Tražili odštetu od četiri milijuna kuna za lokal miniran 1991., a sada moraju platiti 400.000 Karlovčaninu koji ga je “digao u zrak”

Zbog miniranja njihovog lokala 1991. godine, u kojem je bila pizzerija “Papiga”, tadašnja vlasnica M.M. i njezin sin M.M. tužili su D.K., Karlovčanina koji ju je “digao u zrak”, s odštetnim zahtjevom od četiri milijua kuna. Na Općinskom sudu u Karlovcu izgubili su prvostupanjski sud, pa moraju platiti troškove suđenja od čak 400.000 kuna, i to – čovjeku koji im je lokal minirao i za to bio pravomoćno osuđen, doznaje Jutarnji list.

Ovaj dnevni list navodi da je prema nekim podacima u gradu ranih devedesetih godina “u zrak dignuto” oko 300 nekretnina i pokretnina u vlasništvu Srba, po čemu je Karlovac bio rekorder.

Prijetila zastara

Na optuženičku klupu 1992. godine policija je posjela četvorku, alatničara D.K., radnika D.K. i policajce D.S.  i B.F., kojoj je tijekom suđenja dokazana odgovornost za 30 objekata, pa su osuđeni na zatvorske kazne. Koji mjesec kasnije odlukom predsjednika Franje Tuđmana oni su pomilovani, D.K. u potpunosti, D.K-u je kazna pretvorena u uvjetnu, dok su preostala dvojica oslobođena izdržavanja neizdržanog dijela kazne.

– Tužitelji su podnijeli tužbu 2011. godine, malo prije zastare, protiv D.K., zatraživši milijun kuna s kamatama za uništenu pizzeriju Papiga u četvrti Grabrik i 5000 eura izgubljene dobiti za svaki mjesec od listopada 1991. godine do kolovoza 1996., kada su taj objekt prodali u roh-bau stanju, pa na sav taj iznos i kamate, u konačnici bi se tu radilo o četiri milijuna kuna teškom odštetnom zahtjevu. No, karlovački sud nije dosudio u njihovu korist, pa moraju D.K.-u, ako presudu potvrdi viši sud, isplatiti troškove postupka, zbog visoko podignutog odštetnog zahtjeva i taj je trošak vrtoglav – 398.477,50 kuna, piše Jutarnji.

Argumenti ove obitelji koja danas živi u Srbiji bili su da je D.K. 11. listopada 1991. postavio dvije eksplozivne naprave, od čega je lokal s inventarom, kao i skladište s robom, u potpunosti uništen. Kažu da su ostali bez mjesečnog prihoda od 10.000 maraka. Napominju da je D.K. pravomoćno osuđen za to, što on ne spori, priznajući da je s D.K.(drugim osuđenikom) postavio dva eksploziva, pri čemu je nastala šteta od, tada je procijenjeno, 300.000 HRD-a, ali spori da je uništen baš sav inventar, pribor, pa i zidovi.

Šteta od 21.000 kuna

U međuvremenu je prostor promijenio vlasnika te je u potpunosti obnovljen, zbog čega je nemoguće obaviti relevantno vještačenje. Iskazima svjedoka te dokazima utvrđeno je da je lokal bio miniran te da je u potpunosti bio uništen zajedno s inventarom, uslijed eksplozije koja se dogodila 15. listopada 1991. godine, ali da nije moguće utvrditi oštećenja koja su nastala u toj eksploziji, zato što je u istom objektu bila eksplozija dva mjeseca ranije.

– Sud je naveo da tužitelji nisu dostavili dokumentaciju, niti predlagali druge dokaze temeljem kojih bi se barem posredno moglo zaključivati o konkretnoj šteti, već su predložili saslušanje tužitelja i financijsko vještačenje. Knjigovodstveni je vještak u skladu s tim preračunao iznos od 300.000 HRD-a koji se u toj presudi spominjao te je ispalo da bi šteta iznosila – ni 2800 eura, odnosno 21.000 kuna.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest