Nakon Karlovca, izložba “Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu”preseljena iz Galerije “Martin Borković” u Čapljinu

Do sada je bila predstavljena u Križevcima, Karlovcu, Svetom Križu Začretju, Sisku i sada u Čapljni.

Autori izložbe

su otac i kćerka, Ivica i Kristina Mareković iz Siska, a otvorena je u petak 18. listopada u umjetničkoj galeriji ustanove Založba Kralja Tomslava u Čapljini. Organizator izložbe je Nacionalno svetište svetog Josipa u Karlovcu na Dubovcu, a križevačka Udruga ‘Dr. Stjepan Kranjčić’ i Sakralna galerija Laudato su suorganizatori izložbe.

– Već je 11-ta godina kako izložba “Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu” putuje po Hrvatskoj, a ovo je privi puta da je izašla iz državnih granica Hrvatske te je predstavljena u Čapljini, zahvaljujući trudu Pere Markovića, članu Upravnog vijeća ustanove Založba Kralja Tomislava – kazao je u uvodu mons. Antun Sente ml., rektor Svetišta.

Prisutne je ukratko upoznao s nastankom izložbe prije 11 godina u Križevcima, pod vodstvom dr. sc. Tanje Baran, predsjednice Udruge za promicanje znamenitih Križevčana “Dr. Stjepan Kranjčić”, a uz pomoć Galerije sakralne umjetnosti Laudato koju vodi Ksenija Abramović.

– Na dosadašnjim prezentacijama na otvaranju izložbe je sudjelovalo više do 400, a vidjelo ju je više od tisuću ljubitelja umjetnosti. Spomenute brojke opravdavaju trud organizatora koji ovom izložbom želi doprinijeti boljem upoznavanju hrvatskih svetaca i blaženika s vlastitim narodom – kazao je mons. Sente.

Predstavljajući slike prof. Stanko Špoljarić je kazao kao su autori ovogodišnje izložbe dvoje akademskih slikara iz Sela kod Siska, Ivan Mareković i njegova kćer Kristina. Oboje i u prikazu odabranih motiva njeguju svoj način oblikovanja. Ivan mjeru ekspresionističke otvorenosti proistekle iz dominante njegovog opusa, pejzaža, a Kristina naglašen stupanj opisnosti karakterističan za njene figurativne kompozicije.

– Kod Ivana i Kristine postoji jasna jezgra realističnog, jer konačno radi se o portretima. S donekle specifičnim problemom, ne poznamo fizički izgled svetaca i prošlosti. Ono što znamo, iako i to ne uvijek precizno, je životna dob i neke druge značajke pa te činjenice postaju okvir prikaza. No možda je dodatna zahtjevnost i prednost, jer sloboda interpretacije portreta je tako veća. Ivan Mareković unio je dvije novine, postavljajući lik sveca u krajolik ili vedutu zavičajnog karaktera, sa zdanjima i pejzažnim citatima gotovo simboličnim za određeni ambijent (bilo je povremeno takovih primjera dakako i ranije op.a.) i umnogome proširio broj portreta svetaca i blaženika i izvan onih “popularnih”. Mareković gestualnošću poteza i kolorističkom ravnotežom radi kompozicije relativno složenog scenarija, premda je figura sveca ili blaženika naravno u prvom planu. S mnogo pažnje razrađuje sve detalje, primjerice vidove habita u pripadnosti crkvenom redu, crkvenoj časti koju su pojedinci obnašali, unašanju palmi kod prikaza mučenika, marnom opisu povijesne sakralne arhitekture u gradu života svete osobe. Kristina se u svom pristupu odlučila za reduciranu slikarsku scenu. Koncentrirala se na prikaz samog svetaca, jasan odnos figure i fonda. Čistom bojom malih tonskih pomaka, obogaćenih svjetlom. Ona gradi vrijednosti inkarnata lica, redovničke odjeće i same pozadine. Čitkom obrisnom linijom opisano je tijelo, jasno razgraničeno od dubine prostora. I kod Ivana i Kristine svaka slika, razumljivo, zaokruženo je djelo no i karika u tvorbi zajedništva, dar neba i dar umjetnika, koji su s istinskom umjetničkom iskrom, talentom i odgovornošću pristupili motivu, slikama koje su i više od slika. Otvorene predanjem, onom najdubljem u čovjeku, duhovnosti – kazao je tom prigodom likovni likovni kritičar Stanko Špoljarić.

Sami autori zahvalili su na mogućnosti sudjelovanja u ovom projektu te veliko zadovoljstvo što je izložba prezentirana baš u Čapljini gdje već nekoliko godina sudjeluju u likovnoj koloniji koju organizira Založba kralja Tomislava.

Uz pedesetak ljubitelja umjetnosti otvorenju izložbe “Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu” prisustvovali su Stjepan Šutalo – ravnatelj, Perica Jurković – predsjednik Upravnog vijeća, Mara Bošković – predsjednica Skupštine i Pero Marković – član Upravnog vijeća Založbe Kralja Tomislava u Čapljni.

Izložba “Hrvatski sveci i blaženici” biti će otvorena u Čapljini do 3. studenog kada se seli u Šibenik u Muzej Civitas sacra.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest