KAretrovizor: INA je prije nego što je postala filijala MOL-a bušila na sve strane, čak i u Rečici

INA je nekad bila naš ponos. Otkad su je u ruke preuzeli političari demokratske i neovisne Hrvatske, postala je muka i bruka, nisu ti od naroda izabrani ljudi uspjeli smisliti ništa pametnije od toga da je jednostavno prodaju, a neki od njih i da strateški interes Hrvatske podrede bezočnom trpanju vlastitih džepova mađarskim mitom. INA je tako postala podružnica druge tvrtke, sasvim neambiciozna, sasvim operirana od onog što je dobro za Hrvatsku, podređena onom što odgovara MOL-u i Mađarskoj. I nitko zbog toga ne guli zasluženi zatvor. U stara vremena socijalizma, INA je bila sila i radila je za svoj narod i državu. Investirala, gradila, širila se, tražila načina da uzme kolač svjetskim igračima na naftnim poljima daleko od Hrvatske. I bušila gdje god je bilo naznaka da bi se moglo naći nafte i plina. Čak i u Rečici…

“Bušeća garnitura EMSCO-4”, Karlovački tjednik, 3. ožujka 1983.

” Dok se buši – uvijek ima nade”, riječi su naftaša RO “INA-Naftapin” koji već nekoliko mjeseci na radilištu br.9 u šumi nedaleko sela Rečica, tragaju za naftom. Neskriveni optimizam, vidljiv u ovoj rečenici, ali i svim ostalim prilikama, na licima mlade, odabrane ekipe bušača, za sada ne može biti potvrđen i konkretnim rezultatima. Oni se, istina, još nisu ni očekivali jer se do sada stiglo do 2480 metara, što se još uvijek smatra plitkom bušotinom. U planu je da se na ovom mjestu buši sve do 4200 metara i tek tu u dubljim slojevima može se prema riječima Nikole Kneževića, šefa bušeće garniture “EMSCO-4”, očekivati pojavu plina i nafte.

A da ta očekivanja nisu samo isprazna nada, pokazuju i istraživanja “Geofizike” koja je na ovom području posebnom metodom – umjetno izazvanih potresa i snimanjem tako nastalih zvučnih valova kroz nataložene sedimente, ustanovila postojanje nekoliko slojeva, u kojima bi se mogla nalaziti nafta…

I u slučaju da se na ovoj bušotini ne pronađe nafta, bušotina će biti pozitivna, jer se provedena geološka mjerenja i ispitivanja tla mogu koristiti i u druge svrhe. Ipak, prema mišljenju naftaša, najveću korist od pronalaska nafte i plina imao bi Karlovac, jer bi na taj način, relativno malim sredstvima i na duži rok bila osigurana redovna opskrba plinom domaćinstava i gradske toplane…

Pripremio Tihomir Ivka

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest