Potrebna hitna obnova vrelovoda: U Toplani se nadaju sredstvima EU – ako ne stignu, trebat će dizati kredit i poskupiti grijanje

U cijeloj 2016. godini karlovačka Gradska toplana imala je 54 intervencije, dok je samo u siječnju ove godine, intervenirala 26 puta. Iako je siječanj iza nas bio jedan od najhladnijih otkad je mjerenja, ovaj podatak dovoljno govori kakvo je loše stanje vrelovodne mreže u Karlovcu koja treba hitnu i kompletnu rekonstrukciju.

Za vrelovod sredstva EU?

Planove Gradske toplane po tom pitanju danas je novinarima, ali i gradonačelniku Damiru Jeliću predstavila direktorica Ivana Fočić, te kazala kako je se nadaju da bi šest milijuna eura koliko je potrebno za obnovu 22 kilometra mreže mogla doći iz sredstava Europske unije. Ako se to ipak ne dogodi, postoje i druge varijante, ali svakako je najmanje prihvatljiva da se ide u kreditno zaduživanje što bi se u konačnici prelomilo i na leđima korisnika u vidu povećanja cijene grijanja. 

– To svakako želimo izbjeći jer je Karlovac upravo po brojnim parametrima pravi kandidat za dobivanje sredstava jer se u centralnom sustavu grije pedeset posto građana, te je mreža po duljini u samo vrhu u Hrvatskoj a u prosjeku je starija od 30 godina, kazala je Fočić napomenuvši da je u izradi kompletna dokumentacija. Jelić je također optimist, posebno jer se projekt temelji na čak dvije strategije, kao i jer je propis po tom pitanju gotovo apsurdan. Naime, grad Zadar koji ima dva kilometra sustava može konkurirati za sredstva Fonda za energetsku učinkovitost, a gradovi poput Karlovca vezani su na sredstva EU. No to se, dodaje Jelić, isto može korigirati. Jedan od načina je da građani dodatno ulažu u energetsku učinkovitost svojih zgrada, pa da se ulaganja vraćaju iz tih ušteda. Grad Karlovac vrelovod djelomično obnavlja i vlastitim sredstvima, a upravo su u tijeku radovi u Meštrovićevoj ulici.

Veća učinkovitost

Direktorica Fočić htjela je, kako kaže, i “demistificirati” mišljenje da djelatnici Gradske toplane po završetku sezone grijanja – ništa ne rade. To je, navodi, upravo period u kojem se radi na vrelovodu i šahtovima, remontu postrojenja, te se vrše radovi u toplinskim stanicama.

Jelić je pak čestitao djelatnicima Gradske toplane koji su danonoćno radili na niskim temperaturama, te podsjetio da je broj djelatnika u odnosu na staru Toplanu d.o.o. upola manji, odnosno smanjen sa 90 na 50, pa prema tome zaključio da postojeći kadar ima duplo veću učinkovitost.

KAportal.hr

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest