Ministrica Nada Murganić ponovno je u središtu skandala, ovaj put ne zbog svojih nesmotrenih izjava već zbog svoje ‘nesmotrene politike’.
Nakon što je državni tajnik u ministarstvu obitelji Marin Strmota jučer na press konferenciji dao ostavku i za njenu demografsku politiku izjavio ‘Sve je to jedan veliki folklor’, Murganić je ostala zatečena njegovim istupom.
Ministrica je zatečeno promatrala dok je Strmota nakon održanog mini – govora u kojem je ocrnio rad Vlade – napustio konferencijsku sobu.
Ta se tema cijeli jučerašnji dan provlačila kroz medije, a nakon što su je komentirali brojni hrvatski političari, mi smo se prisjetili svih gafova ministrice demografije, obitelji, mladih i socijalne politike.
VIŠE PROČITAJTE:
- Murganić nakon iznenadne ostavke državnog tajnika: ‘Mladost, temperament i nestrpljenje doveli su do ovakve reakcije’
- Stižu reakcije sa svih strana na Strmotinu ostavku: ‘Plenkoviću, gdje vam je tajnica da napiše razrješenje?’
Prvo valja spomenuti kako ni njena prethodnica Bernardica Juretić nije ‘briljirala’ u javnim istupima, a svima je već odavno poznata njena izjava ‘Nek’ crknu‘, rečenica za koju nije bilo jasno kome je upućena – kolegama političarima ili novinarima koji su je pratili u stopu. Naknadno je pojasila kako je tu poruku uputila onima koji će možda biti ljubomorni na njeno srdačno pozdravljanje s ministrom Mosta Davorom Romićem, s kojim je otprije u prijateljskim odnosima.
Njenu lošu komunikacijsku politiku nastavlja i Murganić.
“To vam je tako u braku. U tim bračnim, osobnim i obiteljskim odnosima, to je dinamika u koju ne mogu ulaziti. Žena vjerojatno ima svoje razloge. To je obitelj, zaista u to ne bih ulazila”, bio je komentar ministrice demografije, obitelj, mladih i socijalne politike Nade Murganić nakon što je Mara Tomašević povukla sve optužbe protiv supruga Alojza Tomaševića.
Bez potrebe za ulaženjem u dublje polemike, Nada Murganić jedna je od onih koja se ne treba brinuti o težini svojih izjava.
To vam je tako u hrvatskoj politici. U tim bračnim, osobnim i obiteljskim odnosima (nepotizmu i uhljebizmu – ako nismo već definirali). Političari vjerojatno imaju svoje razloge. To je politika, zaista ne bismo ulazili u to.
Početkom prosinca prošle godine izazvala je bijes javnosti – prilikom posjeta privatnom katoličkom vrtiću u zagrebačkom naselju Kruge za Svetog Nikolu, donirala je paketiće na kojima je pisalo da su za siromašne.
- Afera ‘paketići: Murganić djeci u privatnom vrtiću nosila poklone za siromašne, evo kako je pokušala obraniti još jedan gaf
- I ne uvedi nas u sinkopu, nego izbavi nas od zla: premijer i dalje ima nadu u Nadu, a ‘pobrecito Huanito’ će zbog paketića nadrapati
Nije dobila šibu od Plenkovića, ali to vam je tako.
To vam je tako u javnom prostoru. U tim medijskim, političkim i građanskim odnosima, to je dinamika u koju ne možemo ulaziti. Ljudi imaju svoje razloge.
“Meni je žao da bilo koja obitelj dođe u ovakvu situaciju da se u javnom prostoru o tome raspravlja. Trebali su to riješiti i ranije unutar svojih obiteljskih ili bračnih odnosa”, dodatak je izjavi koja može samo obeshrabriti već uplašenog, ohrabriti prehrabrog, ušutkati one koji su zamalo progovorili i dati moć onima koji je samo zloupotrebljavaju.
Izjava je to koja nadmašuje svaku majicu s pogrdnim riječima, svaku psovku izbačenu nasred trga usmjerenu političaru koji se toga dana osjećao posebno ranjivim…
Ali to vam je tako. Ovaj mali broj priča u moru njih koji se na dnevnoj bazi zapravo događaju trebali su, prema ministrici Murganić, ostati između njihova četiri zida. Unutar obitelji?
To su vam i mjesta memorija. Prisjetimo se tako njene sporne definicije obitelji u kojoj bračni par bez djece nije obitelj. Branila se tada da je definicija zbilja bila nespretno složena i manjkava te da je nesavjesno i nenamjerno povrijedila velik broj naših građana.
“Definicije više nema. Mislim da je zaista korektno to što sam se ispričala. Žao mi je, promakne svakome. Ako ćemo opet samo pričati o definiciji, onda zaista ovaj zakon neće imati budućnost”, komentirala je na upit zar nije vidjela odmah da je definicija manjkava.
Podsjetimo i na apsurd s invalidninama.
Osoba s invaliditetom koja radi i prima plaću od početka ove godine ima pravo primati i osobnu invalidninu od 1250 kuna, bez obzira na to koliko zarađuje. No, istovremeno, sve osobe s invaliditetom koje su već završile svoj radni vijek i žive od mirovine to pravo nemaju ako im je mirovina veća od 2455 kuna. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi, koji je stupio na snagu 30. prosinca prošle godine, promijenjena je odredba prema kojoj su osobnu invalidninu mogle primati samo osobe s najtežim invaliditetom koje nemaju nikakvog prihoda ili im je prihod manji od 1250 kuna mjesečno – u tom su slučaju primali osobnu invalidninu u visini razlike između njihovih primanja i 1250 kuna. Izmjenama, plaća i autorski honorari više se ne računaju kao prihod te će i sve zaposlene osobe s invaliditetom koje odgovaraju kriterijima primati invalidninu.