Nova gradska tvrtka GeotermiKA prvo mora utvrditi postoje li geotermalni izvori ili su kao Jeti – svi za njih znaju a nitko ih nije vidio

foto ilustracija Pixabay.com

– Osnivanje tvrtke korak na koji smo se odlučili da možemo ući u sve procedure i postupke istraživanja geotermalnih potencijala Karlovca. Oni su kao Jeti: Svi znaju da postoji, a nitko ga nije vidio. Zato moramo napraviti prvi korak i vidjeti je l’ Jeti postoji ili ne. O tome svake 4 godine, kad su izbori, priča Petračić, Mandić… – ‘ajmo vidjeti jer smo odgovorni i ozbiljni, ne samo prema gradu nego i državi, kazao je gradonačelnik Damir Mandić gradskim vijećnicima, objašnjavajući zašto osnovati gradsku tvrtku GeotermiKA.

Napomenuo je kako valja imati na umu da Grad nema 100 milijuna kuna za realizirati projekt, za koji će trebati 2-3 mandata, ali da su geotermalni izvori razvojni potencijal grada i da će učiniti sve da ga iskoriste.

– Nama je važno geotermalnu energiju usmjeriti za grijanje Karlovca, a onda su razvojni potencijalni neslućeni, onda možemo o bazenima, staklenicima… ali, najprije moramo zabušiti da vidimo što imamo. Svaki prijedlog, kritiku, incijativu spremni smo saslušati i poslušati. Ovo je razvojna priča za grad i idemo korak po korak, poručio je Mandić.

Vijećnici su odluku o osnivanju tvrtke za energetiku donijeli jednoglasno, a Davor Petačić (nezavisni) kazao da je zabrinut da ti koracine budu prespori i predugački, te da postoje ranija istražianja koja govore o dovoljnom kapacitetu za proizvodnju i struje i toplinske energije.

– Po tom istraživanju geotermalna elektrana isplati se u 10 godina ako je samo prodaja struje, u 5 ako i toplinske energije. Htio bih da ta geotermalna elektrana bude u gradskim rukama 100 posto, da idemo prema energetskoj neovisnosti i priuštimo si jeftinu energiju; ona je u današnje vrijeme glavni preduvjet razvitka, rekao je Petračić.

Dogradonačelnik Ivan Mrzljak je rekao da će Grad u ovom poslu i osmišljavanju projekta, a prvenstveno izradi studije ekonomske isplativosti, koja bi trebala biti gotova sredinom siječnja, pratiti Energetski institut Hrvoje Požar .

– Nakon toga nam predstoji najteži posao: pronaći ogromna sredstva koja trebaju za ta istraživanja. Imamo naznake da bismo mogli koristiti norveški mehanizam financiranja koji ima 120 milijuna eura na raspolalganju, od kojih 16 za ove potrebe, i u suradnji s Institutom i ministarstvima zaštite okoliša i regionalnog razvoja učinit ćemo sve da ih dobijemo jer Grad nema ta sredstva. Nakon toga slijede istraživanja, definiranje prostornim planom, javljanje za koncesiju što može ova tvrtka koju osnivamo. Ako dobijemo sredstva, istraživanja će biti povjerena struci i ona će odrediti da li bušiti u Rečici ili bliže gradu. Predstoji nam vrlo komplicirana i duga realizacija ovog projekta koja sigurno nije za 1 mandat, ali ovim smo pokazali da vrlo odlučno krećemo u tom smjeru, naglasio je Mrzljak.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest