Dodijeljene državne nagrade “Franjo Bučar” – nagradu za životno djelo dobila Karlovčanka Jelica Pavličić – Štefančić

Zagreb, 16.1.2017 - Dodjela tradicionalnih Državnih nagrada za sport "Franjo Bučar". Na slici dobitnici nagrada.Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

U prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja  u ponedjeljak, 16. siječnja 2017.,  uručene su najviše državne nagrade na području sporta “Franjo Bučar”  koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj sporta u Hrvatskoj.

Nagrada je nazvana po ocu našeg olimpizma Franji Bučaru, a dodjeljuje se za višegodišnje uspješno djelovanje u sportu, osvajanje olimpijske medalje, iznimno znanstveno, stručno i pedagoško ostvarenje ili sportsko dostignuće koju su kao nagradu za životno djelo za 2016. godinu  dobili  dr. Ivo Vidović – posthumno, Jelica Pavličić Štefančić i  Luciano Sušanj.

Dr. Ivo Vidović – rođen je 15. prosinca 1931. godine u Šibeniku, a preminuo 29. rujna 2016. godine u Rijeci. Aktivno se bavio sportom od svoje najranije mladosti, posebno srednjoškolskim rukometom kao igrač, ali i trener. Kasnije se okreće prema košarci koja je imala posebno mjesto za dr. Ivu Vidovića, a koja je i obilježila njegovu sportsku i medicinsku karijeru. Predsjednik ženske sekcije Košarkaškoga kluba Lokomotiva postaje 1969. godine, a istodobno obnaša i dužnost liječnika. Godine 1971. osniva zdravstvenu komisiju za cijeli klub, a iste godine pokreće i Zdravstvenu komisiju Košarkaškoga saveza Hrvatske. Dr. Ivo Vidović bio je zasigurno jedno od vodećih imena u hrvatskoj sportskoj medicini, a odgojio je  i mnoge generacije sportskih liječnika i fizioterapeuta.

Jelica Pavličić  Štefančić – rođena je 4. veljače 1954. godine u Slunju. Atletikom se počinje baviti još u osnovnoj školi. Kao članica Atletskog kluba Željezničar iz Karlovca već u 18. godini  postaje jugoslavenska rekorderka u sprinterskim disciplinama na 100, 200 i 400 metara. Jedina je hrvatska atletičarka u povijesti hrvatske atletike koja je oborila svjetski rekord u atletskoj disciplini na 400 metara. Bila je prvakinja Europe 1974. godine, devet puta prvakinja Balkana, tri puta prvakinja Mediterana i devetnaest puta prvakinja Jugoslavije. Više od 35 godina držala je hrvatski rekord na 100 i 400 metara, a još i danas je rekorderka Hrvatske na 200 metara. Dobitnica je Državne nagrade za sport “Franjo Bučar” 2005. godine.

Luciano Sušanj – rođen je 10. studenoga 1948. godine u Rijeci. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća bio je jedan od najboljih svjetskih 800-metraša. Dvije su utrke posebno obilježile njegovu karijeru – na Europskom prvenstvu u Rimu 1974. godine, gdje je osvojio zlatnu medalju na 800 metara, a dvije godine kasnije na OI u Montrealu zauzeo je šesto mjesto u istoj disciplini. Rezultat iz 1974. godine i danas je aktualni hrvatski rekord. Predsjednik je Atletskog kluba “Kvarner” Rijeka, član Tehničke komisije odbora Mediteranskih igara i član Izvršnog odbora Europske atletske asocijacije. Osvojio je mnogobrojna priznanja i nagrade za svoj sportski rad, uz ostalo za najboljega sportaša Hrvatske u izboru Sportskih novosti 1974. godine. Dobitnik je Državne nagrade za sport “Franjo Bučar” 1989. godine.

Odbor za dodjelu državne nagrade za sport “Franjo Bučar” na čelu s Damirom Knjazom je uz tri nagrade za životno djelo odlučio da 12 godišnjih nagrada “Franjo Bučar” u 2016. godini dobiju:  Zoran Veselinović, Maro Joković, Andro Bušlje, Bono Bošnjak, Marija Anzulović, Veselin Đuho, Sanja Jovanović, Goran Čolak,  Velimir Šandor, Mirela Šikoronja Ivančin, Danial Temim i Hrvatska ženska stolnoteniska ekipa.

Dobitnici nagrade za životno djelo dobili su, osim povelja i zlatnih medalja s likom Franje Bučara, i novčani iznos od 50.000 kuna neto, dok su dobitnici godišnjih nagrada, uz povelje i medalje, nagrađeni i novčanim iznosom od 20.000 kuna neto.

Nagrade su uručili v.d zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za sport Janice Kostelić doktor Krešimir Šamija i predsjednik Odbora Damir Knjaz.

U ime nagrađenih zahvalio je Luciano Sušanj  koji je istaknuo značaj sporta za naše društvo i izrazio zadovoljstvo što je nakon mnogo godina lutanja i nerazumijevanja na relaciji politika-sport konačno formiran Središnji državni ured za sport na čelu s našom najtrofejnijom sportašicom Janicom Kostelić koja će po njegovom mišljenju najbolje razumjeti sportaše i njihove potrebe.

V.d. zamjenik državne tajnice Krešimir Šamija rekao je daje Središnji državni ured za sport planirao 50 milijuna kuna više nego što je planirano prošle godine.

– Prošle godine planirali smo 191 milijun kuna, a ove 246 što je povećanje za 25 posto – kazao je Šamija i izrazio uvjerenje da će ovaj iznos biti znatno nadmašen kada se vide realni pokazatelji o realizaciji sportskih programa.

Izvor HINA/piše Ante Drpić FOTO Dario Grzelj/HINA

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest