gerber, Igor Čepurkovski, Marina Župančić (više puta), Goran Vranić i Ivica Lajtner (više puta).
PRIČA O KALENDARIMA
Priča o zidnim kalendarima Tiskare Pečarić–Radočaj počela je još ratne 1994. godine kada je na Starom gradu Dubovcu priređeno prvo predstavljanje kalendara za 1995. godinu. Radilo se o kalendaru u tehnici akvarela karlovačkog akademskog slikara Blaža Ćuka, profesora na karlovačkoj gimnaziji. Zapravo, za priče o kalendarima zaslužni su vlasnici Tiskare, Ivan Pečarić i Drago Radočaj, koji su svojim entuzijazmom i ljubavlju prema izdavaštvu stvorili projekt koji je više od zarade i tržišta.
– Motivi su bili vezani uz grad Karlovac. Radilo se o vrijednom uratku i za tehnološku opremljenost tiskare. U to je vrijeme bio vrhunsko ostvarenje. Godinu dana kasnije, 1996., nastao je još jedan kalendar s motivima našega grada – kazala je u uvodnom govoru na predstavljanju direktorica Tiskare Ivana Prahović.
Tiskara Pečarić-Radočaj d.o.o. posluje neprekidno od 1992. godine. Od dvojice zaposlenih, osnivača tvrtke Ivana Pečarića i Drage Radočaja, Tiskara danas ima 21-og zaposlenika. Potpuno je tehnološki opremljena i ima zaokružen ciklus proizvodnje. Tvrtku danas uspješno vode djeca vlasnika, direktorica Ivana Prahović i tehnički direktor Vladimir Radočaj.
– Godina 1997. prva je godina u retrospektivi zidnih kalendara u kojima se motivima naših kalendara dvanaest mjeseci praktički šećete kroz Karlovačku županiju. U protekle dvadeset i tri godine kalendarima smo ovjekovječili čak 276 motiva. Redale su se fotografije prekrasne prirode, mostova, utvrda, škola, rijeka, krošanja, običaja … – kaže Ivana Prahović i dodaje – prije devet godina, 2010., upriličili smo prvo predstavljanje našeg županijskog kalendara. Naime, ponijelo nas je zadovoljstvo zbog kalendara Kako su živjeli naši stari te smo shvatili da bi bilo dobro pokazati kako izgledaju prirodne ljepote naše Županije okom fotografa i umjetnika. Tom smo prigodom izdali i našu prvu knjižicu o kalendarima Karlovačke županije.
Kalendar i brošuru Tiskare Pečarić-Radočaj pohvalila je dožupanica Martina Furdek-Hajdin, kao i karlovački gradonačelnik Damir Mandić koji su nazočili predstavljaju uz svoje prve suradnike te brojne poslovne partnere, klijente i prijatelje Tiskare Pečarić-Radočaj. U svoje ime Tiskari je zahvalio i Dinko Neskusil, autor fotografija predstavljenoga kalendara za 2020. godinu.
KAportal.hr