Više od 30 godina stanarka Bohinjske ulice u Karlovcu Mirjana Dujić živi u strahu da je ne potope oborinske vode, unište joj imovinu a možda i odnesu život. Takav je, najcrnji scenarij, zamalo doživjela 13. rujna 2014. godine kad joj je kuću potopilo više od metar i pol vode. Slična se stvar dogodila i godinu kasnije. Ime ulice po Bohinjskom jezeru stanarima nikako nije donijelo sreću, jer oni svakog časa i sami mogu postati “jezero”.
Kuća u “bazenu”
Do kuće je Mirjana tada mogla doći samo čamcem, šteta je bila ogromna, uništeni su prizemlje kuće i automobil, no na sve adrese koje je zatražila pomoć odgovor nije stizao. Njezina kuća se, naime, nalazi u retenciji, bazenu omeđenom brdom i šumom Kozjačom s jedne strane, te nasipom koji štiti da oborinske vode s brda ne prodru u kotlinu prema Luščiću, Grabriku i Rakovcu prema rijeci Korani. Nasipom se štiti grad, a stanari Bohinjske na ovaj su način žrtvovani i svaku veću kišu čekaju sa strepnjom.
– Samo su mi rekli da te godine nije proglašena elementarna nepogoda i da nemam nikakvih prava na obeštećenje. Sad se ovdje ponovo gradi, a nas nitko ništa ne pita kao što nas nisu pitali ni 1988. kad je sagrađen nasip, priča nam Mirjana Dujić, s očajem u glasu. Po njezinim riječima, u pola sata joj je kuću potopilo više od metra vode i ona je zamalo stradala. Skakala je kroz prozor, a u pomoć su pritekli vatrogasci. Kako nam priča, svi su je uvjeravali da je brana bila zatvorena, u Gradu i Vodoprivredi, iako je kiša padala cijelog dana, a potopljena je u svega pola sata.
Mjesto “opasno po život”
Sudski traži odštetu i želi da joj se nadoknadi šteta i konačno, kaže Dujmić, ode s ovog mjesta koje je “opasno po život”. Da je ovdje opasno živjeti ustvrdio je i Davor Petračić koji je procijenjivao imovinu. Vidjeviši situaciju na terenu, kaže nam, problem je oborinska kanalizacija koja vodi do Korane ali “ne guta svu vodu kod ekstremnih padalina i brzo plavi kuću Dujićevih ali i još nekoliko kuća”.
Greška je, kaže Petračić, što je napravljen visok nasip da ne plavi Luščić, a ove ljude doslovno može ubit jer voda iz Kozjače raste vrlo brzo.
Sada se na ovom mjestu podno nasipa a svega par metara od kuće Dujićevih ponovo gradi, ali tek plitak kanal koji po njezinom mišljenju ali i mišljenju stručnjaka neće riješiti ništa, već možda sad i pogoršati situaciju.
Pliva i stambena zgrada
– Jedino što želim je da me Grad izvlasti i isplati da si mogu kupiti stan i otići odavde. To je 2002. još bila realna opcija i bilo je volje da me se isplati i nova kuća sagradi na brdu koje je također dio moje parcele. No od tada nitko ništa, pokušavala sam doći do Jelića i Mandića, a onda je tek na inicijativu Davora Petračića ovdje došao dogradonačelnik Ivan Mrzljak da bi mi rekao da – ništa ne mogu učiniti i da to nije u ingerenciji Grada, kaže nam ogorčena Mirjana, ali i dodaje da na ploči radova Grad Karlovac stoji kao investitor zahvata kanala. Zanimljivo je da ima i zapisnik iz 1996. godine u kojem “crno na bijelo” stoji da postoji mogućnost poplave, i to do visine 1,86 centimetara?!
Strah s njome dijele i prvi susjedi, stanari zgrade u Bohinjskoj. Stambena zgrada sa čak 12 stanova sagrađena je 2007. godine i tada su, tvrdi nam obitelj Matan, kupci stanova bili obmanjeni jer nisu znali za problem.
– Voda je došla u kuću, uništen nam je bio parket i sav namještaj, susjedima su nastradali automobili. Ovo što se sad gradi neće riješiti problem, jer smo i dalje u bazenu, rekla nam je gospođa Matan, inače doseljenica iz Australije, pokazujući štetu poplave iz 2014. koja ovdje živi sa suprugom. Oni će uskoro ponovo privremeno na južnu polutku, a svoju imovinu ostaviti na milost i nemilost. No Mirjana Dujić nema kamo, samo želi da joj se pomogne.
KAportal.hr